Τσάμπιονς Λιγκ Βόλεϊ Γυναικών – Έχασε ο Βάσας σε δίωρη μάχη

Οι πρωταθλητές Ουγγαρίας, που βρίσκονται στην τέταρτη θέση στον όμιλό τους με έναν βαθμό, κλείνουν τη φάση των ομίλων της ελίτ την επόμενη Τετάρτη στην τρίτη θέση της Mulhouse και με νίκη 3-0 ή 3-1 μπορούν να εξασφαλίσουν την τρίτη θέση, κάτι που σημαίνει είσοδο στο το CEV Cup.

Champions League, όμιλος Α, 5ος γύρος:
Vasas Óbuda-A.Carraro Imoco Conegliano (Ιταλός) 1-3 (-17, 22, -21, -18)
————————————————– ———————
οι πιο επιτυχημένοι παίκτες: Bannister 21, Török 12 και De Kruijf 18, Gennari 12, Haak 10

Η βαθμολογία: 1. (και προημιτελικός) Conegliano 15 βαθμοί, 2. Rzeszów (Πολωνία) 11, 3. Mulhouse (Γαλλία) 3, 4. Vasas Óbuda 1

Μετά την ήττα με 3-0 από τους Ιταλούς αντιπάλους, οι πρωταθλητές Ουγγαρίας πέτυχαν έναν βαθμό κόντρα στη Ρζέσζοφ χάρη σε ένα κατόρθωμα. Μετά από αυτό, έχασαν σε μια μεγάλη εντός έδρας μάχη από τη γαλλική Mulhouse, και υπέστησαν επίσης μια εκτός έδρας ήττα με 3-1 από τη Rzeszów, αφήνοντάς τους έναν βαθμό πίσω στην τέταρτη θέση του ομίλου.

Ο Conegliano, από την άλλη, ήταν στην κορυφή του ομίλου με 100% ρεκόρ και μόλις ένα χαμένο σετ, αλλά ήταν σίγουρα μια δύσκολη κατάσταση για τους φιλοξενούμενους, καθώς έπαιξαν τέσσερα παιχνίδια το Σάββατο και τρία παιχνίδια την Κυριακή στα τέσσερα τελευταία. το Κύπελλο Ιταλίας στη Μπολόνια, στο τέλος του οποίου κατέκτησαν το πέμπτο χρυσό μετάλλιο στην ιστορία τους και το τέταρτο στη σειρά χρυσό μετάλλιο.

Στη συνάντηση της Τρίτης στο BL – αναμφίβολα εν μέρει για αυτόν τον λόγο – μεταξύ των μεγαλύτερων σταρ, η Πολωνή στάμνα Joanna Wolosz και οι δύο Αμερικανοί, Kathryn Plummer και Kelsey Robinson, δεν ξεκίνησαν. Στο πρώτο σετ, το κοινό στο Riz Levente Sports and Events Center, το οποίο ήταν σχεδόν sold out, μπορούσε να δει ότι ο Ούγγρος πρωταθλητής έπαιξε καλά και έμεινε πίσω μόνο στα μισά του δρόμου, και μάλιστα προηγήθηκε αρκετές φορές. . Στο δεύτερο μισό της πράξης, όμως, οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν και προηγήθηκαν εύκολα.

Η Σουηδή Isabella Haak, η οποία ήταν ήδη η καλύτερη παίκτρια της Ευρώπης την προηγούμενη σεζόν, ξεκίνησε μόνο το δεύτερο παιχνίδι από τη γωνία των αναπληρωματικών, και ο Vasas εκμεταλλεύτηκε και προηγήθηκε με τέσσερις στα μέσα του σετ υπό την καθοδήγηση του Αμερικανού Taylor Banister. Ο Daniele Santarelli, ο οποίος προπονούσε τον Conegliano, ο οποίος κέρδισε το ασημένιο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα την προηγούμενη σεζόν, έπρεπε να στείλει τους καλύτερους παίκτες του στον αγωνιστικό χώρο, αλλά αυτό ήταν αρκετό για να φέρει την ομάδα του λίγο πιο κοντά, αλλά δεν μπορούσε να κάνει μετατροπές, οπότε ο Vasas ισοφάρισε. .

Οι καλύτεροι παίκτες του αντιπάλου παρέμειναν στον αγωνιστικό χώρο μέχρι την τρίτη πράξη, αλλά ο Βάσας απέκλεισε γρήγορα το έλλειμμα πέντε πόντων και ισοφάρισε στους 11. Οι Ιταλοί άλλαξαν ρυθμό και μόνο ο Μπάνιστερ από την ουγγρική ομάδα μπορούσε να σκοράρει αξιόπιστα τους πόντους. Αν και οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν και αυτή τη φορά, βρέθηκαν πάλι σε μειονεκτική θέση.

Στην αρχή του τέταρτου σετ, ο Ούγγρος πρωταθλητής κέρδισε πολλά παιχνίδια με μεγάλη μπάλα, αλλά η ορμή του εξαντλήθηκε. Οι γηπεδούχοι ήταν εμφανώς κουρασμένοι από τον υψηλό ρυθμό που υπαγόρευαν οι Ιταλοί, έτσι το μειονέκτημά τους συνέχισε να μεγαλώνει και ο Έλληνας προπονητής των γηπεδούχων, Jannisz Atanaszopoulosz, έδωσε μια ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα σε όσους δεν είχαν παίξει πριν. . Με τους αναπληρωματικούς τους ο Βάσας κατάφερε να πλησιάσει, αλλά δεν μπόρεσε να αποφύγει την ήττα. Βασιζόμενος στην επιτυχία του, ο Conegliano εξασφάλισε τη θέση του στα προημιτελικά.

Ο πιο παραγωγικός παίκτης στο ματς των 120 λεπτών ήταν ο Μπάνιστερ με 21 πόντους.

Στο BL, ο πρώτος από τους πέντε ομίλους προκρίνεται αυτόματα στους προημιτελικούς και ο καλύτερος τρίτος, καθώς και οι δεύτεροι ομάδες, πηγαίνουν στα play-off για να φτάσουν στα προημιτελικά. Τα υπόλοιπα τέσσερα τρίτα του ομίλου θα μπορέσουν να συνεχίσουν τη συμμετοχή τους στη δεύτερη σειρά, το CEV Cup.