Το Loki μαγειρεύτηκε στο χυμό του στο γρασίδι. Αναφέρουμε τον αγώνα DVSC-MTK (1-3)

Η ομάδα ποδοσφαίρου DVSC ετοιμάστηκε να συνεχίσει το εξαιρετικό εντός έδρας σερί της μέχρι στιγμής το απόγευμα της Κυριακής. Στον πέμπτο γύρο του OTP Bank League υπήρχαν καλές πιθανότητες γι’ αυτό, αλλά στο τέλος μπήκε ένα μεγάλο κομμάτι σκόνης στο μηχάνημα και η ομάδα του Srdjan Blagojevic γνώρισε μια εκπληκτική ήττα στο Nagyerdei Stadium.

Όλα ήταν καλά στο έβδομο λεπτό

Δεν έχω συνηθίσει να αντιμετωπίζω εξωτερικές συνθήκες, αλλά α αγώνας την εποχή εκείνη ήταν σχεδόν σαράντα βαθμοί, και είναι λιγότερο από το ιδανικό – τόσο από την οπτική γωνία των παικτών όσο και από τους θεατές. Ακόμα κι αν εμείς οι θεατές μπορούσαμε τουλάχιστον να καθίσουμε στη σκιά και να υποφέρουμε αυτά τα ενενήντα λεπτά στο γήπεδο. Σε αντίθεση με τις προσδοκίες μου -καλά, τρεις χιλιάδες άνθρωποι θα είναι περίεργοι να παρακολουθήσουν το παιχνίδι ζωντανά – ο πίνακας αποτελεσμάτων έδειξε 4.144 άτομα, κάτι που ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.

Ήταν επίσης μια ευχάριστη έκπληξη ότι ο νούμερο ένα αγαπημένος των θαυμαστών Donát Bárány συμπεριλήφθηκε στην αρχική ενδεκάδα. Πιθανότατα σημαίνει επίσης την αποχώρηση του προηγούμενου αρχικού επιθετικού μας, Dorian Babunszki, και ο παίκτης της Βόρειας Μακεδονίας δεν συμπεριλήφθηκε καν στην αποστολή. Σύμφωνα με δημοσιεύματα, ο εξαιρετικός μας παίκτης θα μπορούσε να συνεχίσει την καριέρα του στην κορυφαία ελβετική Γκρασχόπερς και η υπογραφή θα ανακοινωθεί σύντομα. Το γεγονός ότι ο αριθμός της φανέλας του Babunszki δόθηκε στη νεαρή Flória Czibla ήταν επίσης ένα ενδεικτικό σημάδι. Ένα άλλο ενδιαφέρον πράγμα ήταν ότι αυτή τη φορά ο Erik Kusnyír έπαιζε αριστερό μπακ. Εκτός αποστολής λόγω τραυματισμού έμεινε ο Βάιντα που έχει κάνει μεγάλη εντύπωση μέχρι στιγμής στο κοινό.

Το αρνί άστραψε αμέσως, μετά καπνίσαμε ο ένας τον άλλον

Πριν από το σφύριγμα του διαιτητή Ferenc Karakó, έπρεπε να διευθετηθεί ξανά ένα πένθος, όταν οι παρευρισκόμενοι θυμήθηκαν τον πρώην πρόεδρο του MLSZ László Benkő. Μετά την έναρξη, ο Λόκι πέρασε στην επίθεση και, όπως και κόντρα στην Κισβάρντα τη Δευτέρα, προηγηθήκαμε στο έβδομο λεπτό. Ο Kiziridiz έκανε μια ωραία εμφάνιση πέρα ​​από τον Bárány, ο οποίος πέρασε τη μπάλα πέρα ​​από τον Demjén και την κύλησε κομψά στο τέρμα. 1-0. «Bárány bebasta!» ακούστηκε αμέσως από τους οδηγούς. Με έναν φίλο μου μόλις είπαμε πριν το παιχνίδι ότι θα ήταν ωραίο να ξανατραγουδούσαμε αν ξεκινούσε να παίζει ο Δώνη. Είθε όλες οι ευχές μας να πραγματοποιηθούν! Ακολούθησε ένα κρύο ντους στα καλύτερά του, καθώς η ΜΤΚ εκμεταλλεύτηκε τα δύο μεγάλα μας λάθη μέσα σε μόλις έξι λεπτά.

DVSC-MTK 1-3

Και αυτή τη φορά μου πέρασαν πράγματα από το μυαλό Γρήγορο παιχνίδι καρέ, όταν δεχθήκαμε τρομερά ερασιτεχνικά γκολ και παραχωρήσαμε στον αντίπαλό μας. Αυτό συνέβη επίσης: στη σύγχυση που προέκυψε μετά από ένα κόρνερ δεν ήταν δυνατή η επιστροφή της μπάλας, ο Έλληνας παίκτης μας προσπάθησε να ντριμπλάρει ανεύθυνα, με αποτέλεσμα η μπάλα να εκτοξεύεται τελικά από τον Μπόμπαλ από το κάλυμμα. Ο Μέγιερι δεν μπόρεσε να κάνει κάτι σε κοντινό σουτ, 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα, αφού ο Loncar έχασε ανόητα την μπάλα, ο Németh έκανε ασίστ με τον Mojzis στον λαιμό, την οποία ο Bognár σκόραρε εύκολα και έτσι η φιλοξενούμενη ομάδα ανέτρεψε το σκορ. 1-2. Δυστυχώς, φαινόταν ότι η μεσαία γραμμή μας δεν υπήρχε καν, καθώς οι μαθητές του Dávid Horváth μας ξεπερνούσαν τόσο εύκολα. Μετά τα ενοχλητικά τεχνικά μας λάθη (τότε), ξεφύγαμε χωρίς να δεχθούμε τρίτο γκολ. Ο Λόκι μπόρεσε να απειλήσει μόνο μετά από σουτ στο τέρμα, αλλά δεν υπήρχαν και πολλά να ευχαριστήσω γι’ αυτά. Ημίχρονο.

Κατά τη διάρκεια του διαλείμματος, ήπιαμε κρύα βαρελίσια μπύρα και ελπίζαμε ότι μετά από εκτεταμένη πλύση εγκεφάλου και αντικαταστάσεις, θα μπορούσαμε να ανατρέψουμε τα πράγματα ξανά, όπως κάναμε ήδη δύο φορές μετά από ισοπαλία. Εδώ όμως ήταν ήδη μια δύσκολη πορεία, γιατί ήμασταν σε μειονεκτική θέση.

Τώρα ο κύλινδρος του Λόκι δεν ήρθε

Μετά το εναρκτήριο σφύριγμα του δευτέρου ημιχρόνου, είδαμε ότι η DVSC προσπάθησε να αλλάξει τα πράγματα με τους Bódi και Bévárdi να μάχονται. Στην αρχή μπορούσαμε να δούμε μερικές πολλά υποσχόμενες επιθέσεις από τους γηπεδούχους, αλλά ο Demjén δεν μπόρεσε να σταματήσει, στο 50ο λεπτό ο Bárány δέχτηκε μια κεφαλιά κάτω από το δοκάρι με ένα υπέροχο κατόρθωμα.

Έχασα πέναλτι, όταν είχαμε την ευκαιρία να παίζαμε πάντα επίθεση σε πάσα – και η άμυνα της ΜΤΚ ήταν τέλεια προετοιμασμένη για αυτό. Γι’ αυτό ήταν ακατανόητο να μην τους αιφνιδιάσαμε με μακρινό σουτ, γιατί, όπως λέει και η παροιμία, το γκολ είναι σουτ. Στη συνέχεια ήρθε αυτό που θέλαμε να αποφύγουμε στο πρώτο ημίχρονο: στο 62ο λεπτό, η ΜΤΚ πέτυχε το τρίτο της γκολ χάρη στον Νέμεθ, ο οποίος επίσης επισκέφτηκε την DVSC. Ο Νέμο έδωσε πρώτα προσεκτικά μια ομπρέλα στον Ντρέσκοβιτς, δεδομένης της ζέστης, και μετά, σχεδόν αντιγράφοντας το εναρκτήριο γκολ του Μπαράνι, χτύπησε στα δίχτυα από απότομη γωνία. 1-3.

Με αυτό, μπορούσαμε να δηλώσουμε ότι το παιχνίδι έχει κριθεί, ειδικά από τη στιγμή που ο Mance μπήκε στη θέση του Bárány στο 62ο λεπτό και επομένως το επιθετικό μας παιχνίδι έπαψε να υπάρχει. Οι παίκτες της Ντέμπρετσεν, που έπαιζαν ποδόσφαιρο χωρίς ιδέα, δεν κατάφεραν ποτέ να βάλουν σε θέση τον Κροάτη επιθετικό. Είναι επίσης χαρακτηριστικό ότι ο Μπράντον Ντομίνγκες δέχθηκε κίτρινη κάρτα μόνο μετά από πεισματική πτώση στο 88ο λεπτό του αγώνα.

Και με αυτό, οι κυανόλευκοι κέρδισαν επάξια, αλλά πήραν ένα μεγάλο δώρο από τον Λόκι, ο οποίος αγωνίστηκε σήμερα το απόγευμα και το μαγείρεψε στο δικό του ζουμί στο γκαζόν.

Χρειάζομαι έναν επιθετικό

Δεν υπάρχει μεγάλη τραγωδία, αλλά πρέπει επειγόντως να αλλάξουμε για το παιχνίδι της επόμενης Κυριακής με την Κετσκεμέτ, γιατί με ένα τέτοιο παιχνίδι εκεί δεν θα έχουμε πολλές πιθανότητες να πάρουμε τους τρεις βαθμούς, ούτε έναν. Ας ελπίσουμε ότι αυτό το χαστούκι ήρθε πραγματικά εγκαίρως, αλλά ας το παραδεχτούμε, δεν ήμασταν πολύ πειστικοί και στα τρία εντός έδρας παιχνίδια μέχρι στιγμής, οπότε είναι λίγο αργά. Με την αποχώρηση του Μπαμπούνσκι θα πρέπει να επιβεβαιώσουμε τουλάχιστον έναν επιθετικό, αφού τα περισσότερα γκολ μας μέχρι στιγμής (9/7) τα έχουν πετύχει χαφ: Λόνκαρ (3), Κιζιρίντις (2), Μπόντι, Τζούζτσακ 1- 1.

Είναι λίγη παρηγοριά, αλλά στο άλλο παιχνίδι της ημέρας, ο Πακς σκόραρε έξι εντός έδρας κόντρα στη Φερεντσβάρος και είμαστε ακόμα στο βάθρο. Ο Diósgyőr βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας (έπαιξε ένα παιχνίδι περισσότερο από τη δεύτερη και τρίτη θέση):