Rákóczi – Sport – Hírek συνέχισε με ισοπαλία

Επίσης στην τρίτη κατηγορία, Paksi FC II. αντιμετώπισε την Kaposvári Rákóczi FC στον αγώνα preseason της Παρασκευής το πρωί. Η συνάντηση ξεκίνησε με πολύ γρήγορο ρυθμό, καμία από τις ομάδες δεν ένιωσε πλήρως προετοιμασμένη. Αν και ο αγώνας ξεκίνησε με μεγάλη ευκαιρία για τον Πακς, καθώς ο Ádám Böndi έπρεπε να κόψει τη μπάλα από τη γραμμή του τέρματος, το πρώτο γκολ των φιλοξενούμενων ήρθε από αντεπίθεση. Ο Milán Mayer δέχτηκε μια υπέροχη μπάλα, με την οποία βγήκε από τους αμυντικούς και κύλησε ήρεμα στην κάτω αριστερή γωνία. Η συνέχεια έφερε περισσότερες ευκαιρίες για γκολ για τους γηπεδούχους, αλλά τα τελειώματα δεν πήγαν καλά για τους Πακς, οπότε το πλεονέκτημα του ενός τέρματος παρέμεινε.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι άλλαξαν σχεδόν όλη την ενδεκάδα, ενώ ο Ρούντολφ Χόρβαθ έκανε τρεις αλλαγές στο αρχικό σχήμα. Οι Freshers of Paks ισοφάρισαν με ένα ωραίο γκολ στο ξεκίνημα του αγώνα: ο Kevin Horváth το κύλησε καλά στην αριστερή γωνία των είκοσι πέντε μέτρων, ελαφρώς αριστερά. Στα λεπτά που ακολούθησαν, ο Rákóczi δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες, πρώτα το φάουλ του Milán Mayer έχασε ελάχιστα στην πάνω δεξιά γωνία, μετά το σουτ του Milán Ekker αποκρούστηκε από τον Flória Kovács. Και μετά από μια ώρα παιχνιδιού, ο Rudolf Horváth έστειλε επίσης τους δοκιμαστικούς αναβάτες και νεαρούς στο γήπεδο.

Στη συνέχεια οι παίκτες της Somogyi είχαν περισσότερες ευκαιρίες για γκολ, αλλά στο τέλος ήταν ισόπαλο 1-1.

Paksi FC II.–Kaposvári Rakóczi FC 1–1 (0–1)

Πακς, 50 θεατές. V.: Szappanos Sz. (Trap E., Horváth T.)

Paksi FC II. Ι. ημίχρονο: Rácz G. – Görög, Osztermajer, Lorentz, Gergor – Heisler – Zoltán R., Kocsis B., Volter, Pesti – Palóka. II. ημίχρονο: F. Kovács – Mácsik, Osztermajer, Ádám D., P. Szécsi – Lakatos-Lengyel – Ignácz, Volter (Máté Cs., στο 60ο λεπτό), K. Horváth, Pesti (Ribár, στο 60ο λεπτό). ) – Σενάρια. Προπονητής: István Kindl.

Kaposvar Rakoczi FC: Ipacs (Niedecki, στο διάλειμμα) – Zólyomi (Á. Borbély, στην ανάπαυλα), – Heil (Perevuznik, στο 60ο λεπτό), Harsányi (Lassz, στο 60ο λεπτό), Böndi (Rabi, στο διάλειμμα) – Zvara (Kálmán Sz., στο 60ο λεπτό), Horváth B. (Grabarics, στο 60ο λεπτό) – Ekker (Pintér M., στο 60ο λεπτό), Pintér N. (Országh, στο 60ο λεπτό), Bíró D (Varga A. , στο 70ο λεπτό) – Mayer M. (Kovács L., στο 60ο λεπτό). Προπονητής: Rudolf Horváth.

Σκόρερ: Horváth K. (στο 48ο λεπτό) και Mayer M. (στο 15ο λεπτό).

Ρούντολφ Χόρβαθ: – Παίξαμε απέναντι σε μια ομάδα με γρήγορο ρυθμό που μας ανάγκασε σε πολλές μονομαχίες. Αφού έχασαν την μπάλα, πήγαν γρήγορα στην επίθεση, οπότε έπρεπε να παρακολουθούμε από πίσω όλη την ώρα, κάτι που έκανε το παιχνίδι έντονο. Βρισκόμαστε στο τέλος της δεύτερης εβδομάδας, οι παίκτες μόλις έλαβαν το μεγαλύτερο φορτίο, φάνηκε πάνω τους. Η στάση της ομάδας ήταν καλή, αλλά υπήρχαν στοιχεία στο παιχνίδι που έπρεπε να διορθωθούν, υπάρχει ακόμη χρόνος για αυτό. Αυτή τη στιγμή που φτιάχνουμε την ομάδα, έχουμε εξετάσει και αρκετούς παίκτες που δοκιμάζονται. Αρκετοί νέοι έπαιξαν ενθαρρυντικά, πιστεύω ότι θα δημιουργήσουν αγωνιστική κατάσταση στην ομάδα στο μέλλον.

Istvan Kindl: – Ζήτησα να επιτεθούμε ψηλά στον αντίπαλο, να παίξουμε επιθετικό ποδόσφαιρο και τα παιδιά το έκαναν. Παίξαμε καλά στο πρώτο ημίχρονο, δημιουργήσαμε αρκετές καλές ευκαιρίες, αλλά δεχθήκαμε ένα γκολ από λάθος. Παρόλα αυτά, ήμουν ευχαριστημένος από το παιχνίδι.Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα έγινε ακόμα πιο νέα, στο πρώτο τριάντα λεπτά είχαμε κάποια καλά πράγματα, συνεχίσαμε να επιτιθέμεθα, αλλά στο τελευταίο τέταρτο καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε πολλές στιγμές που θύμιζαν ποδόσφαιρο. .