Η ομάδα του Μίλος Κέρκεζ δεν έφτασε στον τελικό της Conference League

Η τελευταία φορά που ένας Ούγγρος ποδοσφαιριστής έπαιξε σε τελικό διεθνούς κυπέλλου ήταν το 2010. Στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ του 2010 στο Αμβούργο, ο Ζόλταν Γκέρα ήταν στον αγωνιστικό χώρο για τη Φούλαμ, η οποία υπέστη 2-1 στην παράταση κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Το βράδυ της Πέμπτης, ο Kerkez Milos στόχευε στον τελικό της Conference League με τον Ολλανδό AZ Alkmaar, με την ομάδα του να ξεκινά με 2-1 εντός έδρας από την Άγγλο West Ham United στον δεύτερο αγώνα των ημιτελικών. Ο 19χρονος Ούγγρος αριστερός μπακ, έξι φορές εθνικός, αναγκάστηκε να χάσει το πρώτο παιχνίδι πριν από μια εβδομάδα λόγω αποβολής της κίτρινης κάρτας και ήταν ένα πλήγμα για τους Ολλανδούς. Ως αμυντικός, ο Κέρκεζ έχει σημειώσει πέντε γκολ και οκτώ ασίστ σε 49 ανταγωνιστικές εμφανίσεις αυτή τη σεζόν, είναι κανονικός στην ομάδα του και είναι ο τρίτος πολυτιμότερος παίκτης με χρηματιστηριακή αξία 10 εκατομμυρίων ευρώ στο Transfermarkt. Και στην «ουγγρική λίστα», μόνο δύο είναι μπροστά του (Dominik Szoboszlai, 40 εκατομμύρια, Attila Szalai, 14 εκατομμύρια), και με 10 εκατομμύρια ισοβαθμεί με τους Willi Orbán και Roland Sallai. Σύμφωνα με τον Τύπο, έχει αποδεχτεί την πρόταση της Μπενφίκα, απομένουν μόνο οι δύο σύλλογοι να συμφωνήσουν για την ενίσχυση της ομάδας της Λισαβόνας την επόμενη σεζόν.

Δείτε πώς παρατάχθηκε η AZ Alkmaar, ο Milos Kerkez στην αριστερή πλευρά της πρώτης σειράς Πηγή: Twitter/AZ Alkmaar

Η ομάδα του Μίλος Κέρκεζ έκανε σπουδαία πρόβα

Στον τελευταίο γύρο του ολλανδικού πρωταθλήματος, τέταρτη στον πίνακα, η ΑΖ Άλκμααρ κέρδισε την Έμεν εντός έδρας με 5-1 την Κυριακή, ο Κέρκεζ ήταν στο γήπεδο όλη την ώρα και φυσικά ξεκίνησε και κόντρα στη Γουέστ Χαμ, που είναι μόλις 15η στην την Πρέμιερ Λιγκ, έχασε με 2-0 από την Μπρέντφορντ την Κυριακή. Εν τω μεταξύ, ενώ οι αποδοχές της ΑΖ Άλμααρ είναι 107,9 εκατ. ευρώ, της Γουέστ Χαμ είναι 450,5 εκατ. και η αρχική της ενδεκάδα περιελάμβανε τον αμυντικό χαφ της εθνικής ομάδας, Άγγλος 41 φορές, ο Ντέκλαν Ράις, 24 ετών, του οποίου η χρηματιστηριακή αξία είναι 80 εκατ. ευρώ. Ο 25χρονος επιθετικός μέσος Lucas Paquetá (45 εκατομμύρια ευρώ) έχει συμμετάσχει 40 φορές από τη Βραζιλία, που και οι δύο έπαιξαν στο Παγκόσμιο Κύπελλο πέρυσι. (Παρεμπιπτόντως, η Γουέστ Χαμ έχει επίσης έναν Ούγγρο, τον 20χρονο Krisztián Hegyi, ο οποίος είναι ο τρίτος-τέταρτος τερματοφύλακας.)

Πριν από την έναρξη, αυτή ήταν η ατμόσφαιρα στο στάδιο Άλκμααρ χωρητικότητας 19.500 θέσεων και πληθυσμού 110.000 κατοίκων:

Στο τέλος η Γουέστ Χαμ θα μπορούσε να χαρεί

Στο 25ο λεπτό οι Ολλανδοί έκαναν μεγάλο λάθος, ο Πακετά από τα 17 γιάρδες χτύπησε στο δοκάρι. Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν, στο 41′ δημιουργήθηκε μια κατάσταση μετά από πάσα του Κέρκεζ, αλλά το σουτ του Ιάπωνα Σουγκουβάρα Τζουκινάρι πήγε σε έναν από τους αμυντικούς και στη γωνία, το πρώτο ημίχρονο δεν έφερε γκολ. Ο Κέρκεζ ήταν ένας από τους καλύτερους παίκτες της ομάδας του και στο ξεκίνημα του δεύτερου παίκτη έβαλε τη μπάλα στη μέση, αλλά ο Έλληνας Βαγγέλης Παυλίδης έχασε. Στο γκολ της Γουέστ Χαμ, ο Αλφόνς Αρεόλα, ο οποίος ήταν μέλος της παγκόσμιας πρωταθλήτριας ομάδας της Γαλλίας το 2018, είχε πολλά να κάνει, αλλά είχε κολλήσει. Ο γηπεδούχος έπρεπε να ρισκάρει, στο 85′ ο Κέρκεζ αντικαταστάθηκε από νέα δύναμη, αλλά η ΑΖ Άλκμααρ δεν μπόρεσε να πάρει το αγγλικό γκολ. Επίσης, ο αναπληρωματικός της Ισπανίας Πάμπλο Φορνάλς σκόραρε από τους φιλοξενούμενους στο 94ο λεπτό καθώς η Γουέστ Χαμ κέρδισε με 1-0 και μπήκε στον τελικό της Conference League με συνολικό σκορ 3-1.

Η Γουέστ Χαμ έφτασε στον τελικό του Κυπέλλου Ευρώπης μετά από 47 χρόνια, όταν έχασε στον τελικό της CEC. Ο τελικός του Conference League θα γίνει στην Πράγα στις 7 Ιουνίου, όπου αντίπαλος της αγγλικής ομάδας θα είναι η ιταλική Φιορεντίνα. Στον άλλο ημιτελικό, η Βασιλεία κέρδισε το πρώτο παιχνίδι με 2-1 εκτός έδρας, στον δεύτερο αγώνα στη Βασιλεία, η Φιορεντίνα προηγήθηκε με 2-1 μετά από 90 λεπτά, οπότε ακολούθησαν 2 x 15 λεπτά παράτασης και οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 129ο λεπτό (!) 3-1.

Συνέδριο πρωτάθλημα, ημιτελικοί, επαναληπτικοί αγώνες:
ΑΖ Άλκμααρ (Ολλανδία) – Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ (Αγγλία) 0-1 (0-0), σκόρερ: Φορνάλς (94η), πρόοδος: Γουέστ Χαμ Γιουνάιτεντ με τέρμα, 3-1 στο συνολικό.

Βασιλεία (Ελβετία) – Φιορεντίνα (Ιταλία) 1-3 (0-1, 1-2, 1-2) – μετά την παράταση, σκόρερ: Αμδούνι (55η) και Γκονζάλες (35η, 72η), Μπαράκ (129.), προκρίθηκε : Φιορεντίνα 4-3 στο συνολικό.

Γιουρόπα Λιγκ: Ρόμα και Σεβίλλη αναμετρώνται στην Πούσκας Αρένα

Η Ρόμα ήταν η πρώτη που έφτασε στον τελικό του Γιουρόπα Λιγκ στις 31 Μαΐου, στη Βουδαπέστη, διατηρώντας το πλεονέκτημα του ενός γκολ ως φιλοξενούμενος της Μπάγερ Λεβερκούζεν στον δεύτερο αγώνα των ημιτελικών το βράδυ της Πέμπτης. Η ιταλική ομάδα έπαιξε το παιχνίδι με τέτοιο τρόπο που δεν προσπάθησε καν να οδηγήσει την επίθεση, επικεντρώθηκε αποκλειστικά στη διατήρηση της ισοπαλίας χωρίς τέρματα υπέρ της, οπότε δεν είχε μόνο ένα σουτ στο τέρμα στα ενενήντα λεπτά. Στη φάση των 16, ο Γερμανός τερματοφύλακας, που είδε τον Ferencváros, δεν μπόρεσε να διαπεράσει την άμυνα του αντιπάλου του, κάτι που ήταν πάντα χαρακτηριστικό των ομάδων υπό τον προπονητή José Mourinho, ο οποίος διοικεί τους Ρωμαίους. Το 0-0 ήταν τέλειο αποτέλεσμα για τους Ιταλούς.

Η Σεβίλλη κέρδισε την φιλοξενούμενη Γιουβέντους με 2-1 στην παράταση, μετά το 1-1 στην παράταση Η ανυπεράσπιστη κεφαλιά του Έρικ Λαμέλα έκρινε το παιχνίδι. Στον τελικό της Βουδαπέστης, η κορυφαία Σεβίλλη μπορεί να θριαμβεύσει για έβδομη φορά, ενώ η Ρόμα μπορεί να θριαμβεύσει για δεύτερη φορά στο νούμερο δύο της σειράς Κυπέλλου Ευρώπης. Ο πρώτος έχει ήδη παίξει στον τελικό της Βουδαπέστης, αλλά το 2020 έχασε με 2-1 από την Μπάγερν Μονάχου στον αγώνα του Σούπερ Καπ.

Πηγή: Twitter/UEFA Europa League

Europa League, ημιτελικοί, επαναληπτικοί αγώνες:
Μπάγερ Λεβερκούζεν (Γερμανία)–AS Roma (Ιταλική) 0-0, πρόοδος: AS Roma 1-0 στο συνολικό.

Σεβίλλη (Ισπανία) – Γιουβέντους (Ιταλία) 2-1 (0-0, 1-1, 2-1) – μετά την παράταση, σκόρερ: Σούσο (71η), Λαμέλα (95η) και Βλάχοβιτς (65η), κόκκινη κάρτα: Acuna (115ος, Σεβίλλη), προχώρησε: Σεβίλλη 3-2 στο συνολικό.

Εικόνα εξωφύλλου: Όσο ήταν στο γήπεδο, ο Milos Kerkez έπαιζε καλά (Πηγή: Twitter/AZ)