Οι Gyurcsós κέρδισαν ένα απίστευτο παιχνίδι από ένα έλλειμμα δύο τερμάτων

Η κυριακάτικη συγκέντρωση του κυπριακού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου έφερε ένα αρκετά εκπληκτικό σενάριο. Η ομάδα του Ádám Gyurcsó ΑΕΚ Λάρνακας κέρδισε με 4-3 την Arisz Λεμεσού με γκολ στο 95ο λεπτό, αν και ήταν ακόμα δύο γκολ πίσω στο 27ο λεπτό.

Ο Ádám Gyurcsó κέρδισε από διαφορά δύο τερμάτων (Φωτογραφία: ΑΕΚ Λάρνακας/Fb)

Ο Πολωνός Κάρολ Στρούσκι και οι Σενεγαλέζοι Γιανίκ Γκόμης με το γκολ του στο 27′ ο Άρης Λεμεσού προηγήθηκε ήδη με δύο τέρματα Adam Gyurcso κόντρα στην ομάδα του την ΑΕΚ Λάρνακας, αλλά στη συνέχεια «ξύπνησαν» και οι γηπεδούχοι, και οι Ισραηλινοί Όμρι Άλτμανκαθώς και πορτογαλικά Ράφα Λόπεζ Το σκορ ήταν ήδη 2-2 στο 35ο λεπτό. Στη συνέχεια, με το δεύτερο γκολ του Άλτμαν στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν. Με το δεύτερο γκολ του Γκόμις στο 78′ η πρωτεύουσα ισοφάρισε, αλλά παρέμεινε χωρίς βαθμό, όπως στο 95′. Imad Faraj Η ΑΕΚ κέρδισε με 4-3 με το γκολ της. Η ΑΕΚ οδηγεί το πρωτάθλημα μετά από 19 αγώνες, αλλά μόλις ένα βαθμό μπροστά από τον δεύτερο ΑΠΟΕΛ.

Η Φενερμπαχτσέ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του τουρκικού πρωταθλήματος Με τον Attila Szalai ξεκίνησε στο σπίτι του Γκαζιαντέπ. Η ομάδα της Κωνσταντινούπολης προηγήθηκε στο όγδοο λεπτό Ένερ Βαλένθια διά μέσου. Οι γηπεδούχοι είναι Έλληνες στο δεύτερο ημίχρονο Στέλιος Κίτσιου αν και ισοφάρισαν, αλλά αμέσως μετά βρέθηκαν με ανδρικό μειονέκτημα, το οποίο εκμεταλλεύτηκε η Φενερμπαχτσέ και η Βαλένθια έφυγε με τους τρεις βαθμούς με ένα γκολ που σημείωσε στο 91ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός, που είναι πρώτος στο ελληνικό πρωτάθλημα, δεν κατάφερε να υπογράψει τον παίκτη στην αποστολή αυτή την εβδομάδα για τον αγώνα με τον ΠΑΣΖ Γιάννινα. Λάζλο Κλάινχαϊσλερ, Ωστόσο, η ομάδα της Αθήνας κέρδισε το παιχνίδι με 1–0 με πέναλτι που επιβλήθηκε στο 95ο λεπτό.

Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας συναντά με τους φιλοξενούμενους το Άσττερας Τρίπολης-Λεβαδειακός Πωλ Βινίσιους επίσης δεν ήταν στο κάδρο.

ΚΥΠΡΟΣ
Τάξη 1

ΑΕΚ Λάρνακας-Άρης Λεμεσού 4-3
ΑΕΚ: Adam Gyurcso μπήκε βασικός στον αγωνιστικό χώρο, έγινε αλλαγή στο 84ο λεπτό.

ΕΛΛΑΔΑ
Super League

Αστέρας Τρίπολης-Λεβαδειακός 0-0
Λεβαδειακός: Πωλ Βινίσιους δεν ήταν στο κάδρο.
ΠΑΣΖ Γιάννινα-Παναθηναϊκός 0-1
Παναθηναϊκός: Λάζλο Κλάινχαϊσλερ δεν ήταν στο κάδρο.

ΤΟΥΡΚΙΑ
SUPER LIG

Gaziantep FK – Φενερμπαχτσέ 1–2
Φενερμπαχτσέ: Attila Szalai έπαιξε όλο το ματς, στο 73′ δέχθηκε κίτρινη κάρτα για σουτ.