Το Σάββατο δεν ήταν η μέρα για τις ουγγρικές ομάδες στο Eurocup υδατοσφαίρισης γυναικών

Οι Tigra-ZF Eger και Ferencváros ηττήθηκαν, η UVSE έχασε στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών του Eurocup υδατοσφαίρισης γυναικών.

Στο πρώτο παιχνίδι της ημέρας, η UVSE αναδείχθηκε ισόπαλη 10-10 εντός έδρας κόντρα στον Ελληνικό Ετνικό Πειραιώς. Η ουγγρική ομάδα ξεκίνησε με ένα ιδιαίτερα κακό ξεκίνημα, δύο γκολ κάτω μετά το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά ανέτρεψε τα δεδομένα με τη λάμψη του Kata Hajdú πριν από την ανάπαυλα. Ο 16χρονος ταλέντο έχει πετύχει τέσσερα από τα έξι γκολ της ομάδας του.

Ο τελευταίος αγώνας ξεκίνησε με ισοπαλία και παρόλο που η UVSE είχε το πλεονέκτημα στην αρχή, οι Ούγγροι έπρεπε να ισοφαρίσουν δύο φορές στο τέλος.

Η Tigra-ZF Eger έχασε με 15-12 το Σάββατο ως φιλοξενούμενος της Βουλιαγμένης της Ελλάδας. Αν και οι ομάδες πήγαν στο 3-3, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-4 στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά οι Eagles με επικεφαλής τους Dóra Czigány και Dorottya Szilágyi, που σκόραραν τέσσερις φορές η καθεμία, 7-7 στην τρίτη περίοδο, ξεπέρασαν τους αντιπάλους τους. πάλι.

Από εκεί έγινε ένας κλειστός αγώνας στην πισίνα, αλλά η Βουλιαγμένη πήρε το προβάδισμα, στη συνέχεια έφυγε με τρία γκολ στο τελευταίο οκτάλεπτο και οι Ούγγροι δεν μπορούσαν πλέον να κλείσουν το έλλειμμα.

Η FTC-Telekom Waterpolo έχασε εντός έδρας με 9-7 από την ισπανική CN Terrassa. Αν και οι γηπεδούχοι είχαν πλεονέκτημα δύο τερμάτων νωρίς στο παιχνίδι, οι πράσινοι και λευκοί έφτασαν γρήγορα τους αντιπάλους τους και στη συνέχεια οι δύο ομάδες έπαιξαν μεταξύ τους μέχρι την ανάπαυλα.

Η FTC πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά αυτό φούντωσε την ισπανική ομάδα, η οποία σημείωσε τέσσερα συνεχόμενα γκολ και έφυγε με 8-5. Δεν υπήρχε επιστροφή για τους Ούγγρους από εδώ, μπόρεσαν μόνο να κλείσουν τη διαφορά στον υπόλοιπο χρόνο.

Οι ρεβάνς θα γίνουν στις 11 Φεβρουαρίου.

Eurocup υδατοσφαίρισης γυναικών, προημιτελικοί, 1οι αγώνες:
CN Terrassa (Ισπανία) – FTC-Telekom Waterpolo 9-7 (2-1, 2-3, 4-2, 1-1)
Βουλιαγμένη (Ελληνική) – Τίγρα-ΖΦ Έγκερ 15-12 (2-2, 5-4, 4-4, 4-2)
UVSE-Εθνικός Πειραιά (Ελλάδα) 10-10 (1-3, 5-2, 1-2, 3-3)

Εξώφυλλο:
Η Άλντα Μαγυάρι, η παίκτρια της UVSE συμμετείχε στον τελικό του Κυπέλλου Ουγγαρίας υδατοσφαίρισης γυναικών BENU στον αγώνα UVSE – FTC-Telekom Waterpolo στο Béla Sportusozoda στο Császár-Komjádi στις 17 Δεκεμβρίου 2022. Η Ferencváros κέρδισε πρώτη το κύπελλο χρόνο στην ιστορία της μετά τη νίκη με 9-5. MTI/Anikó Kovacs