Champions League υδατοσφαίρισης ανδρών – Ημιτελικοί Ferencváros

Ανδρική υδατοσφαίριση BL - FTC Telekom Waterpolo-Jug Dubrovnik

Η ομάδα του ουγγρικού πρωταθλήματος, νικήτρια το 2019 πέρυσι, προηγήθηκε με τρία γκολ στην αρχή του αγώνα, αλλά οι Κροάτες που κέρδισαν το τετραπλό χρυσό μετάλλιο BL κατάφεραν να το επαναφέρουν, αλλά οι πράσινοι και λευκοί ξεπέρασαν την απόδοση τους.

Το σύνολο του Zsolt Varga θα συναντήσει τον υπερασπιστή Ιταλό πρωταθλητή Pro Recco με τον Gergő Zalánki στους ημιτελικούς την Παρασκευή από τις 8:30 μ.μ.

Final 8 του Champions League ανδρών (Βελιγράδι):

προημιτελικά:
FTC Telekom Waterpolo-Jug Dubrovnik (Κροατία) 14-13 (6-4, 3-4, 1-3, 4-2)
————————————————– —————-
Σκόρερ: Vámos, Varga Dé., Merkulov 3-3, Jansik No. 2, Pohl, Damonte, Ubovic 1-1, και Zuvela, Argiropulosz 3-3, Fatovic, Papanasztasziu 2-2, Kakarisz, Vukojevic, Jokovic 1-1.
εκθέσεις: 15/10

FTC Telekom Waterpolo:

———————–
Vogel – Vigvári Ve., Vámos, Molnár, Jansik Sz., Γερμανός, Varga Dé. – ανταλλαγές: Πολ, Μερκούλοφ, Ούμποβιτς, Μπλακ, Νταμόντε

Μισή ώρα πριν την έναρξη, μετά τον οικοδεσπότη του Novi Beograd, η πισίνα της 11ης Απριλίου – που πήρε το όνομά της από τα εγκαίνια του 1948 στο Νέο Βελιγράδι – ήταν σχεδόν εντελώς άδεια, αλλά η μεγαλύτερη ομάδα οπαδών των τελευταίων οκτώ, περίπου 50 , ντυμένοι με πράσινα μπλουζάκια πόλο, είχαν ξεκινήσει Φραγκισκανοί συμπαθούντες που γέμισαν τον χώρο με τις φωνές τους.

Η Ferencváros ξεκίνησε με τον ίδιο τρόπο όπως και στους προημιτελικούς των δύο ομάδων μεταξύ τους το 2019: μετά από λίγα λεπτά αγώνα, ισοφάρισαν 3-0, κυρίως χάρη στον Márton Vámos, ο οποίος βομβάρδισε πρώτα τα δίχτυα με πλεονέκτημα. . Οι Κροάτες έκαναν τακτοποίηση και εξωραϊσμό μετά από ένα τάιμ άουτ, αλλά ο Βάμος αποκατέστησε τη διαφορά στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου με ένα τρίτο χτύπημα. Οι Κροάτες βρέθηκαν με τον βομβαρδισμό του Marko Zuvela, αλλά με οκτώ δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Szilárd Jansik πυροβόλησε αλύπητα στα δίχτυα πάνω από το κεφάλι του Toni Popadic μετά από ένα «σωρό» αλόγων. Ωστόσο, δεν ήταν το τέλος του δεκαλέπτου, ο Λόρεν Φάτοβιτς κατάφερε ακόμα να το βρει την ώρα της γκάιντας, εκμεταλλευόμενος την απροσεξία του Φερεντσβάρος.

Το δεύτερο δεκάλεπτο προηγήθηκε επίσης με ένα γκολ του Φερεντσβάρος, ο Ντένες Βάργκα ολοκλήρωσε την ακριβή μακρινή πάσα του από τον Νεμάνια Ούμποβιτς από το κέντρο. Η κανάτα απάντησε αστραπιαία, αλλά η ουγγρική ομάδα, παίζοντας με λευκή σκούπα, έπεσε πίσω στα τρία γκολ με τον πρώην ζυγό Danyiil Merkulov. Οι Κροάτες προφανώς προσπάθησαν να παίξουν για έναν βαθμό, αποκλείοντας τον Βάργκα από το παιχνίδι, και ο κλασικός Ολυμπιονίκης κέρδισε τη δεύτερη ποινή του τέσσερα λεπτά πριν από το ημίχρονο και ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε το οχυρό. Ο Γιουγκ Ζουβέλα μείωσε τη διαφορά στο ελάχιστο αφού σημείωσε ένα γκολ, αλλά στην έκθεση του Ούμποβιτς, το δεξί και αριστερό δοκάρι έσωσε τον Φερεντσβάρος. Ο Ζολτ Βάργκα ζήτησε χρόνο ένα λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου και ακολούθησε παιχνίδι, το οποίο ολοκλήρωσε ο Μερκουλόφ, αλλά αυτή τη φορά η Κανάτα τον βρήκε την τελευταία στιγμή, τρία δευτερόλεπτα πριν τη γκάιντα ( 9-8).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τις άμυνες του Vogel Soma, αλλά ο Ferencváros ήταν εμφανώς μπερδεμένος και ο Jug ισοφάρισε. Από την άλλη πλευρά, ο Vendvári Vigvári έσπασε τη σιωπή του Ούγγρου γκολ με ένα ωραίο ατομικό φλας, αλλά τελικά οι κριτές δεν έδωσαν το χτύπημα μετά από σκέψη. Ο Jug προηγήθηκε για πρώτη φορά με μια υπέροχη πτώση από τον Έλληνα Στυλιανό Αργυρόπουλο, αλλά στην αντεπίθεση ο Βάργκα έκανε την κλάση του να λάμψει με ένα ραγισμένο γκολ. Οι Κροάτες προηγήθηκαν με μια βόμβα από τον Μάρο Γιόκοβιτς, επίσης χρυσό Ολυμπιονίκη των πέντε κρίκων, αλλά χάθηκε η σφιχτή ισοπαλία του Γιάνσικ.

Το τελευταίο μέρος του αγώνα ξεκίνησε με ένα χαμένο πλεονέκτημα της Ουγγαρίας, αλλά οι Κροάτες ξεπούλησαν, γεγονός που έφερε τον Φερεντσβάρος σε εξαιρετικά δύσκολη κατάσταση (10-12), αλλά ισοφάρισε μέσα σε 35 δευτερόλεπτα χάρη στον Βάργκα. Ο ρυθμός εξακολουθούσε να υπαγορεύεται από τους Κροάτες, παίρνοντας το προβάδισμα με άλλο ένα πλεονεκτικό γκολ, αλλά αυτή τη φορά ο Μερκούλοφ απάντησε με δράση. Ο Φόγκελ αμύνθηκε δυνατά απέναντι σε ένα ανθρώπινο μειονέκτημα και ο Γιάνσικ σούταρε στα δίχτυα καθώς έληξε ο επιθετικός χρόνος. Ο Jug εκτέλεσε φάουλ μισό λεπτό πριν το τέλος, αλλά έφτασε κοντά στο σουτ, που επέτρεψε στον Ferencváros να φτάσει στα ημιτελικά.