Edi Iordănescu, «προδόθηκε» αρχικά από τον λοχαγό Vlad Chiricheș. Βαθμολογίες Fanatik μετά τη Ρουμανία – Ελλάδα 0-1 »Fanatik.ro

Η Ρουμανία ηττήθηκε με 0-1 από την Εθνική Ελλάδας στον πρώτο αγώνα στον πάγκο της εθνικής ομάδας για τον Έντι Ιορντενέσκου. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης σημείωσε ο Ανδρέας Μπουχαλάκης στο 39ο λεπτό.

Ο Λοχαγός Τσιρίχες, ο πιο αδύναμος άνθρωπος στην άμυνα του Έντι Ιορντενέσκου. Βαθμολογίες Fanatik μετά την Ρουμανία – Ελλάδα 0-1

Florin Niță: 7 Έδωσε ασφάλεια στην πύλη της Ρουμανίας. Μετά από 15 λεπτά παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι έσπασαν από τα δεξιά μετά από κακή άμυνα. Σε εκείνο το σημείο ήταν φανερό ότι οι παίκτες του Μπουχαλάκη έριχναν ρυθμό και προσανατολίζονταν περισσότερο αμυντικά.

Αντρέι Ρασίου: 6 Είχε στιβαρή αμυντική απόδοση, ιδιαίτερα εμπλεκόμενος στην επιθετική φάση. Μετά από 20 λεπτά παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι έσπασαν από τα δεξιά μετά από κακή άμυνα.

Βλαντ Τσίριτς: 5 Είχε λίγες στιγμές ανασφάλειας αμυντικά. Στο 28′ απέκρουσε μια μπάλα που έστειλε στον Πέλκα στην πλατεία της Ρουμανίας. Αργότερα οι Έλληνες έστειλαν την μπάλα λίγο πάνω από την εστία των «τρικολόρ». Παράλληλα, στο 7′ ο Ρουμάνος αρχηγός στέλνει την μπάλα, με κεφαλιά, λίγο κοντά στην εστία της Ελλάδας, μετά από κόρνερ.

Άντριαν Ρους: 6 3 – 0, ο Μπουχαλάκης έσπασε αριστερά στο 39ο λεπτό. Στο 70′ έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στο δοκάρι. Δύο λεπτά αργότερα κατάφερε άλλη μια επικίνδυνη κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από τα δίχτυα των Ελλήνων.

Μάριο Καμόρα: 6 Εξαιρετικά προσβλητικό. Έστειλε αρκετές επικίνδυνες διαβάσεις στην ελληνική πλατεία, εμπλεκόμενος ενεργά στις «τρικολόρ» επιθέσεις. Ωστόσο, στο 39′ δεν κατάφερε να μπλοκάρει τον Ρότα από τη σέντρα και μετά ο Μπουχαλάκης άνοιξε το σκορ.

George Pușcaș, ο πιο αδύναμος «τρικολόρ» στο φιλικό με την Ελλάδα

Mihai Bordeianu: 5 Μετά από 43 λεπτά αγώνα, μια μακρινή πάσα από την άμυνα των Σπαρτιατών οδήγησε σε αντεπίθεση που διώχτηκε από τον άξονα, αλλά ο τερματοφύλακας έκανε μια θεαματική απόκρουση κατάδυσης.

Ραζβάν Μάριν: 6 Έστειλε αρκετές καλές σέντρες, αλλά συνολικά η ανάπτυξή του ξεθώριασε.

Alex Cicaldau: 5 Το ματς ξεκίνησε αρκετά δειλά. Στο 4ο λεπτό έχασε ελαφρά τη μπάλα κοντά στο τετράγωνο της Ρουμανίας και οι Έλληνες έμελλε να εκμεταλλευτούν καθοριστικό το λάθος.

Alex Mitriță: 6 Έκανε αισθητή την παρουσία του στη ρουμανική επίθεση. Μετά από 5 λεπτά παιχνιδιού, οι φιλοξενούμενοι έσπασαν από τα δεξιά μετά από κακή άμυνα. Παράλληλα, στο 16′ στέλνει δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πηγαίνει παράλληλα στην ελληνική εστία.

Alex Maxime: 5 Είχε αρκετές επικίνδυνες περιπτώσεις, αλλά δεν ξεχώρισε στην επιθετική φάση.

Γιώργος Πούσκας: 4 Ήταν ανύπαρκτος στην επίθεση της Ρουμανίας.

Ο Οκταβιάν Ποπέσκου, χωρίς ίχνος στο ντεμπούτο του στην εθνική ομάδα

Περιλαμβάνεται επίσης:

Florin Tanase: 7 Στο 62ο λεπτό, στη θέση του George Pușcaș, συνδυάστηκε καλά στην επίθεση με τον συνάδελφό του στην FCSB, Octavian Popescu.

Οκτάβ Ποπέσκου: 7 Εισήχθη στο 62ο λεπτό, στη θέση του Alex Mitriță, κατάφερε μια επικίνδυνη διείσδυση στην ελληνική πλατεία στο 71ο λεπτό.

Αντρέι Ιβάν: 7 Στο 62ο λεπτό, στη θέση του Άλεξ Μαξίμ, ενεπλάκη πολύ στο επιθετικό παιχνίδι των «τρικολόρ». Μετά από 67 λεπτά, ένα λάθος της αριστερής άμυνας των γηπεδούχων επέτρεψε την πάσα.

Αλίν Τόσκα: Αντικαταστάθηκε από τον Μάριο Καμόρα στο 74ο λεπτό, αλλά δεν πρόλαβε να βγει στην κορυφή.

Valentin Mihaila: Αντικαταστάθηκε από τον Μιχάι Μπορντειάνου στο 74′ αλλά δεν πρόλαβε να βγει στην κορυφή.

Radu Dragusin: Αντικαταστάθηκε από τον Άντριαν Ρους στο 88′, αλλά δεν πρόλαβε να βγει στην κορυφή.