Ο Τσιτσιπάζ έσπασε την κατάρα του ημιτελικού στο Australian Open

Κατάφερε να προκριθεί στον τελικό με την τέταρτη προσπάθεια.

Κατατάχθηκε τρίτος Στέφανος Τσιτσιπάς νικήθηκε από τον Ρώσο σε τέσσερα σετ την Παρασκευή Karen Hacsanov στο τουρνουά ανδρών του Australian Open, φτάνοντας για πρώτη φορά στην καριέρα του στον τελικό του πρώτου τουρνουά Grand Slam της χρονιάς.

Στην έναρξη, ο 24χρονος Έλληνας παίκτης αναγκάστηκε σε σοβαρή μάχη από τον 18ο αντίπαλο του, αλλά ο Τσιτσιπάς κέρδισε με σιγουριά τον αγώνα. Στη συνέχεια, ο Έλληνας τενίστας ήταν επικεφαλής και κέρδισε το δεύτερο σετ, αλλά στο τρίτο έχασε το σερβίς του στο 5:5 και ο Khachanov μείωσε ξανά το ματς σε συντομευμένο ματς, το οποίο έχει κερδίσει.

Στο τέταρτο παιχνίδι, ο Tsicipasz δεν άφησε τη νίκη να του ξεφύγει και κατάφερε να τελειώσει τη σχεδόν τρεισήμισι ώρα σύγκρουση.

Μετά το 2019, το 2021 και το 2022, ο Tsicipasz πήγε στα ημιτελικά για τέταρτη φορά στο Australian Open, αυτή είναι η πρώτη φορά που έφτασε στον τελικό.

Για το τρόπαιο η εννιά φορές πρωταθλήτρια Σερβίας νοβακ τζοκοβιτς και ο Αμερικανός Τόμι Πολ μπορεί να πολεμήσει τον νικητή του αγώνα του την Κυριακή.

Ο Έλληνας παίκτης μπορεί να εμφανιστεί στον τελικό του GS για δεύτερη φορά, έχασε τον τελικό του Ρολάν Γκαρός του 2021 από τον Τζόκοβιτς σε πέντε σετ.

Αποτελέσματα, ημιτελικός:

Ανδρες:
Τσιτσιπάς (Έλληνας, 3ος) – Khachanov (Ρώσος, 18ος) 7:6 (7-2), 6:4, 6:7 (6-8), 6:3