Ολοκληρώθηκε το Παγκόσμιο Κύπελλο Φινλανδικής Ντινγκυ – Αθλητισμός – Ειδήσεις

Ο Zsombor Berecz τερμάτισε στη 2η θέση στον τελικό των μεταλλίων του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος στη Φινλανδική Ολυμπιακή κατηγορία και έτσι τερμάτισε στην 5η θέση γενικής στο Gold Cup Opel Finn στο Balatonföldvár.

Βάσει των επτά ιπποδρομιών, ο αγώνας για την πρώτη δεκάδα των 113 διαγωνιζομένων, που διεκδικούσαν διπλούς βαθμούς, διεξήχθη με ελαφρύ ανατολικό-βορειοανατολικό άνεμο μετά από κάποια αναβολή στον αγώνα μετάλλων. Ο Μπέρετς αγωνίστηκε άψογα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Στο πρώτο σκέλος – ταξιδεύοντας κόντρα στον άνεμο – απέφυγε την σημαδούρα στην 4η θέση, μετά στο επόμενο κατάντια πήρε προβάδισμα ανάμεσα στους δέκα κορυφαίους ανταγωνιστές στον κόσμο αυτή τη στιγμή. Στο δεύτερο krajc (διαδρομή κρουαζιέρας), επιβεβαίωσε αυτή την 3η θέση και με πολύ υπομονετική και έξυπνη πλοήγηση στον κατάντιο μέχρι τον τερματισμό, προσπέρασε τον Έλληνα Μιτάκη και τερμάτισε στη 2η θέση.

Εκατοντάδες Ούγγροι οπαδοί χαιρέτησαν τον καλύτερο Ούγγρο ιστιοπλόο μετά τον αγώνα μέχρι τη γραμμή τερματισμού με σκάφη θεατών και συνοδών στο νερό.

Φωτογραφία: Gabor Cserta

Παρά το εξαιρετικό αυτό αποτέλεσμα, ο Zsombor Berecz παρέμεινε 5ος στη γενική κατάταξη, επειδή τον αγώνα μετάλλων κέρδισε ο Ολλανδός Nicholas Heiner, ο οποίος ξεκίνησε με έναν βαθμό μπροστά του. Ακόμα κι αν κέρδιζε αντιπάλους που τερμάτισαν στο βάθρο για πολλές θέσεις, θα έπρεπε να υποχωρήσουν ακόμη περισσότερο για να προχωρήσει.

Παγκόσμιος πρωταθλητής αναδείχθηκε ο Σουηδός Μαξ Σάλμινεν. Ο Γάλλος πρωταθλητής Ευρώπης Τζόναθαν Λομπέρ κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Νίκολας Χάινερ χάρη στη νίκη του στον Αγώνα Μεταλλίων. Ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2014 Ed Wright τερμάτισε τέταρτος, μπροστά από τον Zsombor.