Ο αντίπαλος έμεινε άναυδος, κάτι σαν σουτ του Τσιτσιπάζ σπάνια βλέπουμε στο τένις

Ο Στεφάνος Τσιτσιπάς ξεκίνησε με νίκη την εμφάνισή του στο Αυστραλιανό Όπεν στο τένις, αν και ο Έλληνας, 7ος, υστερούσε στον πρώτο αγώνα με τον Βέλγο Ζίζου Μπεργκς, ο οποίος έφτασε στο βασικό κλήρωση καθώς τυχερός ηττημένος στα πλέι οφ, τελικά κέρδισε. με αυτοπεποίθηση σε τέσσερα σετ. Είχε όμως ένα σερί χτυπημάτων και σκοραρίσματος που ο αντίπαλός του δεν μπορούσε να πιστέψει.

Ο Μπεργκς κέρδισε το πρώτο σετ με 7:5 και κατάφερε να σερβιρίσει για να μείνει στο ματς στο 0:1 στο δεύτερο, όταν μετά από μερικές αλλαγές αναγκάστηκε να πάει στα δίχτυα και μπορούσε μόνο να κλέψει. Η μπάλα, που πετούσε ψηλά, χτυπήθηκε τόσο δυνατά που αμέσως αναπήδησε προς τον Βέλγο από το χαφ του Τσιτσιπασ.

Ωστόσο, ο Έλληνας, με εκπληκτική παρουσία μυαλού, περιόρισε την ορμή του φτάνοντας στο αντίπαλο μισό και χτυπώντας τη μπάλα σε ανυπεράσπιστο σημείο, κάτι που ήταν απολύτως νόμιμο, καθώς δεν έφτασε στα δίχτυα.

Στο βίντεο, αξίζει να παρακολουθήσετε την έκφραση του προσώπου του Μπεργκς, ο οποίος απλά δεν πίστευε στα μάτια του.

Τελικά, ο Cicipasz κέρδισε τον αγώνα με 5:7, 6:1, 6:1, 6:3 και στη συνέχεια απάντησε σε αυτό το απίστευτο περιστατικό στη δήλωσή του.

«Αυτό το σουτ ήταν εξαιρετικό, δεν ξέρω καν πώς έγινε. Για ένα κλάσμα του δευτερολέπτου σκέφτηκα ότι αυτό ήταν, έπρεπε να ετοιμαστώ για το επόμενο σημείο. Αλλά δεν ήθελα να τα παρατήσω, έκανα ένα πείραμα και τελικά πέτυχε.