Euroleague Γυναικών – Σίγουρη επιτυχία για τη Szekszárd μετά από ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο

Η ουγγρική ομάδα έχει βελτιώσει έτσι το ρεκόρ της στο πενήντα τοις εκατό, ενώ ο αντίπαλός της παραμένει χωρίς νίκη στη σειρά.

Euroleague γυναικών, όμιλος Α, 4η αγωνιστική
KSC Szekszárd-Olimpiakos Nuclear Power Plant (Ελληνική) 78-69 (18-12, 11-21, 19-16, 30-20)
————————————————– —————————
Οι καλύτεροι pitcher της ουγγρικής ομάδας: Goree 17, Vivians 16, Hebard 15, Miklós 8

Ο Szekszárd, που κατέκτησε το ασημένιο πρωτάθλημα, ξεκίνησε καλά το παιχνίδι, αμύνθηκε καλά στο πρώτο τέταρτο και επιτέθηκε αποτελεσματικά, ολοκληρώνοντας την περίοδο με διαφορά έξι πόντων (18-12).

Η ελληνική ομάδα, που έπαιζε με μικρή διείσδυση μέχρι τότε, αιφνιδίασε κάπως τους γηπεδούχους στη συνέχεια καθώς έσφιξαν την άμυνά τους, ώστε η ομάδα του Zseljko Djokics να μπορέσει να αναπτύξει μερικές καθαρές ευκαιρίες. Οι βολές του Szekszárd ήταν εξαιρετικά άστοχες, ενώ στην άλλη πλευρά οι εξωτερικές προσπάθειες του αντιπάλου έπεσαν στο ρινγκ. Ο Ολυμπιακός όχι μόνο πέρασε τους Szekszárds, αλλά τους γκρέμισε και προηγήθηκε με έξι πόντους πριν από το ημίχρονο, και πήγε στα αποδυτήρια με πλεονέκτημα 33-29 στην ανάπαυλα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο έφερε λίγη χαρά στους γηπεδούχους φιλάθλους, των οποίων η διάθεση επιδεινώθηκε περαιτέρω στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου, αφού οι Έλληνες πέταξαν αναπάντητα για λίγο τα καλάθια τους και το σκορ έδειχνε το 29-41 σε λίγη ώρα.

Στη συνέχεια, η Ruthy Hebard πήρε την ουγγρική ομάδα στις πλάτες της και σε χρόνο μηδέν μείωσε τη διαφορά στο μισό μόνη της, δίνοντας μια σοβαρή ώθηση στον Ágnes Studer, ο οποίος ουσιαστικά κάλυψε το έλλειμμα στο τέλος του δεκαλέπτου (48-49).

Στο τελευταίο σκέλος, ο Szekszárd συνέχισε την επιθετική του άμυνα από το δεύτερο μισό του προηγούμενου δεκαλέπτου, η οποία προφανώς δεν άρεσε στους φιλοξενούμενους παίκτες, οι οποίοι, επιπλέον, κινούνταν όλο και πιο κουρασμένοι. Μέχρι εκείνη τη στιγμή, ο Szekszárd ήταν ήδη κυρίαρχος του αγώνα και σταδιακά απομακρύνονταν από τον αντίπαλό του. Στην αρχή η διαφορά ανέβηκε σε περισσότερους από δέκα πόντους και έκανε το τελευταίο δίλεπτο χωρίς ενδιαφέρον.

Ο Szekszárd έκανε το ντεμπούτο του στην Ευρωλίγκα την περασμένη σεζόν και τελείωσε αήττητος, πέτυχε την πρώτη του νίκη πριν από δύο εβδομάδες εναντίον της Φενερμπαχτσέ μετά από διπλή παράταση και τώρα κέρδισε την πρώτη του επιτυχία στην κανονική διάρκεια στην πιο διάσημη σειρά της Ευρώπης. .