Eurocup υδατοσφαίρισης ανδρών – Ο Βάσας μπορεί να παίξει στον τελικό του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου μετά από είκοσι ένα χρόνια

Οι κυπελλούχοι μπορούν να παίξουν ξανά στον τελικό μιας διεθνούς σειράς μετά το 2002, όταν οι κυπελλούχοι θριάμβευσαν στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο.

Στον τελικό, ο Βάσας θα συναντήσει τον Σαβόνα, ο οποίος αποδείχθηκε συνολικά καλύτερος από την Τεργέστη Παλανουότο, επίσης από την Ιταλία.

Eurocup ανδρών, ημιτελικός, δεύτερος αγώνας:
A-Híd VasasPlaket – Πανιώνιος (Ελληνική) 12-6 (2-1, 4-1, 3-2, 3-2)
————————————————– —————
Σκόρερ ουγγρικής ομάδας: Bátori, Sedlmayer, Nagajev 3-3, Randelovic 2, Konarik 1

Προκρίθηκε ο A-Híd VasasPlaket, με σκορ 20-15

Πριν από τρεις εβδομάδες στην Ελλάδα οι δύο πλευρές έδωσαν μια τεράστια μάχη, ο Βάσας επέστρεψε από το έλλειμμα τριών τερμάτων στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά οι γηπεδούχοι σκόραραν δύο γκολ στα τελευταία 43 δευτερόλεπτα χάρη στον αρχηγό της ομάδας Gunasz και κέρδισαν με 9-8.

Αυτή τη φορά στο Komjádi, ο Βάσας ξεκίνησε σε γηπεδούχο περιβάλλον ως αντίπαλος του μπροστά στο κοινό του, μετά από μόλις ενάμιση τέταρτο το σκορ ήταν 5-1. Ο δύο φορές Ολυμπιονίκης Σέρβος τερματοφύλακας Στέφαν Μίτροβιτς δεν κατάφερε να πιάσει την μπάλα στο πρώτο παιχνίδι και τελικά έγινε αλλαγή, αλλά αυτή τη φορά διέπρεψε, δεχόμενος μόλις δύο γκολ σε δύο δεκάλεπτα, οπότε η ομάδα σημείωσε τέσσερα γκολ (6-2). στην ανάπαυλα, πλεονέκτημα των κοκκινομπλε.

Στην τρίτη περίοδο, το παιχνίδι έγινε πιο ισορροπημένο, αλλά ο αρχηγός της ομάδας Bátori ανακοίνωσε δύο δευτερόλεπτα πριν από τη δεύτερη ανάπαυλα ότι ο Vasas θα κέρδιζε και αυτή την περίοδο (9-4).

Οι Έλληνες δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν ούτε στο τελευταίο δεκάλεπτο και την τελευταία στιγμή το δοκάρι του Sedlmayer ολοκλήρωσε τον πανηγυρισμό του Βάσας.