7/7, στον τελικό η εθνική Ουγγαρίας!

Η εθνική ομάδα της Ουγγαρίας με επικεφαλής τον László Sótonyi έφτασε στον τελικό του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Χάντμπολ Ανδρών U21 που διοργανώνουν από κοινού η Γερμανία και η Ελλάδα. Αντίπαλός μας στον τελικό θα είναι η συμπρωταγωνίστρια Γερμανία, που κέρδισε τους Σέρβους.

Φιναλίστ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα η ουγγρική ομάδα χάντμπολ ανδρών U21! (Φωτογραφία: Εθνική ομάδα χάντμπολ Ουγγαρίας/Fb)

Η εθνική ομάδα ανδρών της Ουγγαρίας κάτω των 21 ετών ξεκίνησε τον ημιτελικό με ανοιχτή άμυνα για να αποτρέψει τους Ισλανδούς σουτέρ να έχουν ευκαιρία. Στην αρχή του αγώνα χρησιμοποιούσαμε καλά τις μπάλες στην επίθεση, αλλά στην άμυνα είχαμε προβλήματα με τους δρομείς. Ακόμη και με διπλό αριθμητικό πλεονέκτημα δεν καταφέραμε να κάνουμε τίποτα με τον Símon Gudjónson, μετά το 7-3 αυξήσαμε το πλεονέκτημα με γρήγορες επιθέσεις με κορυφαία κατοχή με επικεφαλής τον Dániel Sztraka (10-5). Αυτή τη φορά το ατελείωτο rotation δεν ενόχλησε ούτε τα κεφάλια: μετά από είκοσι μόλις λεπτά προηγηθήκαμε με 15-7 (!), και δεν φαινόταν ότι οι βόρειοι θα μπορούσαν να σταματήσουν καθόλου την ουγγρική ορμή. Στη συνέχεια, όπως και στον προημιτελικό κόντρα στους Κροάτες, έτσι και αυτή τη φορά η προσοχή έσβησε στα τελευταία λεπτά πριν την ανάπαυλα, αλλά το πλεονέκτημά μας δεν μειώθηκε σε λιγότερο από πέντε γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του László Sótonyi ταρακούνησε ξανά, πετυχαίνοντας το ένα γκολ μετά το άλλο και αρκετές φορές αγγίζοντας το όριο της διψήφιας διαφοράς. Τα καταφέραμε στο 48′ (30-20) και κρατήσαμε σε άνετη απόσταση διαρκώς τους Ισλανδούς, που δεν μπορούσαν να σταματήσουν την επιθετική μας γραμμή. Δεν υπήρχαν ανοιχτές ερωτήσεις στο ξεκίνημα, η εθνική Ουγγαρίας κέρδισε εύκολα και χωρίς ενθουσιασμό. Μετά την ήττα στον τελικό από τους Σοβιετικούς το 1977, η ομάδα μας μπορεί να κερδίσει το πρώτο της χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο Εφήβων ενάντια στη Γερμανία για δεύτερη φορά.

Οι Γερμανοί κυριάρχησαν σε όλη τη διάρκεια του ημιτελικού επί της Σερβίας στην έδρα τους και κέρδισαν εύκολα με 40-30.

Ο τελικός θα γίνει στο Βερολίνο την Κυριακή από τις 6 μ.μ.

ΧΑΝΤΜΠΟΛ ΑΝΔΡΩΝ
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ U21
ΠΡΟΚΑΤΑΡΚΤΙΚΟΣ

Ουγγαρία-Ισλανδία 37-30 (19-14)
Σκόρερ της ουγγρικής ομάδας: Sztraka, Karai 5-5, Ilic, Ónodi-Jánoskúti, Imre 4-4, Pergel, Fazekas G., Papp T. 3-3, Lukács P., Sisa 2-2, Ludmán, Zs. Krakovszki 1-1

Προημιτελικοί, κλήρωση Βουλής των Κοινοτήτων: 29 Ιουνίου
Placeholders (για 9η έως 16η θέση): 1 Ιουλίου.
Βαθμολογία (για 5η και 7η θέση), χάλκινος αγώνας και τελικός: 2 Ιουλίου

ΕΠΙΛΕΓΕ Η ΟΜΑΔΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΑΝΔΡΩΝ U21
Φύλακες:
Krisztián Mikler (BFKA-Veszprém), Kristóf Palasics (NEKA), Akos Takács (NEKA)
Δεξιά: Imre Bence (FTC), Zsolt Krakovszki (NEKA)
Δεξιοί σουτέρ: Zoran Ilic (Telekom Veszprém), Máté Ónodi-Jánoskúti (FTC), Gábor Temesvári (NEKA)
Ελεγκτές: Gergő Fazekas (Wisla Plock, Πολωνία), Péter Lukács (Telekom Veszprém), Dániel Sztraka (PLER)
Ευθυγραμμίσεις: Miklos Karai (Kecskemet TE), Tamas Papp (NEKA)
Σούτερ μπάλας: Λούντμαν Μαρσέλ (Πικ Σέγκεντ), Αντρέι Πέργκελ (Telekom Veszprem), Μάρκο Ταρνόκι (ΝΕΚΑ)
Αριστερά: Bence Krakowzki (NEKA), Erhard Sisa (NEKA)
Ο προπονητής της Ομοσπονδίας: Λάζλο Σοτονί