Aus. Open: Ο Cicipasz αποκλείει τον νικητή Fucsovics σε αγώνα πέντε σετ

Έδωσε έναν ισόπαλο αγώνα για να κερδίσει το τουρνουά της Αυστραλίας -μετά τον αποκλεισμό των δύο κορυφαίων σπόρους, Ναδάλ και Ρουντ- που θεωρούσε το πιο πιθανό. Είναι τσούλα και νίκησε τον Márton Fucsovics σε πέντε σετ Jannik αμαρτωλός αποπληξία. Για πολύ καιρό, ο αγώνας γινόταν σύμφωνα με ένα σενάριο παρόμοιο με αυτό που έληξε με τον αποκλεισμό του καλύτερου Ούγγρου παίκτη: ο Τσίτσιπας έπαιξε πιο εύστοχα και έκανε λιγότερα λάθη και πήρε προβάδισμα στο διπλό σετ, μετά το 21χρονο -old Τα επόμενα λεπτά ακολούθησαν, ο Ιταλός συνήλθε και ισοφάρισε το σκορ – μπορεί να φτάσει το καθοριστικό πέμπτο παιχνίδι.

Στο τελικό σετ -σε αντίθεση με τον προηγούμενο γύρο- τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα είχε σχεδιάσει ο Sinner. Μετά το 2:2, ο Tsicipasz άλλαξε ταχύτητα και απέκλεισε τον αντίπαλό του από τον αγωνιστικό χώρο, φτάνοντας έτσι στα προημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσει τον Τσέχο γιγαντοκτόνο Jirí Lehecka, ο οποίος αποχαιρέτησε τους τρεις σπόρους.

AUSTRALIAN OPEN, ΜΕΛΒΟΥΡΝΗ (76.500.000 $ A$, σκληρό γήπεδο)
ΑΓΑΠΟΣ ΑΡΣΕΝΙΚΟ

ΓΥΡΟΣ 4ος (για να φτάσετε στους 8 πρώτους)
Tsicipaz (Ελληνικά, 3η) – Sinner (Ιταλικά, 15η) 6:4, 6:4, 3:6, 4:6, 6:3

Νωρίτερα
Korda (Αμερικανός, 29ος) – Hurkacz (Πολωνία, 10ος) 3:6, 6:3, 6:2, 1:6, 7:6 (10-7)
Khachanov (Ρωσία, 18η) – Nishioka (Ιαπωνία, 31η) 6:0, 6:0, 7:6 (7-4)
Lehecka (Τσεχία)-Auger-Aliassime (Καναδός, 6ος) 4:6, 6:3, 7:6 (7-2), 7:6 (7-3)