BL κολύμβηση γυναικών: UVSE, Eger και FTC ξεκίνησαν επίσης με ήττες

Με ήττα ξεκίνησε η UVSE τη συμμετοχή της στο Champions League υδατοσφαίρισης γυναικών. Η Φερεντσβάρος και η πρωταθλήτρια Έγκερ ξεκίνησαν το Σάββατο με ήττα στους αγώνες των ομίλων.

Ο Tiba Panna ήταν ο καλύτερος για την Újpest με τρία γκολ (Φωτογραφία: Imre Földi, αρχεία)

Θριαμβευτής στην προηγούμενη διοργάνωση του Eurocup UVSE Το Σάββατο έχασε με 15-8 στην έδρα του ελληνικού Ολυμπιακού, νικητή του Champions League το 2021 και το 2022.

Η UVSE θα υποδεχθεί την ισπανική ομάδα Mediterrani στον δεύτερο γύρο στις 22 Οκτωβρίου. Τέταρτο μέλος του ομίλου είναι η Ελληνίδα Βουλιαγμένη, η πρώτη θέση στους τέσσερις θα προκριθεί.

Ο Ποντίκι εντός έδρας, ο Mataro, δεύτερος της προηγούμενης διοργάνωσης, με τη Rita Keszthelyi, θριάμβευσε με 18-5, ο παγκόσμιας κλάσης αρχηγός της εθνικής ομάδας της Ουγγαρίας βοήθησε την ισπανική ομάδα του να πετύχει με πέντε γκολ ως ο καλύτερος παίκτης στον τομέα.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, ήταν δευτεραθλήτριες στο Eurocup την περασμένη σεζόν. Ferencváros Ο νικητής του 2022 του δεύτερου γύρου των Κυπέλλων Ευρώπης, ο Ετνικός, ξεκίνησε άριστα εντός έδρας, αλλά οι γηπεδούχοι έχασαν με τρία γκολ διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Η FTC πάλεψε σκληρά στα τελευταία λεπτά και σημείωσε 14-13 χάρη στα γκολ της τερματοφύλακα Alexandra Kiss και της Vanda Vályi. Ωστόσο, η ουγγρική ομάδα δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει, οι Έλληνες τελείωσαν τον αγώνα 17 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Στον δεύτερο γύρο, στις 21 Οκτωβρίου, η Φερεντσβάρος θα επισκεφθεί την εστία του Ματάρο, ενώ η Έγκερ θα υποδεχθεί την Ετνικοσζ.

CHAMPIONS LEAGUE WATER BALL ΓΥΝΑΙΚΩΝ
ΟΜΑΔΙΚΗ ΞΕΝΑΓΗΣΗ
ΓΥΡΟΣ 1
ΟΜΑΔΑ Δ
Ολυμπιακός (Ελλάδα)–UVSE 15–8
(5-1, 3-2, 3-3, 4-2)
Σκόρερ της ουγγρικής ομάδας: Tiba 3, Lendvay 2, Rybanska, Peresztegi-Nagy, Varro
ΟΜΑΔΑ Γ
Tigra-ZF-Eger–Mataró (Ισπανικά) 5–18
(3-2, 0-5, 1-6, 1-5)
Σκόρερ της ουγγρικής ομάδας: Lendvai 2, Pogonyi, Szellak, Parkes
Etnikos (Ελληνικά)–FTC-Telekom Waterpolo 15–13 (2-5, 5-2, 4-3, 4-3)
Σκόρερ της ουγγρικής ομάδας: Leimeter, Máté, Vályi 3-3, Farkas, Gurisatti, Pőcze, Kiss