Water Ek γυναίκες: η UVSE έπαιξε μόνο μία ισοπαλία εντός έδρας

Το Σάββατο, η UVSE αναδείχθηκε ισόπαλη 10-10 εντός έδρας με τον Εθνικό Πειραιώς, ενώ η Tigra-ZF Eger έχασε με 15-12 ως φιλοξενούμενη της Βουλιαγμένης, επίσης από την Ελλάδα, στην έναρξη των προημιτελικών του Eurocup της υδατοσφαίρισης γυναικών. Η FTC ηττήθηκε από την ισπανική CN Terrassa με δύο γκολ.

Ο Kata Hajdú έπαιξε πολύ καλά κόντρα στους Έλληνες (Φωτογραφία: αρχεία NS)

Ο UVSE ξεκίνησαν ιδιαίτερα άσχημα, καθώς έχασαν δύο γκολ μετά το πρώτο τέταρτο, αλλά ανέτρεψαν την κατάσταση με την αριστεία του Kata Hajdú πριν από την ανάπαυλα. Ο 16χρονος ταλέντο έχει πετύχει τέσσερα από τα έξι γκολ της ομάδας του.

Ο τελευταίος αγώνας ξεκίνησε με ισοπαλία και παρόλο που η UVSE είχε το πλεονέκτημα στην αρχή, οι Ούγγροι έπρεπε να ισοφαρίσουν δύο φορές στο τέλος.

Ο Ποντίκι στον εκτός έδρας αγώνα στην Ελλάδα, οι ομάδες αντιμετώπισαν η μία την άλλη με 3-3, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-4 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, στην τρίτη πράξη, με επικεφαλής τους Dóra Czigány και Dorottya Szilágyi, οι οποίοι σκόραραν τέσσερις φορές. η ομάδα κέρδισε με 7-7 – ξεπέρασε και πάλι τους αντιπάλους της.

Από εκεί και πέρα, ήταν μια στενή αναμέτρηση στην πισίνα, αλλά η Βουλιαγμένη πήρε το προβάδισμα και στα τελευταία οκτώ λεπτά απομάκρυνε ξανά με τρία γκολ και οι Ούγγροι δεν μπόρεσαν να καλύψουν το έλλειμμα.

Η FTC έχασε επίσης εκτός έδρας, η ισπανική CN Terrassa πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων νωρίς στο παιχνίδι, οι πράσινοι και οι λευκοί έφτασαν γρήγορα τους αντιπάλους τους και στη συνέχεια οι ομάδες πάλεψαν μέχρι την ανάπαυλα. Η FTC πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, ωστόσο, πυροβόλησε δυνατά στην ισπανική ομάδα, η οποία σκόραρε τέσσερα στη σειρά για να αποσπάσει 8-5.

Δεν υπήρχε επιστροφή για τους Ούγγρους από εδώ, μπόρεσαν μόνο να κλείσουν τη διαφορά στον υπόλοιπο χρόνο.

Οι ρεβάνς θα γίνουν στις 11 Φεβρουαρίου.