Ο Χάκεν είχε μια παρέλαση τερμάτων – η Ζαλγκίρις θα είναι η FTC

(Φωτογραφία: Facebook/Häcken)

Στο ξεκίνημα του δεύτερου αγώνα, οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είναι χαρούμενοι καθώς οι Φινλανδοί προηγήθηκαν στο 10ο λεπτό. Σε εκείνο το σημείο, η μονομαχία πήγε στην παράταση, αλλά ο Καραμπάγκ ισοφάρισε από το σημείο του πέναλτι λίγο πριν την ανάπαυλα, στην παράταση του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά το γύρισμα, η ομάδα του Αζερμπαϊτζάν γύρισε αρκετά γρήγορα και με αυτό ουσιαστικά αποφασίστηκε η άνοδος – η Qarabag κέρδισε και τα δύο παιχνίδια με 2-1 και έτσι μπήκε στα πλέι οφ.

Ο Χάκεν είχε ήδη αυτοπεποίθηση στον δεύτερο αγώνα, κερδίζοντας με 3-1 ως φιλοξενούμενος της Ζαλγκίρις, ενώ οι πρωταθλητές Σουηδίας δεν πήραν χαμπάρι ούτε τον δεύτερο αγώνα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 28ο λεπτό, αλλά η πραγματική παρέλαση των τερμάτων ήρθε μετά το γύρισμα – η Γκέτεμποργκ σκόραρε τέσσερις φορές στο δεύτερο ημίχρονο εναντίον της λιθουανικής ομάδας, οπότε το τέλος ήταν 5-0.

Διασχίζοντας το Hamrun Η Φερεντσβάρος θα αντιμετωπίσει στη συνέχεια τη Ζαλγκίρις στον γύρο νοκ άουτ της Ευρωπαϊκής Συνδιάσκεψης Λιγκ.

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε σε δραματικές συνθήκες, μετά από ένα επιτυχημένο γκολ εντός έδρας βρέθηκε σε μειονεκτική θέση στο 30′ στη Γκενκ. Το σκορ δεν άλλαξε για πολύ, και πολλοί περίμεναν ήδη την παράταση, όταν ο Αλεξανδρόπουλος ισοφάρισε στο 96′ και έβαλε την ελληνική ομάδα στα ίσια.

Η Λουντογκόρετς προχώρησε με ηχηρή επιτυχία, επικρατώντας της Αστάνα με 5-1. Η Sheriff Tiraspol – που ισοφάρισε 2-2 με την BATE Borisov στο Mezőkövesden -, η Zrinjski Mostar και η Slavia Praha θα μπορούσαν επίσης να πανηγυρίσουν την άνετη πρόοδο.

ΠΡΟΚΡΙΤΙΚΑ EUROPEAN LEAGUE
3. ΣΤΡΟΓΓΥΛΛΟΜΕΝΟ, ΚΟΜΜΕΝΟ ΠΙΣΩ
κ
HJK Ελσίνκι (Φινλανδία) – Καραμπάγκ (Αζερμπαϊτζάν) 1–2
(Hostikka 10., ή Bayramov 45+3. – από 11, Benzia 56.)
Προώθηση: Qarabag, 4–2 συνολικά
Χάκεν (Σουηδία)–Ζαλγκίρις Βίλνιους (Λιθουανία) 5–0 (Hrsztics 28ος, Gustafson 56ος, Sadiq 63ος, 73ος – δεύτερος από 11, Sonko 90+2.)
Μετακόμισε: Hacken, 8–1 συνολικά
Μπράινταμπλικ (Ισλανδία)-Ζρινσκί Μόσταρ (Βοσνία) 1-0 (Γιάκοβλιεβιτς 56. – αυτογκόλ)
Μετακόμισε: Zrinjski Mostar 6-3 στο σύνολο
ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)-Σέριφ Τιρασπόλ (Μολδαβία) 2-2 (Koncevoj 25ος, Laptyev 90ος+4ος, ή Ricardinho 40ος – από 11ος, Luvannor 45ος+2ος)
Μεταδόθηκε:
Σερίφης Τιρασπόλ, 7-3 στο σύνολο
Λουντογκόρετς (Βουλγαρία) – Αστάνα (Καζάκ) 5–1 (Tekpetey 25, 50, Piotrowski 47, 58, Deszpodov 67 ή Darboe 29)
Παρελθόν: Λουντογκόρετς, 6-3 στο σύνολο
Γκενκ (Βελγικό)-Ολυμπιακός (Ελληνικό) 1-1
(J. Paintsil από 30η έως 11η, ή Alexandropulosz 90η + 6η)
Μεταδόθηκε:
Ολυμπιακός, 2-1 με συνάθροιση
Ντνίπρο-1 (Ουκρανία) – Σλάβια Πράχα (Τσεχία) 1–1 (Rubchinsky 45+1., ή Jurecka 52.)
Μετακόμισε: Slavia Praha, 4–1 συνολικά