Η Μπάρτσα έχασε τη μάχη της Ισπανίας, ήταν θαύμα

Η Μπαρτσελόνα έχασε το ισπανικό ντέρμπι από τη Βαλένθια σε μια τεράστια μάχη, η Μονακό διαλύθηκε στο τελευταίο τέταρτο στο Μιλάνο – αυτά τα δύο αποτελέσματα σημαίνουν ότι η Φενερμπαχτσέ, παρόλο που δεν έπαιξε το βράδυ της Παρασκευής, ανέκτησε την πρώτη θέση στην Ευρωλίγκα μπάσκετ ανδρών. Είναι αλήθεια ότι βρίσκεται στην κορυφή της κατάταξης με πέντε (!) ομάδες μόνο χάρη στην καλύτερη διαφορά του καλαθιού του. Η υπερασπιστής της πρωταθλήτριας Αναντολού Εφές συνέχισε να φτιάχνει έδαφος με μια σίγουρη νίκη εντός έδρας, ενώ η οικοδέσποινα του Φάιναλ Φορ του 2023 κέρδισε επίσης τη Ζαλγκίρις.

Ο Ματίας Λέσορτ (Παρτιζάν) ανακτά την μπάλα ανάμεσα σε δύο παίκτες της Φενερμπαχτσέ (Φωτογραφία: AFP)

ΒΑΛΕΝΘΙΑ-ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΗ 84-83

Οι δύο ισπανικές ομάδες αγωνίστηκαν για μια αιματηρή ανταλλαγή: η διαφορά ήταν λιγότερο από πέντε πόντους στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Και όταν η Βαλένθια φάνηκε να απομακρύνεται -μετά το τέρμα του Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς ήταν 79-69 με 3:20 για το τέλος – τίποτα δεν είχε κριθεί ακόμα. Ο Nicolás Laprovíttola, ο οποίος τελείωσε με 28 πόντους, επανέφερε τη Μπάρτσα με σουτ στο τέρμα και χατ-τρικ, στη συνέχεια ο Νίκολα Μίροτιτς, ο οποίος δεν είχε την καλύτερη μέρα, σημείωσε επίσης χατ-τρικ: η διαφορά ήταν ήδη μόνο κατά έναν πόντο ( 81-80)! Δεκαπέντε δευτερόλεπτα παρέμειναν κατειλημμένα: μετά από δύο πέναλτι του Κρις Τζόουνς, ο Λαπροβιτόλα σημείωσε χατ-τρικ και καθώς ο Τζόουνς σκόραρε άλλο ένα πέναλτι, το επιτυχημένο χατ-τρικ του Νίκολα Κάλινιτς δεν ήταν πλέον αρκετό για να ισοφαρίσει.

ΜΙΛΑΝ-ΜΟΝΑΚΟ 79-71

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο τέταρτο, η Μονακό άρχισε να επικυρώνει το έντυπο: ο Μάικ Τζέιμς (24 πόντοι στο τέλος) και ο Έλι Οκόμπο (16) δημιούργησαν τα καλάθια, υπό την ηγεσία του Ντόντα Χολ, συσσωρεύτηκαν τα επιθετικά ριμπάουντ, οι παίκτες του δουκάτου. ανεβαίνουν στην εξουσία. Με τεσσεράμισι λεπτά να απομένουν, η Μονακό προηγήθηκε με 70-58, όταν έγινε μια σειρά από θαύματα από την πλευρά της Μίλαν: ο Ντέβον Χολ έκανε χατ-τρικ, τον ακολούθησε ο Νίκολο Μέλι, ο Τζιαμπάολο Ρίτσι έκανε το ίδιο και τελικά ο ήρωας. της βραδιάς, ο Μπίλι Μπάρον έκανε τρίποντο – 70-70! Οι καθυστερημένοι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν, η Μίλαν πέτυχε τους επόμενους επτά πόντους -ο Baron σκόραρε ξανά από το τέλος του κόσμου- και κέρδισε το παιχνίδι στο τέλος της σειράς με 19-0! Ο Baron, ο οποίος σημείωσε έξι τρίποντα, σημείωσε 23 πόντους και οδήγησε τη Μίλαν στην πρώτη εντός έδρας νίκη της στην Ευρωλίγκα αυτή τη σεζόν – μετά από έξι ήττες.

ΑΝΑΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ–ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 88–69

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε τους πρώτους πόντους, ο Vasilije Micics ήταν ο πρώτος που βρήκε το δαχτυλίδι – οι οκτώ από τους πρώτους εννέα πόντους της Εφές του ανήκαν – μετά ήρθε ο Will Clyburn από τη γραμμή αλλαγής και πριν από την ανάπαυλα το πλεονέκτημα του “γηπεδούχου ήταν πάνω από 15”. σημεία. Ο Clyburn τερμάτισε με 23 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Micics τερμάτισε με 19 πόντους και 8 ασίστ στις τάξεις των υπερασπιστών των πρωταθλητών που κέρδισαν ευκολότερα από το αναμενόμενο, αλλά μεγάλο ρόλο έπαιξε και ο Bryant Dunston, ο οποίος σημείωσε οκτώ ριμπάουντ εκτός από τους 13 πόντους του. . Για τους Αθηναίους ο Ντουέιν Μπέικον ξεκίνησε καθυστερημένα, σημειώνοντας τους 20 πόντους του μετά την ανάπαυλα.

ΖΑΛΓΚΙΡΗΣ-ΜΠΑΓΕΡΝ 75-67

Και οι δύο ομάδες είχαν σημαντικές απουσίες, η Μπάγερν μπορούσε να κάνει rotation μόνο δέκα παίκτες, αλλά παρέμεινε μέχρι την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου. Από εκεί, η μαγεία της Zalgirio Arena, γεμάτη μέχρι το χείλος με 15.000 κόσμο, μπήκε μέσα. Οι γηπεδούχοι οδηγήθηκαν από τον Keenan Evans, ο οποίος σημείωσε 32 πόντους και πέτυχε πέντε τρίποντα. Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 18 πόντους, και παρόλο που η Μπάγερν τελικά έπεσε κάτω από τους δέκα πόντους, του έλειπε η δύναμη να κάνει τη μετατροπή. Ο Edgaras Ulanovas σημείωσε 18 πόντους για τους γηπεδούχους, πρώτος σκόρερ της Μπάγερν ήταν ο Corey Walden (18).

ΕΓΙΝΕ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ

Η Φενερμπαχτσέ έχασε για τρίτη συνεχόμενη φορά, συντρίφτηκε από την Παρτιζάν Βελιγράδι το βράδυ της Πέμπτης σε άλλο σημείο της Κωνσταντινούπολης. Ο άλλος σερβικός σύλλογος, η Crvena zvezda, κέρδισε επίσης μεγάλο εκτός έδρας τρικ: νίκησε τον Ολυμπιακό. Η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπασκόνια, που βρίσκονται σε σερί πέντε νικών, ολοκλήρωσαν τον 15ο γύρο με συνεχόμενη νίκη, ενώ η Μακάμπι Τελ-Αβίβ εξασφάλισε τη νίκη στο Βερολίνο με ένα συντριπτικό τελευταίο δεκάλεπτο.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ–ΠΑΡΤΙΖΑΝ ΜΠΕΟΓΚΡΑΝΤ 72–73

Η Φενέρμπαχτσε έχασε δύο φορές την προηγούμενη εβδομάδα, για να διατηρήσει την πρώτη θέση που πραγματικά θα έπρεπε να είχε κερδίσει μέχρι τώρα, αλλά απέτυχε ακόμη και με τον Scottie Wilbekin που επέστρεψε από τραυματισμό, και πέτυχε τέσσερις τρίποντα για να φτάσει τους 14 βαθμούς. Αν και η ομάδα του Dimitrios Itudisz ηγήθηκε τον περισσότερο καιρό, ο Έλληνας προπονητής νικήθηκε από τον πρώην μέντορά του στην Αθήνα, Zseljko Obradovics. Ο Aleksa Avramovic σκόραρε το πέναλτι που έκρινε το τεταμένο παιχνίδι, και παρόλο που ο συμπαίκτης του Joannisz Papapetru έχασε δύο πέναλτι στο τέλος, η κατοχή της μπάλας με αποτέλεσμα ελεύθερες βολές ήταν καθοριστική για τη διατήρηση του ελάχιστου πλεονεκτήματος. Στις τάξεις του Βελιγραδίου, ο Kevin Punter (12) και ο Mathias Lessort (12) σημείωσαν τους περισσότερους πόντους, κυρίως χάρη σε αυτούς ο μαέστρος Ομπράντοβιτς, επιστρέφοντας στη σκηνή των προηγούμενων επιτυχιών του – που κέρδισε την Ευρωλίγκα το 2017 με τη Φενέρ ​​- μπόρεσε να απολαύσει τη νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΝΟΖ–ΖΒΕΖΝΤΑ ΚΡΒΕΝΑ 86–90

Και οι δύο ομάδες τελείωσαν τον προηγούμενο γύρο με μια οδυνηρή ήττα, και οι δύο ήθελαν να βελτιωθούν, κάτι που οδήγησε σε μια εξαιρετικά έντονη μάχη. Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά δεν μπόρεσαν να χτίσουν προβάδισμα πάνω από δέκα πόντους, και ο CZ μάλιστα άφησε το σκορ νωρίς στο τρίτο σετ. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ognjen Dobrics έκανε την ομάδα του Βελιγραδίου να πετάξει – πέτυχε τους 12 πόντους του! – και στην τελευταία αγωνιστική, ο κορυφαίος Λούκα Βιλντόζα (22 πόντοι) έβαλε εν ψυχρώ τις βολές στο τέρμα, ενώ στο 84-86 πήρε ένα πολύ σημαντικό αμυντικό ριμπάουντ μετά το χαμένο χατ-τρικ του Κόστας Σζλούκας.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ-ΑΣΒΕΛ 92-73

Οι Rudy Fernández και Gabriel Deck επέστρεψαν τραυματισμένοι από τη Μαδρίτη, ενώ ο Ádám Hanga δεν είναι ακόμα. Η ASVEL ήρθε στη Μαδρίτη με τρεις νίκες, αλλά δεν είχε πολλές ευκαιρίες, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μέχρι το τέλος και κέρδισαν. Ο Vincent Poirier σημείωσε 19 πόντους εναντίον των συμπατριωτών του – 14 στο τελευταίο τέταρτο -, ο Dzanan Musa τερμάτισε με 15, οι Sergio Llull και Gabriel Deck τερμάτισαν με 10 ο καθένας και η Amine Noua σημείωσε τους περισσότερους πόντους (17).

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟ–ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ 70–83

Οι Βερολινέζοι είχαν τον έλεγχο εδώ και καιρό, αλλά στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, όταν προηγήθηκαν με 65-63, μπλοκαρίστηκαν: δεν σκόραραν ούτε έναν πόντο για περισσότερα από οκτώ λεπτά (!), έτσι ώστε Η Μακάμπι 18 επίσης – το τέλος δεν θα μπορούσε να είναι αλλιώς: στη σειρά της Άλμπα έχασαν και τον 12ο αγώνα της στην Ευρωλίγκα… Jarell Martin 21, Jalen Adams 17, Lorenzo Brown 15 πόντοι συνέβαλαν στη Maccabi , η οποία έχασε ακόμα ως φιλοξενούμενος στο έναρξη της σεζόν, σημειώνοντας τη δεύτερη εκτός έδρας νίκη τους.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ-ΜΠΟΛΟΝΙΑ 90-79

Μετά από δύο εξαιρετικές νίκες στην Κωνσταντινούπολη, οι Βάσκοι υποδέχθηκαν με εξαιρετική διάθεση τη Μπολόνια, προηγήθηκαν μέχρι το τέλος εκτός από τα πρώτα λεπτά και με σιγουριά κέρδισαν τη δέκατη νίκη – την πέμπτη σερί. Ο Βάνια Μαρίνκοβιτς χειρίστηκε το τριπλό κανόνι τις περισσότερες φορές, σκοράροντας πέντε τρίποντα, ο Πιέρια Χένρι μοίρασε 13 ασίστ. Ο Τόκο Σενγκέλιγια επέστρεψε στη σκηνή των προηγούμενων επιτυχιών του για την Μπολόνια για πρώτη φορά, ο Γεωργιανός πάουερ φόργουορντ τερμάτισε με 15 πόντους.

Πέμπτη 29 Δεκεμβρίου

Μπασκόνια Βιτόρια-Γκαστάις (Ισπανία) – Ρεάλ Μαδρίτης (Ισπανία)
Παρτιζάν Βελιγράδι (Σερβία) – Μπάγερν Μονάχου (Γερμανία)
Emporio Armani Milan (Ιταλική)–Βαλένθια Basket (Ισπανία)
Μακάμπι Τελ Αβίβ (Ισραήλ)-Αναντολού Εφές Κωνσταντινούπολης (Τουρκία)
Μονακό (Γαλλία) – Ζαλγκίρις Κάουνας (Λιθουανία)
Παρασκευή 30 Δεκεμβρίου
Παναθηναϊκός (Ελλάδα)–Ολυμπιακός Πειραιώς (Ελλάδα)
Crvena zvezda (Σερβία) – Μπαρτσελόνα (Ισπανία)
Virtus Segafredo Bologna (Ιταλική) – Φενερμπαχτσέ (Τουρκική)
ASVEL Villeurbanne (Γαλλικά) – Άλμπα Βερολίνου (Γερμανία)

Μετά την κανονική περίοδο 18 ομάδων (6 Οκτωβρίου 2022 – 14 Απριλίου 2023), η οποία αποτελείται από 34 γύρους αγώνων στρογγυλής στροφής, οι οκτώ πρώτες θέσεις θα προκριθούν στα πλέι οφ, όπου θα διεξαχθούν τέσσερις αγώνες διπλού – οι νικητές θα παίξουν στα τέσσερα τελευταία.