NL: Μετά από δύο ματς χωρίς ήττα, οι Ισπανοί έχουν ήδη κερδίσει αυτή τη φορά

Χάρη σε ένα γκολ του Πάμπλο Σαραμπία, η Ισπανία κέρδισε την Ελβετία με 1-0 στην κατηγορία Α του Nations League την Πέμπτη.

Η στιγμή του αποφασιστικού χτυπήματος της Ισπανίας (Φωτογραφία: Getty Images)

A-LIGA

Τα ημιτελικά της Ευρώπης Ισπανικά μπόρεσαν να νικήσουν μόνο τους Πορτογάλους και τους Τσέχους στους δύο προηγούμενους γύρους, οπότε χρειαζόταν απεγνωσμένα να εξασφαλίσουν την ήττα με τέσσερα γκολ από την Πορτογαλία. Ελβετοί στο σπίτι σου. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε ξεκίνησε καλά καθώς εκμεταλλεύτηκε την απώλεια κατοχής της Ελβετίας στο 13ο λεπτό και στη συνέχεια προηγήθηκε με κοντινό χτύπημα του Πάμπλο Σαραμπία.

Στο άλμα, η μπάλα ήταν ακόμα στην κατοχή των Ισπανών, αλλά υπήρξαν και αρκετές επικίνδυνες ευκαιρίες μπροστά από τους Ελβετούς. Ειδικά στα μαλλιά του, αλλά και στο τέλος της ισοπαλίας, και στη συνέχεια υπήρξε μια μικρή ατυχία που ο διαιτητής δεν επέτρεψε πλέον στους γηπεδούχους να εκτελούν το κόρνερ της έδρας στο 94ο λεπτό. 0-1

C-LIGA

Η εθνική ομάδα της Γεωργίας επιτίθεται στον Μολ Φεχερβάρ, Budu Zivzivadzen προηγήθηκε στη βόρεια Μακεδονία με το γκολ του. ΓΚΟΛ ΕΔΩ!

Μετά από αυτό, οι φιλοξενούμενοι πλήρωσαν δύο φορές παραπάνω, τόσο εύκολα, 3–0 κερδίζουν και οδηγούν τον όμιλο με καθαρή εστία.

Μετά την ήττα με 5-2 από τους Γεωργιανούς, ο Βούλγαρος αρχηγός Yassen Petrov παραιτήθηκε και έτσι ο τεχνικός διευθυντής Georgi Ivanov κάθισε στον πάγκο απέναντι στο Γιβραλτάρ. Ήταν κακή τύχη, καθώς το Γιβραλτάρ σκόραρε απέναντι στη Βουλγαρία (1-1). Κέρδισε επτά παιχνίδια.

Κέρδισε επίσης τον τρίτο αγώνα χωρίς σκορ της Εθνικής Ελλάδας στον 2ο όμιλο (3–0). Το Κοσσυφοπέδιο κέρδισε με ένα γκολ επί της Βόρειας Ιρλανδίας (3–2).

(Σαραμπία 13.)
Πορτογαλία-Τσεχία 2-0 (Ακύρωση 33., Guedes 38.)

(Μπακαζέτας 8, Παυλίδης 21, Λημνιός 49)
Κοσσυφοπέδιο-Βόρεια Ιρλανδία 3–2 (Muriqi 9η, 52η – πρώτη στην 11η, Bytyqi 20η και Lavery 45η, Ballard 83η)