Gyulai Memorial: Ο Bence Halász είναι δεύτερος σε μια μάχη φαντασίας

Ο σφυροβολητής Bence Halász ήταν δεύτερος και ο ακοντιστής Réka Szilágyi ήταν τρίτος τη Δευτέρα στο XII. Στο μνημείο István Gyulai – Grand Prix Ουγγαρίας στον Στίβο.

Bence Halász (Φωτογραφία: Attila Török)

Ήταν μια φανταστική μάχη αρσενικοί σφυροβολητές ο αγώνας μεταξύ του Ολυμπιονίκη Wojciech Nowicki, πέντε φορές παγκόσμιου πρωταθλητή, ηγέτη της παγκόσμιας κατάταξης Pawel Fajdek, επίσης από την Πολωνία, και του Bence Halász. Τελικά, τέσσερα εκατοστά από τα 80 μέτρα, ο Νοβίτσκι κέρδισε μπροστά από τους Halász και Fajdek. Από τους Ούγγρους, ο Dániel Rába τερμάτισε 6ος, ο Krisztián Pars 7ος, ο Gábor Czeller 8ος και ο Bence Pásztor 9ος.

Γυναικείος ακοντισμός Η τελευταία προσπάθεια της Réka Szilágyi ήταν η πιο επιτυχημένη, 58,44 μέτρα, που είναι το καλύτερο αποτέλεσμα φέτος και σήμαινε την τρίτη της θέση. Η Yulenmis Aguilar από την Κούβα κατέλαβε την πρώτη θέση, η Elina Dzengko από την Ελλάδα ήρθε δεύτερη. Μεταξύ των άλλων Ούγγρων αθλητών, ο Fanni Kövér τερμάτισε έκτης και η Angela Moravcsik τερμάτισε έβδομη.

Ο γυναικεία σφυροβολία Η επικεφαλής της παγκόσμιας κατάταξης, η Αμερικανίδα Μπρουκ Άντερσεν, κέρδισε με σιγουριά μπροστά από τη συμπατριώτισσά της Τζέιν Κασαναβοΐδ και τη Δανή Κατρίν Κοχ Γιάκομπσεν. Από τους Ούγγρους, ο Réka Gyurátz τερμάτισε στην πέμπτη θέση και ο Zsanett Németh στην όγδοη θέση.