Eurofutball: Ο Σεντ Τζόνστοουν διπλασιάζεται με γκολ του Ρούνεϊ στη Σκωτία

Μετά από έναν απίστευτο τελικό, η Mura κέρδισε τον πρώτο τους τίτλο πρωταθλήματος στη Σλοβενία, χρειαζόταν να κερδίσει δύο γκολ εντός έδρας με τη Maribor στον τελευταίο γύρο το Σάββατο και επίσης να θριαμβεύσει με 3-1. Η Σεντ Τζόνστον κέρδισε τη Χιμπέρνιαν στον τελικό του Κυπέλλου Σκωτίας με ένα αμυντικό γκολ του Σον Ρούνεϊ, σηκώνοντας το τρόπαιο για δεύτερη φορά. Στην Ελλάδα ο ΠΑΟΚ πήρε το κύπελλο.

Ο Σον Ρούνεϊ, σκόρερ του μοναδικού γκολ στον τελικό του Κυπέλλου Σκωτίας με το τρόπαιο (Φωτογραφία: Getty Images)

Η Μάριμπορ πήρε πλεονέκτημα τριών πόντων Μούρα ένα Σλοβενικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου στο τελευταίο παιχνίδι του τελευταίου γύρου. Τα αποτελέσματα το ένα εναντίον του άλλου μετρούν, οπότε ήταν στο χέρι των γηπεδούχων να πετύχουν μόνο ένα γκολ.

Κράτησαν επίσης το παιχνίδι στα χέρια, ανταποκρινόμενοι στο εναρκτήριο γκολ του Klemen Sturm πριν από το διάλειμμα μέσω του Jan Mlakar. Το σκορ έγινε 1-1 στο 75ο λεπτό και η Μάριμπορ ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει τον 16ο τίτλο της πρωταθλήματος. Όμως, μετά από τρία λεπτά, ο Michael Klepac και ο Luka Bobicanec ήταν επίσης στην περιοχή του πέναλτι και ο Mura εξασφάλισε το πολυπόθητο προβάδισμα των δύο τερμάτων στο 78ο λεπτό. Κάτι που κράτησε μέχρι το τέλος και έτσι η ομάδα του Μουραζομπάτ κατέκτησε τον πρώτο της τίτλο πρωταθλήματος.

Η Μάριμπορ τερμάτισε δεύτερη μετά την Ολίμπια Λιουμπλιάνα και η υπερασπιστής της πρωταθλήτριας Σέλιε τερμάτισε μόλις έβδομη.

Στην Σκωτία σκηνοθεσία Callum Davidson Άγιος Τζόνστον κέρδισε επίσης το Λιγκ Καπ στη Σκωτία εκείνη τη σεζόν (επίσης με τον τερματοφύλακα Ρούνεϊ), τερματίζοντας την πιο επιτυχημένη σεζόν της ύπαρξής του.

Ο Σεντ Σεντ Τζόνστον είχε προηγουμένως φτάσει στον τελικό του Κυπέλλου Σκωτίας μόνο το 2014 και παρόλα αυτά κέρδισε.

ΕΝΑ Κύπελλο Ελλάδας ένα ΠΑΟΚ κέρδισε αφού νίκησε 2-1 τον Ολυμπιακό. Ο Γιον Μ’ Βίλα ισοφάρισε μετά από πέναλτι από την ισοφάριση των φιλοξενούμενων. Φαινόταν ότι θα υπάρξει παράταση, αλλά ο Μίκαελ Κρμέντσικ έκρινε τον τελικό υπέρ του ΠΑΟΚ στο 90ο λεπτό.

Ο τρεις φορές πρωταθλητής Ελλάδας ΠΑΟΚ κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας για όγδοη φορά.

Στην Εσθονία ένα Λεβαδιά Ταλίν κατέκτησε το εγχώριο κύπελλο για δέκατη φορά αφού κέρδισε την πρωταθλήτρια Φλόρα με 1-0 στον τελικό με τον Ρόμπερτ Κιρς. Μετά το 2018, οι κάτοικοι της πρωτεύουσας πανηγύρισαν ξανά την επιτυχία τους στο κύπελλο.

Τελικός Πρωταθλήματος Σαν Μαρίνο έπαιξαν μαζί στη Λα Φιορίτα και Κεραυνός, Μετά το 0-0 στην παράταση, ο Folgore κατακτά το πέμπτο πρωτάθλημα χάρη στο γκολ του Fabio Sottile. Το τέλος του παιχνιδιού ήταν πολύ φλογερό, με παίκτες και των δύο ομάδων να επιδεικνύονται στα τελευταία λεπτά.

Έπαιξαν τον τελικό του κυπέλλου τους αυτές τις μέρες Στο Γιβραλτάρ επίσης όπου είναι πλέον 25 φορές πρωταθλητής Lincoln Red Imps με επιτυχία 2-0 κόντρα στην Γκλάσις Γιουνάιτεντ κατέκτησε την 18η νίκη του σε κύπελλο.

Linfield στη Βόρεια Ιρλανδία Κέρδισε με 2-1 τη Λάρνε, κάνοντάς τον τον 44ο κυπελλούχο για πρώτη φορά από το 2017.