Euro 2024: Το γκολ του Pavard κερδίζει τους Γάλλους στην Ιρλανδία

Η Γαλλία παραμένει αψεγάδιαστη στον Β’ όμιλο των προκριματικών του Euro 2024, αφού νίκησε εκτός έδρας την Ιρλανδία με 1-0. Στο άλλο παιχνίδι, η Ολλανδία κέρδισε τρία γκολ επί του Γιβραλτάρ με αυτοπεποίθηση και δημιούργησε πολλές καταστάσεις.

Το γκολ του Pavard κρίθηκε στην Ιρλανδία (Φωτογραφία: Getty Images)

Στον πρώτο γύρο του Β’ Ομίλου των Ευρωπαϊκών Προκριματικών, η Γαλλία απέκλεισε τους Ολλανδούς με 4-0, ενώ το Γιβραλτάρ δέχθηκε τρία γκολ εντός έδρας από την Ελλάδα, πλέον σε άδεια.

Ολλανδία-Γιβραλτάρ

Οι δύο ομάδες βρέθηκαν στον ίδιο όμιλο και στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με την Ολλανδία να κερδίζει 7-0 στο Γιβραλτάρ, πετυχαίνοντας έξι γκολ εντός έδρας. Πλέον, στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πετύχουν ένα γκολ. Οι Mats Wieffer και Georginio Wijnaldum είχαν επίσης ευκαιρίες, αλλά σκόραραν Μέμφις Ντεπάι Σκόραρε ο Ντένζελ Ντάμφρις με γρήγορο ρυθμό και έστειλε με κεφαλιά στην κάτω δεξιά γωνία του τέρματος στο 23ο λεπτό. 1-0

Το δεύτερο γκολ των Ολλανδών ήρθε γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο. Και πάλι, ο Dumfries ήταν ο preppers, αυτή τη φορά Νέιθαν Άκε έφτασε και κατευθύνθηκε προς το δίχτυ. 2-0

Λίγο μετά το γκολ, η Ολλανδία είχε πλεονέκτημα ανδρών: Λίαμ Γουόκερ Η είσοδός του έλαβε κόκκινη κάρτα σύμφωνα με τον διαιτητή.

Ακόμη και μετά την έκθεση, οι Ολλανδοί είχαν ευκαιρίες, έκαναν περισσότερες από σαράντα προσπάθειες κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού. Το τελικό αποτέλεσμα Άκε στήνω. Ο 28χρονος αμυντικός έκανε ένα σουτ από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, η μπάλα έκανε ριμπάουντ, αφήνοντας αβοήθητο τον Ντέιλ Κόουλ. 3-0

Ιρλανδία-Γαλλία

Οι Ιρλανδοί δεν μπόρεσαν να νικήσουν τους Γάλλους στους τελευταίους έξι αγώνες τους, αλλά μόνο μία φορά η διαφορά μεταξύ των ομάδων ήταν μεγαλύτερη από ένα γκολ. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν έντονα, προσπαθώντας με την ταχύτητά τους να μείνουν πίσω από την πίσω γραμμή της Ιρλανδίας.

Στο πρώτο ημίχρονο καμία ομάδα δεν είχε μεγάλη ευκαιρία, πέντε λεπτά μετά το κόρνερ, όταν Benjamin Pavard σκόραρε μια μπάλα και στη συνέχεια σούταρε στην εστία της Ιρλανδίας από μεγάλη απόσταση χρησιμοποιώντας το οριζόντιο δοκάρι. 0 προς 1

Χάρη στον Moussa Diaby, οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να σκοράρουν, ενώ στους Ιρλανδούς ο Nathan Michael Collins. Η Γαλλία κέρδισε με το γκολ του Pavard και οδήγησε τον όμιλό της αψεγάδιαστη.