EC Wrestling EC – Halidov και Ligeti είναι επίσης προημιτελικοί

Από την πλευρά της Ουγγαρίας, ο Χαλίντοφ ξεκίνησε τη μέρα στην Αρένα του Ζάγκρεμπ, στην οποία αντιμετώπισε τον Ιγκόρ Τσιτσιόι, ο οποίος, όπως και αυτός, τερμάτισε τρίτος στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων της Μολδαβίας.

Στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα, ουσιαστικά δεν έγινε τίποτα αξιόλογο, και οι δύο αγωνίστηκαν πολύ προσεκτικά, κανένας από τους δύο δεν έφυγε από τον αγώνα. Ο Χαλίντοφ ήταν ο καλύτερος παίκτης στον «διαγωνισμό παθητικότητας», οπότε ειδοποιήθηκε δύο φορές, και αφού δεν έγινε πιο ενεργός και δεν έκανε καμία ενέργεια στο μισό λεπτό μετά το δεύτερο, ο αντίπαλός του πήρε το πλεονέκτημα 1-0.

Οι Μολδαβοί είχαν επίσης προειδοποιηθεί πριν από την ανάπαυλα, οπότε ήταν αναμενόμενο ότι αν δεν άλλαζε στην αρχή του δεύτερου γύρου θα κινδύνευε. Ο Chichioi λοιπόν έφυγε σχεδόν αμέσως και άρπαξε το αριστερό πόδι του αντιπάλου του, αλλά δεν μπόρεσε να συνεχίσει τη δράση, ο Halidov αντέκρουσε απαλά, πήγε πίσω του και μετά γύρισε από το κεφάλι του (4-1). Αυτό πρακτικά έκρινε τον αγώνα, κατά τον οποίο ο Χαλίντοφ νοσηλεύτηκε για μικρό χρονικό διάστημα λόγω πόνου στον ώμο.

Ο Dániel Ligeti, χάλκινος Ολυμπιονίκης στη Βουδαπέστη πέρσι, αντιμετώπισε τον Αυστριακό Johannes Ludescher στη φάση των 16, ο οποίος κέρδισε το παιχνίδι χωρίς δράση, αλλά ήταν πολύ καλύτερος. Όλα ήταν «χάρη» στο γεγονός ότι ο Λιγκέτι, ο οποίος αγωνίστηκε κάτω από την πίεση της δράσης σε ένα αδιάφορο παιχνίδι για ενάμιση λεπτό, τον έβγαλε από το ταπί με μεγάλη ορμή μετά από μια ωραία επίθεση στο πόδι, αλλά μετά τη βιντεοσκόπηση. , αποδείχθηκε ότι το τελευταίο βήμα του Ούγγρου κλασικού ήταν εκτός ταπί, ενώ ο Λούντεσερ «πετούσε» ήδη στον αέρα, πολύ πιο πέρα ​​από την περιοχή προς το τραπέζι των κριτών. Έτσι αντί για 1-0 έγινε 0-1, και δέκα δευτερόλεπτα αργότερα με τον πόντο παθητικότητας έγινε 0-2.

Ο Λιγκέτι κέρδισε ένα σερί πριν από την ανάπαυλα, στη συνέχεια ισοφάρισε με καλό τελείωμα νωρίς στο δεύτερο σετ και ήταν σε καλύτερη θέση με ένα σερί που σημειώθηκε αργότερα. Στο τελευταίο δίλεπτο, ο Λιγκέτι αμύνθηκε με πολύ σταθερό τρόπο, και τελικά τελείωσε το ματς υστερώντας (4-2).

Ο τρίτος Ούγγρος της ημέρας, Patrik Püspöki (86 κιλά), έκανε μια ατυχή ισοπαλία, έπρεπε ήδη να παλέψει για να φτάσει στους 16, εκτός από τον νεοεισερχόμενο Έλληνα, νικητή των Ευρωπαϊκών και Ευρωπαϊκών Αγώνων με τα ρωσικά χρώματα, Dauren Kurugliev, ο οποίος κέρδισε το έντυπο σε δύο λεπτά. Στα μέσα του πρώτου γύρου, όταν ο Püspöki έπρεπε να είχε αναλάβει δράση, κατέβασε τον αντίπαλό του με ένα γρήγορο χτύπημα, τον έπιασε σε μπομπίνα και τον γύρισε μέχρι να φτάσει στο απαραίτητο κενό στην τεχνική μάχη (0-11).

Για το πρωινό πρόγραμμα θα ενδιαφέρεται και ο Murad Kuramagomedov (74 kg).