BL υδατοσφαίριση γυναικών – Ο Keszthelyi απέκλεισε τον Έγκερ, ο Ferencváros κέρδισε σε μια μεγάλη μάχη

Στην έδρα του Hevesi, ο Mataro, δευτεραθλητής της προηγούμενης διοργάνωσης, με τη Rita Keszthelyi, θριάμβευσε με 18-5, ο παγκόσμιας κλάσης αρχηγός της εθνικής ομάδας της Ουγγαρίας βοήθησε την ισπανική ομάδα του να πετύχει με πέντε γκολ ως καλύτερος παίκτης. Στο πεδίο.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η Ferencváros, η δευτεραθλήτρια του Eurocup της περασμένης σεζόν, ξεκίνησε με εξαιρετικό τρόπο στην έδρα του νικητή της δεύτερης σειράς του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου 2022, Ετνικός Ελλάδας, αλλά οι γηπεδούχοι έχασαν με τρία γκολ διαφορά. στο πρώτο ημίχρονο. Η FTC πάλεψε σκληρά στα τελευταία λεπτά και σημείωσε 14-13 χάρη στα γκολ της τερματοφύλακα Alexandra Kiss και της Vanda Vályi. Ωστόσο, η ουγγρική ομάδα δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, οι Έλληνες τελείωσαν τον αγώνα 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Στον δεύτερο γύρο, στις 21 Οκτωβρίου, η Φερεντσβάρος θα επισκεφθεί την εστία του Ματάρο, ενώ η Έγκερ θα υποδεχθεί την Ετνικοσζ.

Champions League γυναικών, φάση ομίλων, 1ος γύρος, όμιλος C:
Tigra-ZF-Eger – Mataro (Ισπανία) 5-18 (3-2, 0-5, 1-6, 1-5)
————————————————– ———
Σκόρερ ουγγρικής ομάδας: Lendvai 2, Pogonyi, Szellák, Parkes 1-1

Εθνικός (Ελληνικά) – FTC-Telekom Waterpolo 15-13 (2-5, 5-2, 4-3, 4-3)
————————————————– ——————
σκόρερ της ουγγρικής ομάδας: Leimeter, Máté, Vályi 3-3, Farkas, Gurisatti, Pőcze, Kiss 1-1

προηγουμένως:

Ομάδα Δ:
Ολυμπιακός (Ελληνικά) – UVSE 15-8 (5-1, 3-2, 3-3, 4-2)
————————————————– —
Σκόρερ ουγγρικής ομάδας: Tiba 3, Lendvay 2, Rybanska, Peresztegi-Nagy, Varró 1-1