Μπάσκετ Ευρωλίγκας ανδρών: Η Φενέρ ​​κέρδισε τον αγώνα 5

Οι τρεις από τις τέσσερις ισοπαλίες στα προημιτελικά της Ευρωλίγκας ανδρών μπάσκετ θα γίνουν σε πέντε αγώνες, μετά τις μονομαχίες Μονακό-Μακάμπι Τελ-Αβίβ και Ρεάλ Μαδρίτης-Παρτιζάν, η Φενέρμπαχτσε και ο Ολυμπιακός είναι επίσης ισόπαλοι 2-2 μετά από τέσσερις αγώνες.

Ο Dyshawn Pierre (δεξιά) ήταν ο πραγματικός ηγέτης της Fenerbahçe την Παρασκευή (Φωτογραφία: AFP)

Μετά από ένα άγριο τέλος στο 3ο παιχνίδι, η Φενέρ ​​πάλεψε την Παρασκευή το βράδυ για να ξεπεράσει τον αγώνα 5 και να επιστρέψει στην Ελλάδα. Με 17 πόντους από τον Dyshawn Pierre, η τουρκική ομάδα αυτή τη φορά διαχειρίστηκε καλύτερα τον τελικό αγώνα, σημείωσε σημαντικά χατ-τρικ στο προβάδισμα και αμύνθηκε καθαρά και αποτελεσματικά στις τελευταίες επιθέσεις των Ελλήνων.

Μέχρι τα τελευταία λεπτά του κλειστού αγώνα, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να δημιουργήσει προβάδισμα πάνω από πέντε πόντους, και παρόλο που ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 60-59 με τέσσερα λεπτά να απομένουν, η Φενέρ ​​πέτυχε τρία χατ-τρικ μετά το 64-61 στην αρχή. δεν ήταν άξια απάντηση από την άλλη πλευρά, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης κέρδισε με 73-69.

Την Τρίτη εκτός από Μαδρίτη και Μόντε Κάρλο θα γίνει και τελικός στον Πειραιά για τους τέσσερις τελευταίους στο Κάουνας.

ΜΠΑΣΚΕΤ EUROLIGUE ΑΝΔΡΩΝ
ΣΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ, ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Ισπανία) – ΠΑΡΤΙΖΑΝ ΜΠΕΟΓΚΡΑΤ (Σερβία)

9 Μαΐου: Ρεάλ Μαδρίτης-Παρτιζάν

ΜΟΝΑΚΟ (Γαλλία)–ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ-ΑΒΙΒ (Ισραήλ)

25 Απριλίου: Μονακό– Μακάμπι Τελ Αβίβ 67-79
27 Απριλίου: Μονακό-Μακάμπι Τελ Αβίβ 86–74
2 Μαΐου: Μακάμπι Τελ ΑβίβΜονακό 78–83
4 Μαΐου:
Μακάμπι Τελ Αβίβ –Μονακό 104–69
9 Μαΐου: Μονακό-Μακάμπι Τελ Αβίβ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΖ (Ελληνική) – ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Τουρκική)

Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε

ΜΠΑΡΤΣΕΛΩΝΑ (Ισπανία)–ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Λιθουανία)
Τελικό αποτέλεσμα μονομαχίας: 3-0
26 Απριλίου:
Βαρκελώνη-Ζαλγκίρις 91–69
28 Απριλίου: Βαρκελώνη-Ζαλγκίρις 89–81
3 Μαΐου: Ζαλγκίρις–Μπαρτσελόνα 66–77

Οι μονομαχίες διαρκούν μέχρι την τρίτη νίκη μιας πλευράς. Οι νικητές θα περάσουν στο φάιναλ φορ, που θα διεξαχθεί 19-21 Μαΐου στο Κάουνας.