Μετά από έναν δραματικό τελικό αγώνα, η ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών της Ουγγαρίας έφτασε στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου

Ο Εθνική ομάδα της Ουγγαρίας στα προημιτελικά, σε έναν δραματικό αγώνα, κέρδισε με άλμα στα πέντε μέτρα την υπερασπιστή και πρωταθλήτρια Ευρώπης Ολλανδία με 13-12, φτάνοντας έτσι στα ημιτελικά και παλεύοντας για τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού 2024. Την ομάδα του Attila Mihók περίμενε η Ελλάδα στην πρώτη τετράδα, από την οποία γνώρισε την ήττα με 14-12 στην έναρξη της φάσης των ομίλων της ηπειρωτικής διοργάνωσης στο Αϊντχόφεν.

Ο Βάλι απομακρύνθηκε εύκολα με κολύμπι, αλλά οι Έλληνες προηγήθηκαν σε πέναλτι πέντε γιάρδων. Το πρώτο γκολ της ουγγρικής ομάδας πέτυχε ο Πάρκες από πάσα του Βάλι, αλλά ο αντίπαλος εκμεταλλεύτηκε λάθος θέσης με μεγάλο γκολ, ο Νίνου σκόραρε ξανά. Ο καλύτερος παίκτης της ελληνικής ομάδας πέτυχε το τρίτο του γκολ στο 5ο λεπτό, αλλά ο Βάλι βομβάρδισε κάτω από το δοκάρι μετά από μία κατοχή. Η άμυνα και η επίθεση μας βελτιώθηκαν στο τέλος του δεκαλέπτου, ο Λέιτερ ισοφάρισε με μεγάλο γκολ (3-3).

Η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης της Ουγγαρίας φτάνει στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου
Φωτογραφία: Tamás Kovacs / MTVA

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με το γκολ του Παρκς στο ριμπάουντ και η εθνική Ουγγαρίας πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στον αγώνα. Μετά από δύο υπέροχες αποκρούσεις από τον Άλντα Μαγυάρι, ο Γκάρντα σούταρε σε ένα τεράστιο δοκάρι με αριθμητικό πλεονέκτημα και οι Έλληνες ισοφάρισαν στην επόμενη επίθεσή τους. Μετά από ένα άλλο χτύπημα του αντιπάλου, ο Attila Mihók άλλαξε απροσδόκητα τον τερματοφύλακα, ο Magyari αντικαταστάθηκε από τον Neszmély, ο οποίος εμφανίστηκε αμέσως με απόκρουση. Ωστόσο, μετά την επανάληψη του βίντεο-ρέφερι, αποδείχθηκε ότι ο Ούγγρος τερματοφύλακας είχε χτυπήσει την μπάλα από μέσα και έτσι το ματς συνεχίστηκε με την Ελλάδα να προηγείται με 6-4. Ο Πάρκες βελτίωσε περαιτέρω την κατάσταση με το τρίτο του γκολ, στη συνέχεια ο Γκάρντα ισοφάρισε την τελευταία στιγμή πριν το τέλος του δεκαλέπτου (6-6).

Το τρίτο δεκάλεπτο προηγήθηκε με το τέταρτο γκολ του Νίνου. Μετά από αυτό, οι ομάδες έπαιξαν μεταξύ τους σχεδόν χωρίς να σταματήσουν τον αγώνα. Καταστάσεις και ευκαιρίες χάθηκαν εκατέρωθεν και οι διαιτητές έκριναν τις αντεπιθέσεις η μία μετά την άλλη καίγοντας την ενέργεια των παικτών. Η Dorottya Szilágyi έσπασε το ουγγρικό αδιέξοδο που κράτησε σχεδόν ένα τέταρτο, 41 δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα (7-7).

Rebecca PARKES, Ουγγρική ομάδα υδατοσφαίρισης γυναικών
Αυτή τη φορά οι Ούγγροι δεν έχασαν ούτε στα πέναλτι
Φωτογραφία: Tamas Kovacs

Το πρώτο ουγγρικό πλεονέκτημα της τελευταίας πράξης χάθηκε, αλλά και οι Έλληνες έκαναν λάθη στην αριθμητική τους υπεροχή, δεν κατάφεραν καν να σουτάρουν. Πριν από το επόμενο φόρουμ της Ουγγαρίας, ο Attila Mihók ζήτησε χρόνο και ο Szilágyi ολοκλήρωσε τον αγώνα με το σουτ δίπλα από το αυτί του Έλληνα τερματοφύλακα στα δίχτυα. Ο αντίπαλος απάντησε αμέσως, η Nikoleta Elefteriadu σκόραρε με πλεονέκτημα άνδρα. Μπροστά ο Πάρκερς πάλεψε για ένα ακόμη πλεονέκτημα, αλλά το σουτ του Γκάρντα αποκρούστηκε, εξάλλου σταμάτησε στην επιστροφή και οι Έλληνες ζήτησαν χρόνο. Ο αντίπαλος έπαιξε καλά την κόντρα και χτύπησε τα δίχτυα από κοντά.