Μπάσκετ ανδρών BL: Ο Φάλκο έπαιξε σκληρά, αλλά έχασε

Στο Champions League ανδρών, ο Falco KC Szombathely έχασε με 90-87 από το ελληνικό Περιστέρι.

Τα μαλλιά του Φάλκο δεν ήταν αρκετά (Φωτογραφία: FIBA)

Ήταν σχεδόν ένα θαύμα.

Οι κιτρινόμαυροι έμειναν επίσης είκοσι ένα πόντους πίσω, και τελικά κατάφεραν να ισοφαρίσουν, αλλά έχασαν εντός έδρας από το Περιστέρι και από εδώ και πέρα ​​ο μόνος στόχος μπορεί να είναι να προσπεράσουν τους Γάλλους από το Λε Μαν στην τετράδα, ώστε η Β- εναντίον του δεύτερου του ομίλου. Αλλά είναι πιο πέρα.

Η φιλοξενούμενη ομάδα, με επικεφαλής έναν από τους μεγαλύτερους θρύλους του ελληνικού μπάσκετ, τον Vasilisz Szpanulisz, δεν ήρθε μόνος στο Szombathely, αλλά συνοδευόταν από περίπου εβδομήντα οπαδούς που φώναζαν και τραγουδούσαν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα – όπως και οι ντόπιοι οπαδοί. Οι φιλοξενούμενοι φίλαθλοι δεν είχαν λόγο να στεναχωριούνται, καθώς τα φαβορί κυριάρχησαν μέχρι το 25ο λεπτό. Οι παίκτες του Περιστερίου μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με σκοπό να μην επιτρέψουν στους γηπεδούχους να πετύχουν εύκολο καλάθι, χτύπησαν κάτω από το ταμπλό στο πρώτο τέταρτο, μετά από ένα καλό πεντάλεπτο ανέκτησαν το λάθος της πέμπτης ομάδας και οι παίκτες του Φάλκο τα κατάφεραν σχεδόν από το σημείο του πέναλτι. Στην αρχή και οι Έλληνες δεν έλαμψαν επιθετικά, μετά ο Νίκος Κουγκάζ έβαλε τον κινητήρα με δύο τρίποντα και παρά τις αιτήσεις χρόνου από τον αρχηγό των γηπεδούχων, Μίλος Κονάκοφ, η ελληνική ομάδα κέρδισε το πρώτο δεκάλεπτο με επτά πόντους.

Θα μπορούσε να ήταν πιο κοντά στο ξεκίνημα της δεύτερης δεκαετίας, αλλά οι Sztefan Pot και Boris Barac έχασαν ένα άλμα και από την άλλη έπεσε η τριάδα Λεωνίδας Καζελάκης και Nemanja Dangubich και το Περιστέρι αποχώρησε. Ωστόσο, ο Zoltán Perl έπαιξε ακαταμάχητο μπάσκετ, σούταρε τρίποντα, ήταν εύστοχος από τη μέση του βεληνεκούς, ριμπάουντ μετά από ένα επιθετικό ριμπάουντ – σκόραρε 15 πόντους σε ένα τέταρτο, κρατώντας σχεδόν μόνος του τις ελπίδες ζωντανές. Αυτό που έσβηνε όλο και περισσότερο, καθώς το Περιστέρι προηγήθηκε με δεκαέξι πόντους στην ανάπαυλα και αυτό που φαινόταν ακόμα πιο τρομακτικό ήταν ότι έφτασε τους 54 πόντους σε ένα ημίχρονο…

Στα πρώτα λεπτά μετά το γύρισμα, ένιωθα σαν να παρακολουθούσαμε έναν αγώνα All-Star: σημειώθηκαν έξι τρίποντα σε τρία λεπτά, σε ένα μοιρασμό τρία στα τρία, που σημαίνει ότι ο Φάλκο δεν σκόραρε καν. ούτε ένα γιώτα πιο κοντά . . Ο σπουδαίος μάνατζερ του Περιστερίου Τζο Ράγκλαντ έπαιξε δύο εναντίον δύο και στο 27ο λεπτό η διαφορά ξεπέρασε τους είκοσι πόντους για πρώτη φορά. Μετά από αυτό, ο Falco με επικεφαλής τον Barac προηγήθηκε μεγάλο προβάδισμα, έξι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα, ο Szpanulisz, ο οποίος παραπονιόταν σε όλο το ματς, αποβλήθηκε από τους διαιτητές και μετά από πέναλτι από Perl και Pot και το άλμα από τον Pongó. Marcell, το προβάδισμα των Ελλήνων ήταν μόνο επτά πόντοι. Με δυόμισι ώρες απομένουν και μόλις τέσσερις για να τελειώσουν, είναι απίστευτο με το τι θα επιστρέψει ο Ούγγρος πρωταθλητής στον αγώνα. Απίστευτο, αλλά την τελευταία στιγμή ο Πονγκό εκτόξευσε την ισοφάριση, αλλά το τρίποντό του απέτυχε, οπότε κέρδισε και στο Σομπάθελι στο Περιστέρι.

ΜΠΑΣΚΕΤ
CHAMPIONS LEAGUE ΑΝΔΡΩΝ
ΓΥΡΟΣ 4ος, ΟΜΙΛΟΣ Α
Falco KC Szombathely – Περιστέρι (Ελληνικά) 87–90
(18-25, 20-29, 20-18, 29-18)
Szombathely, 3000 θεατής. ΕΝΑ: Calatrava (Ισπανικά), Jacobs (Βέλγιο), Maciulis (Λιθουανία)
FALCO: Pot 3, Jordano 8/6, Pongó 8/6, TIBY 10, Keller Á. 5. Ανταλλαγή: PERL 31/6, BARAC 17/3, Benke 5/3, Tanoh Dez, Krivacsevics, Kovács B. Προπονητής: Milos Konakov
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟ: RAGLAND 16/9, Pulianitisz, Williams 8/3, Thompson 12, CUKAZ 13/6. Ανταλλαγή: DANGUBICS 11/6, Renfro 10, HANDS 15, Ξανθόπουλος, Κασελάκης 5/3, Zugrisz, Μήτρου-Λονγκ. Προπονητής: Βασίλης Σπανούλις
Εξέλιξη του αποτελέσματος. 3ο λεπτό: 3-4. σελ.7: 10-18 12. Σελ. : 18-31.16. Π. : 29-39. 18. Σελ. : 33-48. 20. Σελ. : 38-54. 24. Σελ. : 49-66. 28. Σελ. : 54-72. 30. Σελ. : 58-72. Σ. 34: 64-77. Σ. 35: 70-77. Σ. 38: 80-84
Υπογραμμίστηκε: Tiby (σελ. 37). Εκτεθειμένα: Spanulisz (σελ. 34)
ΚΥΡΙΑ ΣΚΑΛΑ
Milos Konakov:
«Είμαι περήφανος για την ομάδα μου, ειδικά για τον τρόπο που παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο». Ωστόσο, παίξαμε πολύ άσχημα στο πρώτο ημίχρονο. Στα τελευταία δεκαπέντε λεπτά παίξαμε όσο καλύτερα μπορούσαμε. Στο διάλειμμα συζητήσαμε ότι είχαμε ακόμα ευκαιρίες, επιστρέψαμε στο ματς, ο κόσμος μας βοήθησε πολύ.
Vasilisz Spanulisz: – Ο Φάλκο είναι πολύ δυνατός εντός έδρας, ξέραμε ότι μας περίμενε ένα δύσκολο ματς. Όμως στο πρώτο ημίχρονο πετύχαμε σχεδόν όλα όσα είχαμε σχεδιάσει. Πήραμε μια πολύ σημαντική νίκη, σχεδόν προχωρήσαμε. Ο Φάλκο μας ανάγκασε να παλέψουμε, χρειαζόμασταν όλη μας την εμπειρία για να κερδίσουμε. Και στενοχωριέμαι πολύ για την έκθεσή μου!