Extraliga βόλεϊ γυναικών: Το πλεονέκτημα της Békéscsaba στον τελικό

Η Békéscsaba κέρδισε εντός έδρας 3:2 τον Vasas στην πρώτη σύγκρουση του τελικού βόλεϊ Extraliga γυναικών την Πέμπτη, ανέφερε το Ουγγρικό Telegraph Office.

Η BRSE στον τελικό της Extraliga (Φωτογραφία: brse.hu, αρχείο)

Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν για πέμπτη φορά αυτή τη σεζόν στον πρώτο αγώνα του τελικού: στην κανονική περίοδο, η BRSE κατάφερε να κερδίσει 3:0 εντός έδρας, ο Βάσας 3:1, αλλά στο Κύπελλο Ουγγαρίας, οι τελευταίοι μετάλλιο του ‘ ή αποχαιρέτησαν τους αντιπάλους τους με διπλή νίκη.

Οι BRSE παλεύουν για το έκτο τους πρωτάθλημα και τον έβδομο τίτλο του Vasas: οι άνθρωποι του Stormark μπόρεσαν για τελευταία φορά να πανηγυρίσουν ένα χρυσό μετάλλιο το 2018 και οι άνθρωποι της Óbuda το 2019. Η τελευταία ιστορία Τα κοινά σημεία των δύο ομάδων δείχνει την ανωτερότητα στο Békéscsaba, καθώς έχουν κερδίσει κάθε έναν από τους τέσσερις τελικούς τους μεταξύ τους.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν την πρώτη τους σύγκρουση στον τελικό τώρα με πολλά λάθη. Στους γηπεδούχους, η Σέρβα Sara Klisura και ο Αμερικανός Taylor Bannister έπαιξαν εξαιρετικά στην επίθεση, και παρόλο που φαινόταν ότι ο αρχηγός Vasas θα έπαιρνε το προβάδισμα – οι Ουγγρικοί παίκτες της Βουδαπέστης πάλεψαν επίσης δύο σετ μπάλες – ο snitch BRSE το έκανε προς όφελός του. .

Η κλοπή στο πρώτο παιχνίδι έβαλε εντελώς φωτιά στους γηπεδούχους, αλλά μετά από αλλαγές του Έλληνα προπονητή φιλοξενούμενων Γιάννη Ατανασόπουλου, το παιχνίδι του ομίλου του βελτιώθηκε, εξαλείφοντας το μειονέκτημα των τεσσάρων πόντων. Παρά το γεγονός αυτό, οι Ούγγροι συνέχισαν να παίζουν βόλεϊ με μεγαλύτερη ακρίβεια, εκτός από την Klisura, η Σέρβα Marta Drpa και η εθνική ομάδα της Ουγγαρίας Eszter Pekárik επίσης μεγάλωσαν, και η BRSE άφησε τον ελαττωματικό αντίπαλο της μετά το 17-16 και διπλασίασε το πλεονέκτημά του.

Ο Μάστερ Βάσας συνέχισε να πυροβολεί την ομάδα του στο τρίτο σετ, αλλά η άμυνα των γηπεδούχων και η ανασταλτική απόδοση των γηπεδούχων βελτιώθηκαν δραματικά, στα οποία οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να μην έχουν απάντηση. Με ένα καλό εναρκτήριο σερί, το γκρουπ των φιλοξενούμενων επέστρεψε στο παιχνίδι από το μηδέν, αλλά δεν μπόρεσε να ανανεωθεί σημαντικά, οπότε παρότι προηγήθηκε για λίγο, οι γηπεδούχοι ανέλαβαν ξανά πρωτοβουλία. Ο Békéscsaba έπαιξε με περισσότερη ακρίβεια και τακτική από τον αντίπαλό του και φαινόταν να κλείνει το παιχνίδι: μετά το 24-21, ωστόσο, μόνο ο Vasas σημείωσε έναν πόντο – ο Drpa σημείωσε επίσης δύο match points – κάτι που το έκανε να φαίνεται καλύτερο.

Ο Βάσας παρέμεινε σε πλήρη εξέλιξη για το τέταρτο σετ, στο οποίο, εκτός από την επανεμφάνιση του Μπάνιστερ, ο σέντερ της εθνικής Ουγγαρίας Orsolya είχε καλή απόδοση. Ο Gábor Tóth, ο οποίος προπονούσε τους Ούγγρους, δοκίμασε επίσης αλλαγές, με τις οποίες κατάφερε να εξασφαλίσει ότι η ομάδα του θα μειώσει στο μισό το τεράστιο μειονέκτημα. Πλησιάζοντας τα μαλλιά του, ο Drpa πήρε πίσω από ένα μειονέκτημα τριών προς τεσσάρων πόντων στο BRSE, που τον έφερε πιο κοντά στον αντίπαλό του στο 20-21, αλλά ο Βάσας έσωσε το τελικό σετ.

Το συντομευμένο στάδιο ξεκίνησε καλύτερα από τον οικοδεσπότη, αλλά ο Βάσας δεν το έβαλε κάτω ούτε αυτή τη φορά, εξαφανίστηκε από το μειονέκτημά του στο τρίποντο. Το BRSE μπόρεσε να αλλάξει ξανά ρυθμό και αυτή τη φορά δεν άφησε πλέον το τυρί να τραγουδήσει από το στόμα του: μετά από 145 λεπτά, ένας φιλοξενούμενος μπορούσε να πανηγυρίσει τη νίκη μετά από ένα λάθος.

Πιο επιτυχημένος της αναμέτρησης ήταν ο Μπάνιστερ με 35 πόντους, ο Κλεισούρα έφτασε τους 28 στους γηπεδούχους, τόνισε η ΜΤΙ.

Η δεύτερη συνάντηση της μονομαχίας, η οποία διαρκεί μέχρι την τρίτη νίκη ενός εκ των πλευρών, θα διεξαχθεί την Κυριακή στην πρωτεύουσα.

EXTRA ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΤΕΛΙΚΟΣ, ΑΓΩΝΑΣ 1

Swietelsky-Békéscsaba – Vasas Óbuda 3:2 (26, 18, -24, -22, 11)
Békéscsaba, Δημοτικό Αθλητικό Μέγαρο, 1350 θεατής. ΕΝΑ: Ujhazi, Adler.
SABBIT PEACE: Kliszura 27, Pekárik 13, Drpa 19, Glemboczki 7, Bodnár 8, Kornyijenko 7. Ανταλλάσσω: Molcsányi (libero), Szatmári, Karhu, Bagyinka 1, Zólyomi 1. Ο επικεφαλής προπονητής: Γκάμπορ Τοθ.
VASA: Turkish 8, Kalicanin 3, Bannister 34, Bojko 10, Abdulazimova 12, Fabian 1. Ανταλλάσσω: Juhár (libero), Vezsenyi, Király-Táll, Zernovic 2, Papp 11. Ο επικεφαλής προπονητής: Γιάννης Ατανασόπουλος.
ΚΥΡΙΑ ΕΚΘΕΣΗ
Gabor Toth:
«Είμαι χαρούμενος που νίκησα, αλλά το κάναμε πιο δύσκολο για εμάς». Το κοινό μπορούσε να δει μια ευχάριστη μάχη. Το αρχικό μας στοίχημα λειτούργησε καλά, ωστόσο, δεν καταφέραμε να φέρουμε το αναμενόμενο επίπεδο στην επίθεση. Μια σημαντική μάχη μας περιμένει την Κυριακή!
Γιάννης Ατανασόπουλος: – Στα δύο πρώτα σετ δεν ήμασταν σε αγώνα, δεν συγκεντρωθήκαμε, ο Békéscsaba σημείωσε πόντους χωρίς μεγάλη αντίσταση, συχνά ακόμη και από πτώση. Ήταν κρίσιμο, αλλά μετά μαζευτήκαμε και δείξαμε ότι μπορούσαμε να παλέψουμε. Συγχαρητήρια στον Békéscsaba, έχουν το πλεονέκτημα, ελπίζουμε να δείξουμε καλύτερο παιχνίδι την Κυριακή!

Για την 5η θέση, Αγώνας 1
Fatum-Nyíregyháza – UTE 3:0 (16, 23, 17)
Nyíregyháza, Continental Arena, 500 θεατής. ΕΝΑ: Ψαράς, Τίλμαν.
NYÍREGYHAZA: Milanova 7, Vaida 7, Bodovics 11, Radonjic 5, Vasileva 13, Pinter 12. Ανταλλάσσω: Toth F. (κυκλοφόρησε), Glavinic. Ο επικεφαλής προπονητής: Szasa Nedeljkovic
UTE: Durst 1, Krasteva 3, Ambrosio 3, Petőváry 1, Koleva 15, Del Rio 1. Ανταλλάσσω: Dömsödi (κυκλοφόρησε), Gyimes 6, Szabó L., Manninger 7. Ο επικεφαλής προπονητής: Άντρας Χόρβαθ.
Szasa Nedeljkovic: – Η έναρξη του αγώνα πήγε πολύ καλά, ξεκινήσαμε δυνατά, αλλά ξέραμε ότι ο Újpest ήταν ικανός για περισσότερα, κάτι που απέδειξε στο δεύτερο σετ μετά τις αλλαγές. Νομίζω ότι το κρίσιμο ήταν ότι κερδίσαμε, τους νικήσαμε με αυτό. Μπορούμε τώρα να προετοιμαστούμε για τη δεύτερη συνάντηση που δεν φαίνεται εύκολη στη Βουδαπέστη, αλλά ο στόχος μας είναι να κερδίσουμε και εκεί.
Andras Horvath: – Ξεκινήσαμε το παιχνίδι λίγο πιο αργά από όσο έπρεπε. Το στοίχημά μας άλλαξε και κάναμε αρκετά λάθη χωρίς αναγκαστικά, ειδικά στο άνοιγμα. Στο δεύτερο ματς ανακτήσαμε πολλές άμυνες, οπότε μπορέσαμε να επιστρέψουμε σε όλο το ματς και στο παιχνίδι. Λίγοι έχουν καταφέρει να ξεπεράσουν το τέλος του δεύτερου σετ. Την Κυριακή θέλουμε να ισοφαρίσουμε εντός έδρας.

Για την 7η θέση, Αγώνας 1
MTK Βουδαπέστης – DVTK 3:1 (–21, 18, 21, 12)
Budaörs, Ilyés-Aramis Sports Palace, 55 θεατής. ΕΝΑ: Szarka, Szabo P.
MTK: Tatár 12, Tettamanti 5, Boskó 1, Giommarini 14, Kilyénfalvi 10, Windisch 22. Υποδοχείς: Szalai A. (liberó), Borsos, Berkó 5. Επικεφαλής: Máté Leiszt.
DVTK: Kalmar 4, Baidiuk 11, Szajkó 7, Sylejmani 14, Godó 7, Kiss E. 9. Αντικατάσταση: Kundrák (libero), Egri, Sitku. Προπονητής: Λεωνίδας Γαϊτανάκης.
Μάτε Λάιστ: «Όπως σε προηγούμενες περιπτώσεις, αυτή η συνάντηση ήταν πιο δύσκολη από όσο έπρεπε». Μόλις δημιουργήσαμε αυτή τη στάση και το παιχνίδι έπρεπε να το κερδίσει, ξεκινήσαμε τον δρόμο προς την επιτυχία που είχαμε πάρει για να κερδίσουμε το παιχνίδι. Κάναμε το πρώτο βήμα προς τους στόχους μας, αλλά έχουμε ακόμα ένα έργο να ολοκληρώσουμε την Κυριακή.
Λεωνίδας Γαϊτανάκης: – Στο πρώτο σετ, το παιχνίδι μας ήταν πολύ απασχολημένο, παίξαμε πολύ καλά. Υπήρχαν ήδη σφάλματα από το δεύτερο σετ. Η συγκέντρωση μας άφησε πολλά ανοίγματα και σημάδεψε το παιχνίδι. Τώρα πρέπει να ξεχάσουμε αυτόν τον αγώνα και να επικεντρωθούμε στον εντός έδρας αγώνα και στη νίκη του.