Ο Márton Luana κέρδισε το ασημένιο και το Patakfalvy το χάλκινο στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες!

Νωρίτερα το βράδυ του Σαββάτου, ο Luca Patakfalvy κέρδισε ένα χάλκινο μετάλλιο στον όμιλο taekwondo των 53 κιλών στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες της Κρακοβίας και μιάμιση ώρα αργότερα, ο 17χρονος παγκόσμιος πρωταθλητής Márton Luana κέρδισε ένα χρυσό μετάλλιο. ασημένιο στους 57 -ομάδα βάρους σε κιλά.

Ο Patakfalvy μπορεί να απολαύσει ένα χάλκινο μετάλλιο

Η 22χρονη Ούγγρα, τρίτη στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2021, έχασε στα ημιτελικά μετά από δύο νίκες στην ελαφρύτερη κατηγορία, ώστε να πάει στο τατάμι για το χάλκινο στο βραδινό τμήμα απέναντι στην Ισραηλινή Μπιάνα Λάγκερ.

Ο Patakfalvy δεν άφησε τίποτα στην τύχη, μπήκε στον αγώνα με μεγάλο ενθουσιασμό και θριάμβευσε με μεγάλο πλεονέκτημα σε δύο γύρους, παίρνοντας έτσι το πρώτο μετάλλιο της ουγγρικής αποστολής ταεκβοντό στους Ευρωπαϊκούς Αγώνες της Πολωνίας.

Μόλις δύο ώρες αργότερα, το δεύτερο Ουγγρικό μετάλλιο ήρθε από τους παίκτες ταεκβοντό – αν και αυτό είναι αναμενόμενο, αφού ο 17χρονος Márton Luana, ο οποίος κατέκτησε τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλήματος ενηλίκων στο Μπακού (Μπάκι) στα τέλη Μαΐου, νικώντας οι Βέλγοι και Έλληνες ανταγωνιστές της, στη συνέχεια η Τούρκα πρωταθλήτρια Ευρώπης στους ημιτελικούς, πάλεψε στον τελικό, όπου την περίμενε η 30χρονη Βρετανίδα Τζέιντ Τζόουνς.

Στον πρώτο γύρο, το κλασικό νησί επιβεβαίωσε τον εαυτό του σε χάρτινη φόρμα, αλλά στη συνέχεια ο Μάρτον τον κέρδισε σκληρά, οπότε ο Τζόουνς ήταν κυρίως χάρη στη ρουτίνα του που τελικά ξεπέρασε τον νεαρό αντίπαλό του.

Ο Τζόουνς κυριάρχησε στα πρώτα δύο λεπτά από την έναρξη, αυξάνοντας σταδιακά το προβάδισμά του για να κερδίσει την πρώτη περίοδο με 12-6.

Στον δεύτερο γύρο, το σκορ ήταν πολύ πιο κοντά από την αρχή, αν και ο Βρετανός ήταν καλύτερος (0–2, 2–4), ο Μάρτον ξεπέρασε τον αντίπαλό του με 4–4 και μάλιστα ανέκτησε το προβάδισμα με 6–5, αλλά στο Η ρουτίνα του τέλους επικράτησε: Ο Τζόουνς έκανε όπισθεν και κέρδισε αυτά τα δύο λεπτά με 9–6, κάνοντας το παιχνίδι 2–0.

«Ένιωσα ότι ο αντίπαλός μου στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης ήταν λίγο πιο δυνατός, αλλά μην ανησυχείς, θα δυναμώσω και θα κερδίσω την επόμενη φορά. είπε στο M4 Sport Μάρτιν Λουάνα. – Ονειρευόμουν τους Ολυμπιακούς Αγώνες από εννιά χρονών, ο επόμενος θα είναι στο Παρίσι το επόμενο καλοκαίρι, θέλω ήδη να κερδίσω εκεί. Ξέρω, και σας λέω τώρα, ότι ως διάσημος Ούγγρος αθλητής, θα γίνω Ολυμπιονίκης».

Ο Βρετανός παίκτης του ταεκβοντό έχει θριαμβεύσει μέχρι στιγμής σε δύο Ολυμπιακούς Αγώνες, ενώ έχει επίσης έναν παγκόσμιο τίτλο και τέσσερα χρυσά μετάλλια Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.