Multisport EC – Athletics: Ο Jacobs κερδίζει στα 100 μέτρα ανδρών, μια απρόσμενη γερμανική επιτυχία για τις κυρίες

Στην κλασική απόσταση σπριντ ανδρών, πριν από τον ημιτελικό και τον τελικό της Τρίτης, υπήρχε ένα μεγάλο ερωτηματικό για το αν ο Jacobs, ο νικητής-έκπληξη στο Τόκιο, είχε αναρρώσει πλήρως από τον τραυματισμό του, ο οποίος τον έκανε να μην αγωνίζεται φέτος. Φάνηκε ήδη στους ημιτελικούς ότι ο αστέρας του Ολυμπιονίκη κινήθηκε καλά ακόμα και με τη σκυταλοδρομία, στη συνέχεια διέπρεψε και στον τελικό, πήρε προβάδισμα σχεδόν αμέσως μετά την έναρξη και κέρδισε με ρεκόρ πρωταθλήματος 9,95 δευτερόλεπτα, τέσσερα εκατοντάδες μπροστά από τον Βρετανό Zharnel Hughes. Ο Jeremiah Azu, επίσης από τη Μεγάλη Βρετανία, ήρθε τρίτος με 10.13.

Από την πλευρά των γυναικών, η υπερασπιστής της πρωταθλήτριας Ντίνα Άσερ-Σμιθ από τη Μεγάλη Βρετανία, τέταρτη στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, ήταν το ξεκάθαρο φαβορί, και η Mujinga Kambundji από την Ελβετία θεωρήθηκε ως η νούμερο ένα αμφισβήτησή της. Μετά την εκκίνηση, ο τελευταίος είχε καλύτερη βάση, αλλά ο Άσερ-Σμιθ ταίριαξε με τον ρυθμό του, αλλά μετά από 20 γιάρδες επιβράδυνε λόγω του τραυματισμού των Βρετανών. Από εκεί φαινόταν ότι ο Καμπούντζι θα μπορούσε εύκολα να κερδίσει, αλλά στο τέλος έγινε σύσπαση και η Γερμανίδα Τζίνα Λούκενκεμπερ και ο συνάδελφός τους Βρετανός Ντάριλ Νέιτα τον πλησίασαν μέτρο προς μέτρο και πέταξαν στη γραμμή του τερματισμού την ίδια στιγμή. χρόνος. Στη συνέχεια, η φωτογραφία-στόχος έβγαλε το τοπικό φαβορί (10,99 δευτερόλεπτα) ως νικητή, ο Kambundji (10,99 δευτερόλεπτα) ήταν δεύτερος και ο Neita (11,00 δευτερόλεπτα) τρίτος.

Στη δισκοβολία γυναικών, η πέντε φορές πρωταθλήτρια Κροατίας Σάντρα Πέρκοβιτς έδωσε τεράστια μάχη με την ασημένια Ολυμπιονίκη της Γερμανίας Κριστίν Πούντενς στους Αγώνες του Τόκιο, την οποία τελικά κέρδισε οκτώ εκατοστά και κέρδισε τον έκτο της τίτλο πρωταθλήματος από την Ευρώπη. Ο Πέρκοβιτς, ο πρωταθλητής του πεντάθλου στο Λονδίνο και το Ρίο, γιόρτασε με δάκρυα τη νέα του επιτυχία, πιθανώς επειδή δεν είχε καταφέρει να θριαμβεύσει σε παγκόσμιο διαγωνισμό από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2018.

Στο δέκαθλο ανδρών, ο Γερμανός Niklas Kaul, παγκόσμιος πρωταθλητής το 2019, ήταν ακόμα τρίτος πριν από τον τελευταίο αριθμό, αλλά έτρεξε εντυπωσιακά στο 1500 και τελικά κέρδισε το διήμερο διαγωνισμό με αποτέλεσμα 8545 πόντους στον Ελβετό Simon Ehammer. – ο οποίος τερμάτισε τρίτος στο άλμα εις μήκος στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Eugene (8.468 βαθμοί) προηγουμένως.

Στο άλμα εις μήκος, ο υπερασπιστής Ολυμπιονίκης Μιλτιάντις Τέντογλου από την Ελλάδα αγωνίστηκε σχεδόν αποκλειστικά με τον εαυτό του. Αυτό λέει τα πάντα για την ανωτερότητά του που θα είχε κερδίσει συντριπτικά και με τις τρεις έγκυρες προσπάθειες και στη συνέχεια έχασε τους δύο τελευταίους γύρους μετά το ύψος του πρωταθλήματος των 8,52 μέτρων που πέτυχε στο τέταρτο σετ. Οι τρεις πίσω του τερμάτισαν επίσης με 8,06 μέτρα. Με βάση τις δεύτερες καλύτερες προσπάθειες, το ασημένιο πήρε ο Βρετανός Jacob Fincham-Dukes και το χάλκινο ο Σουηδός Thobias Montler.