Η ουγγρική ομάδα πόλο αναδείχθηκε παγκόσμια πρωταθλήτρια στα πεντάμετρα

Koszticsak Szilard / MTI

Ζω

Αθλητισμός

Η ομάδα υδατοσφαίρισης της Ουγγαρίας κατέκτησε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλήματος αφού νίκησε στον τελικό την ελληνική ομάδα με γκολ από τα πέντε μέτρα.

Οι δικοί μας έφτασαν στον τελικό κερδίζοντας όλα τα ματς τους, κερδίζοντας τους Ιάπωνες, Κροάτες, Αργεντινούς, Αμερικανούς και Ισπανούς με γκολ του τελευταίου δευτερολέπτου. Σολτ Βάργκα μαζί. Η ελληνική ομάδα είναι επίσης 100%, μεταξύ των μεγαλύτερων κρανίων της είναι το Μαυροβούνιο και η Ολυμπιονίκης Σερβία.

Η πρώτη μας επίθεση δεν πήγε καλά, εξάλλου οι Έλληνες πέτυχαν αμέσως γκολ, αλλά η μετάφραση πέτυχε σύντομα Zalanki χάρη στις ακριβείς βολές του. Μετά από αυτό, η εθνική Ουγγαρίας έπαιξε πολύ υπομονετικά και αμύνθηκε με πολλή πειθαρχία, κάτι που ήταν απαραίτητο για να προηγηθούμε με αυτοπεποίθηση 4-2. Το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε σε σοβαρό αδιέξοδο, το οποίο οι Έλληνες έσπασαν με ένα βαθύ σουτ, στη συνέχεια Manhercz Και Σκουμπάκης Η γρήγορη αλλαγή του γκολ έκανε το 5-4 στο ημίχρονο.

Koszticsak Szilard / MTI Ο Gergõ Zalánki (j) και ο Έλληνας Κωνσταντίνος Γενιδούνιας ήταν οι πρωταγωνιστές του τελικού.

Βγήκε αμυνόμενος πολύ πιο επιθετικά και λίγο ψηλότερα, η άμυνά μας ήταν ακόμα δυνατή, αλλά πολλά λάθη μπήκαν στις επιθέσεις μας. Επιπλέον, πολλές δικαστικές αποφάσεις δεν ήταν υπέρ μας. Χάρη στο ατομικό φλας του Manhercz, ο πίνακας των αποτελεσμάτων έμεινε ισόπαλος στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Σε αυτό το δράμα, καθίσαμε με το λαιμό στο δράμα, τα γκολ χύθηκαν και από τις δύο πλευρές και μπήκαν οι ετυμηγορίες του κριτή, που έκαναν το στομάχι μας να γυρίσει. Τελικά ο αγώνας έληξε 10-10, κάτι που οφείλεται και στο ότι ένα λεπτό πριν το τέλος Σόμα Βόγκελ έσπρωξε σε κοντινό σουτ που έμοιαζε με σίγουρο σουτ.

Η απόφαση αφέθηκε στους παίκτες από τα πέντε μέτρα, στα οποία ούτε πέντε γύροι δεν ήταν αρκετοί για τη νίκη, καθώς και οι δύο τερματοφύλακες απέκρουσαν από τρία σουτ ο καθένας. Στην υπενθύμιση Ντένες Βάργκα Και Μάρτιν Βάμος πέτυχε και ένα γκολ Παπαναστασίου Το σουτ του αποκρούστηκε από τον Βόγκελ και έτσι η ουγγρική ομάδα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο. Ο Φόγκελ Σόμα έχει ήδη κατακτήσει τον τίτλο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, το Champions League και το Παγκόσμιο Κύπελλο με πέναλτι.

Μετά το 1973, το 2003 και το 2013, οι Ούγγροι κέρδισαν το τέταρτο χρυσό τους μετάλλιο σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα. Η εθνική ομάδα, όπως και οι Έλληνες, έχουν ήδη εξασφαλίσει την ποσόστωση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού του χρόνου φτάνοντας στον τελικό.