Κερδίζοντας τη Δανία, η Ουγγαρία κερδίζει τον όμιλο

Η ουγγρική ομάδα χάντμπολ ανδρών U21 κέρδισε επίσης τον τρίτο της αγώνα εναντίον της Δανίας στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα που διοργανώθηκε από κοινού από τη Γερμανία και την Ελλάδα. Μετά από ένα κλειστό πρώτο ημίχρονο, έπαιξαν με σιγουριά στο δεύτερο ημίχρονο και κέρδισαν τον όμιλό τους με επιτυχία 33-28.

Κερδίζοντας τη Δανία, η εθνική ομάδα της Ουγγαρίας κέρδισε τον όμιλο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Χάντμπολ Ανδρών U21 (Φωτογραφία: Hungarian Handball Team/Fb)

Ο αγώνας μεταξύ της Ουγγαρίας και της Δανίας για την πρώτη θέση στον όμιλο Ε στην Αθήνα ήταν μια μεγάλη μάχη, καθώς η ομάδα του László Sótonyi και οι Σκανδιναβοί έχουν ήδη εξασφαλίσει τη θέση τους στα ημιτελικά κερδίζοντας τη Νορβηγία και την Αργεντινή, αλλά οι βαθμοί το πήραν. μπορεί να είναι σημαντικό αργότερα.

Το ματς έφερε έναν αγώνα ισοδύναμων δυνάμεων και στην αρχή οι Δανοί είχαν ένα ελάχιστο πλεονέκτημα, αλλά οι δικοί μας μπορούσαν να πάνε στην ανάπαυλα με πλεονέκτημα 16-15. Εντάσσεται στο χρονικό του αγώνα ότι ο Μπέντσε Κρακόφσκι υπέστη φαινομενικά σοβαρό τραυματισμό στο γόνατο, τουλάχιστον τον έβγαλαν από την αίθουσα με φορείο.

Στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε η θέληση της εθνικής Ουγγαρίας, με την ομάδα του László Sótonyi να προηγείται με 21-17 στο 40′. Από εκεί και πέρα ​​κράτησε με αυτοπεποίθηση το προβάδισμα και κέρδισε την τετράδα του με επιτυχία 33-28.

Στα ημιτελικά η ομάδα μας θα συναντήσει τις δευτεραθλήτριες του ομίλου F, Σουηδία και Μπαχρέιν.

Η πρώτη θέση στον όμιλο H καθορίστηκε και από την αναμέτρηση της Αιγύπτου με την Ελλάδα, την οποία κέρδισαν οι Αφρικανοί με έξι γκολ κόντρα στους γηπεδούχους, παίρνοντας τέσσερις βαθμούς για την επόμενη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Στο κουαρτέτο F, η Σουηδία κέρδισε με αυτοπεποίθηση το τρίτο της παιχνίδι – αυτή τη φορά κέρδισε τη Σλοβενία ​​με 38-25 – έτσι αποφασίστηκε ότι η εθνική Σλοβενίας δεν προκρίθηκε, αφού στο προηγούμενο παιχνίδι το Μπαχρέιν είχε νικήσει τη Γροιλανδία με 50 (!) γκολ, στόχος τους. διαφορά έναντι των Σλοβένων.

Στον όμιλο Β, η Αλγερία μπήκε στον αγωνιστικό χώρο κόντρα στην ήδη ημιτελική Γερμανία, αλλά οι συμπρωταγωνιστές κέρδισαν εύκολα με 33-22, αποκλείοντας τους Αφρικανούς αντιπάλους τους, ενώ η Τυνησία κατέλαβε τη δεύτερη θέση.

Στον όμιλο Α οι Γάλλοι που έχασαν από τους Κροάτες έπαιξαν ράλι με τους Πολωνούς που είχαν μια νίκη και μια ισοπαλία και μετά τη νίκη των Γάλλων με 37-33 συνέχισαν στη δεύτερη θέση πίσω από τους Κροάτες.

Την πρώτη θέση στον όμιλο G αποφάσισε και η αναμέτρηση της Σερβίας με την Ισλανδία, την οποία κέρδισαν με 32-29 οι βόρειοι σε έναν σπουδαίο αγώνα.

Στο κουαρτέτο AC, η Πορτογαλία και η Βραζιλία πάλεψαν για τη νίκη των ομίλων, με την ευρωπαϊκή ομάδα να κερδίζει με πειστικό πλεονέκτημα 27-19. Στον όμιλο Δ, η αναμέτρηση της Ισπανίας με τις Νήσους Φερόε έκρινε και την πρώτη θέση: οι Ισπανοί ξεκίνησαν άσχημα και μετά από λιγότερο από 20 λεπτά έμειναν ήδη δέκα γκολ πίσω και παρότι κράτησαν, γνώρισαν την ήττα με 34-31.

ΤΟΠΙ
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ U21 (Γερμανία και Ελλάδα)

Ουγγαρία-Δανία 33-28 (16-15)
Σκόρερ της ουγγρικής ομάδας: Papp T. 6, Lukács P., Ilic 5-5, Imre B. 4, Pergel, Sisa 3-3, Zs. Krakovszki, Karai 2-2, Sztraka, Ónodi-Jánoskuti, Fazekas G. 1-1

Φύλακες:
Krisztián Mikler (BFKA-Veszprém), Kristóf Palasics (NEKA), Akos Takács (NEKA)
Δεξιά: Imre Bence (FTC), Zsolt Krakovszki (NEKA)
δεξιόχειρες σουτέρ: Zoran Ilic (Telekom Veszprém), Máté Ónodi-Jánoskúti (FTC), Gábor Temesvári (NEKA)
Ελεγκτές: Gergő Fazekas (Wisla Plock, Πολωνία), Péter Lukács (Telekom Veszprém), Dániel Sztraka (PLER)
Ευθυγραμμίσεις: Miklos Karai (Kecskemet TE), Tamas Papp (NEKA)
Σούτερ μπάλας: Λούντμαν Μαρσέλ (Πικ Σέγκεντ), Αντρέι Πέργκελ (Telekom Veszprem), Μάρκο Ταρνόκι (ΝΕΚΑ)
Αριστερά: Bence Krakowzki (NEKA), Erhard Sisa (NEKA)
Ο προπονητής της Ομοσπονδίας: Λάζλο Σοτονί