Το ελληνικό πρωτάθλημα τελείωσε! Ο τίτλος κρίθηκε στον τελευταίο γύρο. Ραζβάν Λουτσέσκου, αποτυχία με τον Ολυμπιακό

άρθρο γραμμένο από την Digi Sport
15.05.2023, 11:34

ΑΕΚ Αθηνών έγινε ο νέος πρωταθλητής του Ελλάδαμετά την ήττα στην τελική φάση των πλέι οφ Volos NFC με 4-0 και κατέλαβε την πρώτη θέση στην τελική κατάταξη, με προβάδισμα 5 βαθμών Παναθηναϊκός Αθηνών.

Η ΑΕΚ, η νέα πρωταθλήτρια Ελλάδας

Η ΑΕΚ, με επικεφαλής τον Αργεντινό προπονητή Ματίας Αλμέιδα, χρειαζόταν μόλις έναν βαθμό για να εξασφαλίσει τον 13ο τίτλο της και πρώτη από το 2018.

Οι Αθηναίοι εξασφάλισαν την καθοριστική νίκη με 4-0, ενώ ο Παναθηναϊκός αναδείχθηκε ισόπαλος εντός έδρας, 1-1, με τον Άρη Θεσσαλονίκης.

Σε άλλο ένα ματς, ο ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης με προπονητή τον Ραζβάν Λουτσέσκου έχασε εντός έδρας (0-1) από τον πρωταθλητή των τριών τελευταίων σεζόν στην Ελλάδα Ολυμπιακό Πειραιώς.

Răzvan Lucescu και ΠΑΟΚ, στην 4η θέση

Η ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός θα παίξουν στο Champions League, ο Ολυμπιακός, ο τρίτος, στο Europa League και ο ΠΑΟΚ και ο Άρης, τέταρτη και πέμπτη θέση, θα παίξουν στο Europa Conference League.

Ο Ιωνικός Νίκαιας και ο Λεβαδειακός, που βρίσκονται στις δύο τελευταίες θέσεις των πλέι οφ, υποβιβάστηκαν από την ελληνική Super League.

Κατάταξη φραγμάτων στην Ελλάδα / Φωτογραφία: Flashscore