η μοναδική καναδική ομάδα στο πρωτάθλημα έχασε με 21-1 (!)

Οι Μπόστον Σέλτικς, Τορόντο Ράπτορς, Μιλγουόκι Μπακς και Σακραμέντο Κινγκς κέρδισαν επίσης την τελευταία ημέρα του αγώνα στη Βορειοαμερικανική Επαγγελματική Λίγκα Μπάσκετ (NBA).

Ο Πασκάλ Σιάκαμ (στα λευκά) ήταν ο ήρωας του αγώνα με τους Ουάσινγκτον Ουίζαρντς (Φωτογραφία: Getty Images)

Θριάμβευσε για τρίτη συνεχόμενη φορά, οπότε καταλαμβάνει τη δεύτερη θέση στην Ανατολική Περιφέρεια. Μπόστον Σέλτικς. Ο Νιου Γιορκ Νικς Διαφορετικά, άντεξε, προηγήθηκε με έναν ακόμη πόντο στο τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά η Βοστώνη τον άνοιξε, Τζέισον Τέιτουμ Δούλεψε πολύ σκληρά στην τελευταία πράξη και η ομάδα του κατέληξε να κερδίσει με 114-98. Παρεμπιπτόντως, ο Τέιτουμ έφτασε τους 35 πόντους συνολικά, που είναι οι περισσότεροι που έχει πετύχει μέχρι στιγμής τη φετινή σεζόν.

Μια συγκλονιστική μετάφραση παρουσίασε ο Τορόντο Ράπτορς, που κέρδισε η φιλοξενούμενη με έλλειμμα 23 πόντων Μάγοι της Ουάσιγκτον κατά. Στο 27ο λεπτό, ο πίνακας του σκορ έγραφε 48-71 και οι Wizards είχαν ακόμα πλεονέκτημα 16 πόντων στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά η μοναδική καναδική ομάδα στο πρωτάθλημα τελείωσε τον αγώνα με σερί 21-1 ( !), το οποίο έληξε με 111-107. Μετά το 7-6, οι Ράπτορς προηγήθηκαν ξανά με 109-107 με 7,6 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ήρωας του αγώνα ήταν οι 39 πόντοι που ενίσχυσαν τους γηπεδούχους Πασκάλ Σιακάμ Ήταν αυτός που σημείωσε 22 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, αναφέρει η MTI.

Ο Μιλγουόκι Μπακς νίκησε εντός έδρας με 118-109 Ταύροι του Σικάγο, καλύτερο του αγώνα Γιάννης Αντετοκούνμπο (Μπακς), ο Έλληνας κλασικός έφτασε τους 35 πόντους και τα 11 ριμπάουντ. Παρά το εξαιρετικό τελευταίο τρίμηνο, η Κλίβελαντ Καβαλίερς έχασε με 132-120 Βασιλιάδες του Σακραμέντο το σπίτι του. Επέστρεψε μετά από δύο εβδομάδες απουσίας Ντε Άαρον Φοξ (Σακραμέντο Κινγκς) είχε 28 πόντους και 6 ασίστ.