El: Η MU συνέτριψε τον Ádám Lang σε ένα παιχνίδι πλούσιο σε γκολ

Η ομάδα του Άνταμ Λανγκ, Ομόνοια Λευκωσίας, έχασε με 3-2 από τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ σε μια μεγάλη εντός έδρας μάχη την Πέμπτη για την αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ. Η Union Berlin με τον András Schäfer έκανε ένα καταιγιστικό παιχνίδι στο Μάλμε: ο παίκτης της εθνικής Ουγγαρίας αποβλήθηκε στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου, στη συνέχεια στο 62ο λεπτό λόγω αναστάτωσης στο αμφιθέατρο, το παιχνίδι διακόπηκε για λίγο – στο τέλος οι Βερολινέζοι, αγωνιζόμενοι με ανδρικό μειονέκτημα, κέρδισαν 1-0.

Η μάχη μεταξύ του Ádám Lang του Μάντσεστερ και του Antony στον αγώνα της Πέμπτης (Φωτογραφία: AFP)

E-GROUP

Ομόνοια – που ήξερε από παλιά Lang Adam – ξεκίνησε τον αγώνα με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ χωρίς να σκοράρει, και παρόλο που οι φιλοξενούμενοι επιτέθηκαν περισσότερο (ο Μπρούνο Φερνάντες σούταρε επίσης σε δοκάρι μετά την προετοιμασία του Κριστιάνο Ρονάλντο), η πρώτη κυπριακή κατάσταση έληξε σε γκολ: στο 34ο λεπτό, ο Ταϊρέλ Μαλάσια ντρίμπλαρε ελαφρά, ο Μπρούνο Ο Σόουζα του το πήρε και κλώτσησε την μπάλα μετά από ένα μεγάλο καλπασμό Καρίμ Ανσαριφάρντ, και ο Ιρανός σήκωσε κάτω από την μπάρα από κοντά. (Ο ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!)

Οι Μαλάσια και Τζέιντον Σάντσο, που λάθησαν με το γκολ, δεν βγήκαν στο δεύτερο ημίχρονο και αντικαταστάθηκαν από τους Λουκ Σο και Μάρκους Ράσφορντ. Το τελευταίο αποδείχθηκε μια ιδιαίτερα καλή ανταλλαγή: Ράσφορντ ισοφάρισε πρώτα με σουτ από την κάτω αριστερή γωνία (Ο ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!). και δέκα λεπτά αργότερα το έπαιξε με όμορφο χτύπημα, προερχόμενος κι αυτός από τον πάγκο των αναπληρωματικών Αντουάν Μαρσιάλ, που πυροβόλησε κάτω δεξιά. (Ο ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!)

Αμέσως μετά, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έχασε μια ωριαία ευκαιρία και από κοντά σούταρε το δοκάρι (Η ΥΠΟΘΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!). αλλά αμέσως μετά έπαιξε έξοχα στη μέση και Ράσφορντ το υποστήριξε με έναν άλλο στόχο: ήταν ένα καλό εμπόριο. (Ο ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!)

Άλλωστε το ματς δεν έχει κριθεί ακόμα Νικόλαος Παναγιώτου μετά από μια επιτυχημένη επίθεση έκανε ένα τελείωμα από κοντά (Ο ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!). αλλά στο τέλος ήταν αρκετό για να γίνει ένας συναρπαστικός τελικός – η MU κράτησε το προβάδισμά της και κέρδισε με 3–2.

Και αφού οι Κύπριοι είναι πάντα άσκοποι, οι Ρεάλ Σοσιεδάδ ακόμα σαφές: η ισπανική ομάδα κέρδισε με δύο γκολ διαφορά ως φιλοξενούμενος του σερίφη και οδηγεί τον όμιλο.

ΟΜΑΔΑ Γ

Ο Μπέτις έφτασε με τέλεια ισορροπία στη Ρώμη, και έφυγε ούτως ή άλλως, και ενθουσίασε και τους θαυμαστές του με δύο όμορφα γκολ. Λίγο μετά από αυτό Πάουλο Ντιμπάλα προηγήθηκε των γηπεδούχων από το σημείο του πέναλτι, Γκουίντο Ροντρίγκες πυροβόλησε μια ζωτικής σημασίας μακρινή βολή δεξιά (Ο ΣΚΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ!).

Και όταν φαινόταν ότι το παιχνίδι θα τελείωνε ισόπαλο, Λουίς Ενρίκε σημείωσε επίσης το νικητήριο γκολ για την ισπανική ομάδα με μια ωραία κυρτή κεφαλιά (ΒΙΝΤΕΟ ΕΔΩ!).

ΟΜΑΔΑ ΣΤ

Μετά τους δύο πρώτους γύρους, αυτός ήταν ο μόνος όμιλος στον οποίο κάθε ομάδα είχε και μια νίκη και μια ήττα. Τώρα έχουν όλοι μια ισοπαλία επίσης – μάλλον αυτή Midtjylland είναι ο πιο χαρούμενος, καθώς ισοφάρισε από διαφορά δύο τερμάτων Φέγενορντ εναντίον.

ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΛΙΓΚ
ΟΜΑΔΙΚΗ ΞΕΝΑΓΗΣΗ, ΞΕΝΑΓΗΣΗ 3

Η ΟΜΑΔΑ
FC Zürich (Ελβετία) – PSV Eindhoven (Ολλανδία) 1-5 (Okita 87, ή Vertessen 10, 15, Gakpo 22, 55, Simons 35)
Arsenal (Αγγλικά) – Bodö / Glimt (Νορβηγικά) 3–0 (Nketiah 23., Holding 27., F. Vieira 85.)

Ρεν (Γαλλία) – Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία) 2–1
(Terrier 23, Gifted 89, αντίστοιχα Tsyhankov 33.)
Φενέρμπαχτσε (Τουρκία)-ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) 2-0 (Μπατσουαγί 25., Μάμας 80. – αυτογκόλ)

ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑΣ Β
1. Φενερμπαχτσέ 3 2 1 6–3 +3 επτά
2. Τάρανδος 3 2 1 6–4 +2 επτά
3. ΑΕΚ Λάρνακας 3 1 2 2–4 -2 3
4. Ντιναμό Κιέβου 3 3 2–5 -3 0

ΟΜΑΔΑ Γ
HJK (Φινλανδία) – Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) 1–1 (P. Hetemaj 55. ή Tissera 10.)
Ρόμα (Ιταλία)-Ρεάλ Μπέτις (Ισπανία) 1-2
(Dybala 34. – από 11, ή G. Rodríguez 40., Luiz Henrique 88.)

ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑΣ Γ
1. Μπέτις 3 3 7–3 +4 9
2. Λουντογκόρετς 3 1 1 1 5 έως 5 0 4
3. Ρώμη 3 1 2 5–4 +1 3
4.HJK Ελσίνκι 3 1 2 1–6 -5 1

ΟΜΑΔΑ Δ
Μάλμε (Σουηδικά) – Ένωση Βερολίνου (Γερμανικά) 0 προς 1 (Μπέκερ 68.)

E-GROUP
Σερίφ Τιρασπόλ (Μολδαβία) – Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία) 0 έως 2 (Ντέιβιντ Σίλβα 53, Ελουστόντο 62)
Ομόνοια (Κύπρος) – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Αγγλία) 2–3 (Ανσαριφάρντ 34ος, Παναγιότου 85ος, ή Ράσφορντ 53ος, 84ος, Μάρσιαλ 63ος)

Μίντιλαντ (Δανία)-Φέγενορντ (Ολλανδία) 2-2
(Isaksen 54ος, Juninho 85ος, ή Szymanski 23ος, Orkün Kökcü 45ος – με 11)

ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑΣ ΣΤ
1. Φέγενορντ 3 1 1 1 10 έως 6 +4 4
2. Midtjylland 3 1 1 1 7–4 +3 4
3. Λάτσιο 3 1 1 1 5–7 -2 4
4. Στουρμ Γκρατς 3 1 1 1 1–6 -5 4

ΟΜΑΔΑ Γ
Ολυμπιακός (Ελλάδα) – Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) 0–3 (Owusu 68., Veszovics 82., Sheydaev 86.)
Φράιμπουργκ (Γερμανία)–Νάντη (Γαλλία) 2–0 (Kyereh 48, Griffo 72)

ΘΕΣΗ ΟΜΑΔΑΣ Ζ
1. Φράιμπουργκ 3 3 7–1 +6 9
2. Qarabag 3 2 1 7–2 +5 6
3.Νάντη 3 1 2 2–6 -4 3
4. Ολυμπιακός 3 3 1–8 – επτά 0

ΟΜΑΔΑ Η
Crvena zvezda (Σερβία) – Ferencvaros 4-1 (Γ. Κάνγκα 27ος, 60ος – ο πρώτος των 11, Σ. Μίτροβιτς 35ος, Κάται 51ος και Ζαχαριάσεν 71ος)
Μονακό (Γαλλικά) – Τραμπζονσπόρ (Τουρκική) 3–1 (Ben Yedder 14ος, 45+2 – δεύτερος από 11, Disasi 55ος ή Bakaszetasz 72ος)