Fino – Sport – Hírek πρόκειται να προχωρήσει

Ο Kaposvár νίκησε την ΟΚ Στρούμιτσα της Βόρειας Μακεδονίας με 3-0 στον τρίτο γύρο του πρώτου προκριματικού γύρου του Champions League βόλεϊ ανδρών στο Μπουργκάς. Η ομάδα του Kaposvár ολοκλήρωσε το τουρνουά με δύο νίκες και μία ήττα και αν η οικοδεσπότης Μπουργκάς κερδίσει την ΟΚ Μπούντβα από το Μαυροβούνιο στον τελικό αγώνα του ομίλου, σύμφωνα με την ισορροπία δυνάμεων, η ομάδα Somogy θα φτάσει στον δεύτερο γύρο.

Προκρίνονται οι δύο πρώτες του ομίλου, όπου οι οκτώ ομάδες που απομένουν στη διοργάνωση παλεύουν για μια θέση στην κύρια κλήρωση σε δύο ακόμη ομίλους των τεσσάρων.

Την πρώτη μέρα, η Kaposvár κέρδισε την Budva με 3-1, στη συνέχεια, τη δεύτερη ημέρα, η οικοδεσπότης Μπουργκάς έχασε σε τρία κοντινά σετ, ξεκουράζοντας τέσσερις από τους βασικούς της παίκτες. Την τελευταία μέρα, ο πιο αδύναμος στα χαρτιά αντίπαλος περίμενε την ομάδα του προπονητή Slobodan Prakljacic, ο οποίος για άλλη μια φορά μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με την πιο δυνατή ενδεκάδα του. Στον πρώτο αγώνα, η Στρούμιτσα προηγήθηκε μόνο με 1-0, μετά την οποία ο αγώνας έγινε σύμφωνα με το γούστο των ανθρώπων της Kaposvár και υπό την ηγεσία των Árpád Baróti και Gábor Bögöly, ο Fino πήρε εύκολα το προβάδισμα.

Το δεύτερο σετ ήταν σφιχτό μέχρι το 10-9, οι Βορειομακεδόνες μπόρεσαν στη συνέχεια να σκοράρουν μόνο έξι πόντους: οι παίκτες της πρωταθλήτριας Ουγγαρίας μπλόκαραν καλά, επιτέθηκαν αποτελεσματικά και άνοιξαν αποτελεσματικά, χάρη στην οποία πέτυχαν μερική επιτυχία.

Το τρίτο στάδιο ήταν παρόμοιο με το προηγούμενο, ο Kaposvár προηγήθηκε σε όλη τη διάρκεια και αύξανε συνεχώς το πλεονέκτημά του, κλείνοντας τον αγώνα σε εβδομήντα λεπτά, εκ των οποίων οι παίκτες με την καλύτερη επίδοση ήταν οι Bögöly και Baróti, και οι δύο με 13 πόντους.

Εάν ο Kaposvár τερματίσει στη δεύτερη θέση, στον επόμενο γύρο που είναι προγραμματισμένος σε δύο εβδομάδες, η ρουμανική Arcada Galati του Gergye Roland, ο ελληνικός Ολυμπιακός και η ουκρανική Prometej θα διαγωνιστούν για την κύρια κλήρωση.