Eurocup μπάσκετ ανδρών: Η ομάδα του Μαρόνκα κερδίζει το ράλι

Η ομάδα του Zsombor Maronka Joventut Badalona κέρδισε το ράλι, ενώ η ομάδα του György Golomán η Lietkabelis έχασε εύκολα στον γύρο αυτής της εβδομάδας του Eurocup του μπάσκετ ανδρών. Η ισπανική ομάδα διεκδικεί την κορυφή του ομίλου, ο λιθουανικός σύλλογος, χάνοντας για τέταρτη συνεχόμενη φορά, αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να προκριθεί.

Ο Györgyé Golomán έχασε για τέταρτη συνεχόμενη φορά σε αυτό το Eurocup (Φωτογραφία: Károly Árvai, αρχείο)

Γκιόργκι Γκόλομαν Ήταν μέρος της αρχικής πεντάδας και έπαιξε 16:34 λεπτά στη Λιθουανική Lietkabelis, η οποία είχε ήδη μείνει περισσότερο από 15 πόντους πίσω στο πρώτο τέταρτο στο Ulm, και παρόλο που ανέκαμψε στο δεύτερο, το παιχνίδι ουσιαστικά τελείωσε στην τρίτη. Ο παίκτης της εθνικής Ουγγαρίας σημείωσε έξι πόντους (2/4 διπλά, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές στο τέρμα), είχε τρία αμυντικά ριμπάουντ, πούλησε μια φορά την μπάλα και το φάουλ προστέθηκε στα τρία που έγιναν.

Zsombor Maronka αυτή τη φορά δεν έπαιξε την Μπανταλόνα, η οποία κυνηγούσε από νωρίς την Μπούρσασπορ και στη συνέχεια ανέτρεψε τα πράγματα με ένα σερί 17-6 στην ανάπαυλα. Στο δεύτερο ημίχρονο το πλεονέκτημα έδρας αυξήθηκε στους δέκα πόντους, αλλά στο έντονο τελικό παιχνίδι, με 1,5 δευτερόλεπτο να απομένει, χρειάστηκε το πέναλτι του Andrés Feliz για τη νίκη.

10. Slask Wroclaw 11 1 δέκα 821–937 0,091

Στην κανονική περίοδο του Eurocup υπό την αιγίδα της Euroleague Basketball (11 Οκτωβρίου 2022 – 29 Μαρτίου 2023), 10 ομάδες διαγωνίζονται σε δύο ομίλους και μετά από ένα round robin, οι οκτώ πρώτες ομάδες και των δύο μπαίνουν στη φάση των νοκ άουτ (12 Απριλίου, 2023 – 3 Μαΐου). Οι αγώνες της φάσης των 16, οι προημιτελικοί και οι ημιτελικοί είναι όλοι οι αγώνες ενός αγώνα, όπως και ο τελικός (το πλεονέκτημα έδρας πηγαίνει στην ομάδα που βρίσκεται στην υψηλότερη θέση στην κανονική περίοδο).