Μ.Λ.: Η Γαλατά έδωσε ένα συναρπαστικό ματς, η Μπράγκα την έσκασε

Αν και ο Παναθηναϊκός, χωρίς τον τραυματία László Kleinheisler, πάλεψε ηρωικά, δεν κατάφερε να ξεπεράσει το έλλειμμα ενός τέρματος που είχε συσσωρευτεί στη Braga και με το γκολ του Bruma, οι Πορτογάλοι έφτασαν στο βασικό ισοπαλία του BL με διπλή νίκη. Το ίδιο έκανε και η Γαλατασαράι, η οποία απέκλεισε τη Νορβηγική Μόλντε σε έναν συναρπαστικό αγώνα, ενώ η ελβετική Γιουνγκ Μπόις κέρδισε 3-0 στην έδρα της την Ισραηλινή Μακάμπι Χάιφα μετά από μια εκτός έδρας ισοπαλία χωρίς τέρματα.

Ο Ικάρντι οδήγησε τη Γαλατασαράι εναντίον της Μόλντε (Φωτογραφία: Getty Images)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ελληνική) – ΜΠΡΑΓΚΑ (Πορτογαλική)

Τρομερή ατμόσφαιρα περίμενε την Μπράγκα κατά την επίσκεψή της στον Παναθηναϊκό στην Αθήνα, κυρίως λόγω του ότι ο Ρόνι Λόπες έκανε λάθος στο πρώτο παιχνίδι και ο Ντάνιελ Μαντσίνι το βελτίωσε, οπότε αντί για 3-0 η μονομαχία συνεχίστηκε με 2-1. η βασική κλήρωση του Champions League από το 2010 και οι ένθερμοι Έλληνες οπαδοί γέμισαν το Ολυμπιακό Στάδιο της Αθήνας στο έπακρο (61.000 θεατές).

Ταυτόχρονα, η Μπράγκα δημιούργησε πρώτη την κατάσταση, αλλά στο 14ο λεπτό, όταν το σουτ του Άμπελ Ρουίζ αναπήδησε σε έναν από τους αμυντικούς των γηπεδούχων, η μπάλα έφυγε από το γήπεδο κοντά στο δοκάρι δεξιά. Ο τραυματίας Λάζλο Κλάινχαϊσλερ Ωστόσο, ο Pana, που είχε ανάγκη, μαζεύτηκε και έκανε επικίνδυνες ενέργειες στη δεξιά πτέρυγα: πρώτα στο 18′ και μετά στο 22′, ο Sebastián Palacios σκόραρε έτσι ώστε ο Mancini να απέχει μια τρίχα από την μπάλα που γλιστράει μπροστά. ο στόχος. σκοπός.

Μετά από μισή ώρα η Μπράγκα απείλησε ξανά, για άλλη μια φορά μόνο μέσω του Abel Ruíz, και παρόλο που ο Ισπανός επιθετικός αυτή τη φορά πέτυχε το γκολ, ο Alberto Brignoli έκανε μια υπέροχη απόκρουση με το πόδι του. Στο τέλος του ημιχρόνου, ο άλλος τερματοφύλακας, Ματέους, έκανε μια ακόμη πιο σημαντική απόκρουση όταν μετά από κόρνερ στα δεξιά, ο Γιόργκος Βαγιανίδης κατάφερε να σκοράρει με κεφαλιά από λίγα μέτρα έξω.

Μετά το γύρισμα, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ανεβάσουν τον ρυθμό και κατάφεραν μόνο να σπάσουν ξανά την άμυνα της Μπράγκα στα δεξιά, αλλά στο 54′ ο Παλάσιος, που προηγουμένως διέπρεψε σε σέντρες, απέκρουσε γενναία το δυνατό σουτ του Παλάσιος.

Όσο περνούσε η ώρα, το κλίμα γινόταν όλο και πιο τεταμένο και ο Παναθηναϊκός αν και προχωρούσε τιμητικά, δεν μπορούσε να κάνει τίποτα με την Μπράγκα, που ουσιαστικά έκλεισε μπροστά στην εστία της και ο Πορτογάλος αντεπιτιθέμενος σκόραρε στο 83′. Μπρούμα άρπαξαν ακόμη και τη νίκη. Με αυτή τη διπλή νίκη, η Μπράγκα μπορεί να προετοιμαστεί για τρίτη φορά στην ιστορία της στη βασική κλήρωση του Champions League και ο Παναθηναϊκός να συνεχίσει τους ηπειρωτικούς αγώνες στη φάση των ομίλων του Europa League. 0 προς 1

GALATASARAY (Τουρκικά)–MOLDE (Νορβηγικά)

Μεταξύ άλλων Με τον Μάουρο Ικάρντι όρθια, η Γαλατασαράι, που κέρδισε το πρώτο ματς με 3-2 στη Νορβηγία, μπορεί να ηρεμούσε πάρα πολύ αφού ο Αργεντινός επιθετικός προηγήθηκε στο έβδομο λεπτό με πέναλτι.

Ο Μόλντε, από την άλλη, απέδειξε στο πρώτο ματς ότι δεν πρέπει να τους πάρει χαμπάρι, στο δεύτερο ημίχρονο. Eirik Hestad ισοφάρισε, και ακόμη και στο 81′ φαινόταν ότι θα πήγαινε στην παράταση, αλλά το γκολ του Βέτον Μπερίσα ακυρώθηκε λόγω οφσάιντ. Εξάλλου, στην παράταση ο αριστερός αμυντικός της ομάδας της Κωνσταντινούπολης, που μεταγράφηκε από τη Λειψία, Αντζελίνα εξασφάλισε ότι η Γαλατά προκρίθηκε με διπλή νίκη. 2-1

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ (Ελβετία)-ΜΑΚΑΜΠΙ ΧΑΪΦΑ (Ισραήλ)

Η Γιουνγκ Μπόις δεν μπόρεσε να προηγηθεί στον εκτός έδρας αγώνα με τη Μακάμπι Χάιφα, αλλά τουλάχιστον δεν έχασε. Στο δεύτερο ματς στην Ελβετία, όμως, ο γηπεδούχος έλυσε γρήγορα τα ουσιαστικά ερωτήματα που μετά από δύο προετοιμασίες από τον Meschack Elia, αρχικά Σέντρικ Εδώ με τον στόχο του λοιπόν Αυτογκόλ του Abdoulaye Seck έκλεισε τις βασικές ερωτήσεις, εξάλλου, μετά τον γύρο Φιλίπ Ουγκρίνιτς Οι Γιουνγκ Μπόις ακολούθησαν αμέσως ένα γκολ, το οποίο 3-0κέρδισε τη μονομαχία

ΤΣΑΜΠΙΟΝΣ ΛΙΓΚ
πλέι οφ, επιστροφές
ΚΛΑΔΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ
Γιουνγκ Μπόις (Ελβετία) – Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) 3-0
(Itten 23., Seck 28. – αυτογκόλ, Ugrinic 46.)
Μεταδόθηκε: ένα Νεαρά αγόρια3-0 στο σύνολο
Γαλατασαράι (Τουρκία) – Μόλντε (Νορβηγία) 2-1 (Icardi από 7-11, Angelino 90+3 ή Hestad 66)
Μεταδόθηκε: ένα Γαλατασαράιμε διπλή νίκη, 5-3 στο σύνολο