Australian Open – Ο Τζόκοβιτς είναι και πάλι 22 φορές πρωταθλητής Grand Slam και νούμερο ένα στον κόσμο

Ο Σέρβος σταρ ήθελε επίσης να γράψει ιστορία βελτιώνοντας το δικό του ρεκόρ και σηκώνοντας το Norman Brooks Cup για δέκατη φορά, αυξάνοντας περαιτέρω την απόσταση μπροστά από τον Αυστραλό Roy Emerson και τον Ελβετό Roger Federer, που κέρδισαν και οι δύο έξι φορές στη Μελβούρνη. Ο Τζόκοβιτς, 35 ετών, δεν έχει χάσει στο Australian Open σε 27 αγώνες – δεν μπόρεσε να ξεκινήσει πέρυσι λόγω έλλειψης εμβολιασμού για τον κορωνοϊό – καταρρίπτοντας το ρεκόρ του τουρνουά «Andre Agassi κατά 26, και τελευταία έχασε στον Γύρο του 16 του τουρνουά 2018. Το φαβορί του τουρνουά ήταν αήττητο σε 40 αγώνες επί αυστραλιανού εδάφους και προηγουμένως είχε χάσει μόνο ένα σετ στο ‘AO φέτος.

Ο Cicipasz, ο οποίος είναι 11 χρόνια νεότερος, προετοιμαζόταν για τον δεύτερο τελικό του GS, έχοντας χάσει τον πρώτο από τον Djokovic στο Roland Garros 2021, όταν ήταν ήδη μπροστά στα σετ. Αν πετύχει, ο παγκόσμιος πρωταθλητής ATP του 2019 θα μπορούσε να γίνει ο πρώτος νικητής του Grand Slam της Ελλάδας. Ο Cicipasz έχασε συνολικά τρία σετ στη Μελβούρνη μέχρι τον τελικό.

Η αξία της συνόδου κορυφής ενισχύθηκε από το γεγονός ότι ο νικητής θα αντικαταστήσει τον Ισπανό Carlos Alcaraz στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης από τη Δευτέρα.

Όσον αφορά το ρεκόρ των δύο φιναλίστ μεταξύ τους, ο Τζόκοβιτς έχει προβάδισμα 10-2 στις ατομικές τους μονομαχίες, ενώ έχει κερδίσει και τις τελευταίες εννέα αναμετρήσεις τους. Η τελευταία φορά που συναντήθηκαν ήταν τον Νοέμβριο, στον πρώτο γύρο του Παγκοσμίου Κυπέλλου ATP στο Τορίνο, όταν ο Τζόκοβιτς κέρδισε με 6:4, 7:6.

Η 13η μάχη – που έγινε κάτω από ανοιχτή στέγη στο Rod Laver Arena παρά τον βροχερό καιρό – ο Σέρβος ξεκίνησε με αυτοπεποίθηση, με τον εμφανώς νευρικό Αθηναίο αθλητή να μην μπορεί πλέον να ξεπεράσει το τρίτο break point. Ο Τζόκοβιτς έπαιξε σχεδόν άψογα, κερδίζοντας το πρώτο σετ σε 36 λεπτά, στο οποίο ο Τσιτσιπάς πήρε μόλις πέντε πόντους ως γηπεδούχος.

Στη συνέχεια, ο Έλληνας αμφισβητίας εστίασε περισσότερο στα σερβίς του, αλλά και πάλι δεν έφτασε στο break point, καθώς έκανε επανειλημμένα λάθη στα σημαντικά sessions με μπάλα. Το πρώτο του break point ήταν επίσης το play point στο 5-4, αλλά το φαβορί στον 33ο τελικό του GS το απέκρουσε με μια παλάμη νίκης. Έτσι έφτασαν στη συντόμευση, στην οποία ο Τζόκοβιτς προηγήθηκε με 4-1, ο αντίπαλός του ισοφάρισε, αλλά στη συνέχεια έχασε μερικά χτυπήματα εδάφους, οπότε μετά από 1 ώρα και 46 λεπτά ήταν ήδη δύο σετ πίσω.

Στην αρχή του τρίτου σετ, ο Cicipasz έκανε εκπληκτικά μπρέικ, αλλά έχασε αμέσως το σερβίς του, από εκεί και πέρα ​​συγκρούστηκαν, ενώ ο Τζόκοβιτς κέρδισε 17 σερί πόντους σερί. Στο νέο τάι μπρέικ, ο Σέρβος πέρασε με 5-0 και -παρά τις συνεχείς φωνές των φιλάθλων- δεν άφησε τη νίκη να γλιστρήσει από τα χέρια του. Ο τελικός κράτησε 2 ώρες και 56 λεπτά.

Ο Τζόκοβιτς, ο οποίος κέρδισε την 93η νίκη του σε τουρνουά, θα λάβει 2,98 εκατομμύρια δολάρια Αυστραλίας (759 εκατομμύρια HUF) εκτός από το 22ο Grand Slam τρόπαιο της καριέρας του, το Norman Brooks Cup. Ο 35χρονος τενίστας θα επιστρέψει στο παγκόσμιο Νο.

Αποτέλεσμα, τελικός ανδρών:

———————–
Νόβακ Τζόκοβιτς (Σέρβος, 4ος) – Στέφανος Τσιτσιπάς (Έλληνας, 3ος) 6:3, 7:6 (7-4), 7:6 (7-5)

Οι τελικοί των τελευταίων δέκα ετών:

————————
2014: Stan Wawrinka (Ελβετία)-Rafael Nadal (Ισπανία) 6:3, 6:2, 3:6, 6:3
2015: Νόβακ Τζόκοβιτς (Σερβία)-Άντι Μάρεϊ (Μεγάλη Βρετανία) 7:6 (7-5), 6:7 (4-7), 6:3, 6:0
2016: Τζόκοβιτς-Μάρεϊ 6:1, 7:5, 7:6 (7-3)
2017: Ρότζερ Φέντερερ (Ελβετία)-Ναντάλ 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3
2018: Federer-Marin Cilic (Κροατικό) 6:2, 6:7 (5:7), 6:3, 3:6, 6:1
2019: Τζόκοβιτς-Ναντάλ 6:3, 6:2, 6:3
2020: Djokovic-Dominic Thiem (Αυστρία) 6:4, 4:6, 2:6, 6:3, 6:4
2021: Djokovic-Daniil Medvedev (Ρωσία) 7:5, 6:2, 6:2
2022: Medvedev-Nadal 2:6, 6:7 (5-7), 6:4, 6:4, 7:5
2023: Τζόκοβιτς-Στέφανος Τσιτσιπάς (Έλληνας) 6:3, 7:6 (7-4), 7:6 (7-5)