Επιστρέφοντας στον ΠΑΟΚ μετά από διακοπή δύο ετών, ο προπονητής Ραζβάν Λουτσέσκου δεν έχει πλέον τα καλά αποτελέσματα του παρελθόντος και αυτό δυσαρεστεί τους πληθωρικούς οπαδούς.

Ο ιδιοκτήτης Ιβάν Σαββίδης έχει μάθει από λάθη του παρελθόντος και για να βεβαιωθεί ότι δεν θα χάσει τόσο εύκολα τον Ρουμάνο τεχνικό, του έδωσε μια τεράστια ρήτρα.

Χάος επικράτησε στους οπαδούς του αγώνα ΠΑΟΚ – Άρης Θεσσαλονίκης

Απλώς οι «ασπρόμαυροι» είναι πολύ πίσω από τον ηγέτη Ολυμπιακό και οι εκνευρισμοί των φιλάθλων καταπνίγηκαν στο ντέρμπι ΠΑΟΚ – Άρης Θεσσαλονίκης, από την 11η φάση του ελληνικού πρωταθλήματος, δημιουργώντας πραγματικό χάος στο γήπεδο.

Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου δέχτηκε ένα γκολ στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο εξόργισε τους φιλάθλους. Όσο περνούσε η ώρα και τα φαβορί δεν κατάφεραν να σκοράρουν, η ένταση μεγάλωνε και όλα κατέληξαν στα επιπλέον λεπτά.

Δυσαρεστημένος με το αποτέλεσμα μέχρι στιγμής στον αγώνα, ο μάνατζερ του Lucescu jr εκμεταλλεύτηκε ένα σύντομο διάλειμμα μετά από 70 λεπτά για να δώσει περαιτέρω οδηγίες στους παίκτες.

Ο αγώνας συνεχίστηκε μετά από 42 λεπτά διακοπής

Ο Σκωτσέζος διαιτητής Μπόμπι Μάντεν διέκοψε αμέσως τον αγώνα και έστειλε και τις δύο ομάδες στις εξέδρες. Η αστυνομία επενέβη γρήγορα και αντιμετώπισε προβληματικούς οπαδούς στο γήπεδο της Τούμπας.

Οι αρχές επιβολής του νόμου ανακοίνωσαν τη σύλληψη τεσσάρων υποστηρικτών που εμπλέκονται στα επεισόδια, ενώ ένας άλλος χρειάστηκε ιατρική φροντίδα. Μετά από πολύωρη συζήτηση και την εκκένωση του γηπέδου, ο διαιτητής αποφάσισε να συνεχιστεί ο αγώνας για άλλα τρία λεπτά, εφόσον δεν υπήρχε άλλο παιχνίδι.

Μετά από ένα διάλειμμα 42 λεπτών, ο fc έκανε το 0 – 5 με τη διακοπή των γηπεδούχων. Ο διαιτητής Μπόμπι Μάντεν τελείωσε το παιχνίδι μισό λεπτό γρηγορότερα από όσο έπρεπε.

Ο ΠΑΟΚ βρίσκεται 10 βαθμούς πίσω από τον Ολυμπιακό

Ακόμα κι αν τελικά το παιχνίδι συνεχιστεί, οι γηπεδούχοι αναμένεται να λάβουν δραστική αποβολή μετά από αυτά τα περιστατικά. Αν δεν είχε συνεχιστεί το παιχνίδι, οι ποινές μάλλον θα ήταν ακόμη πιο αυστηρές.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Θεσσαλονίκης, Ραζβάν Λουτσέσκου, ξεκίνησε το παιχνίδι έχοντας στον πάγκο τον επιθετικό Αλεξάντρο Μιτρίτσια, αλλά τον έβαλε στον αγωνιστικό χώρο στο 61ο λεπτό.

Το ρουμανικό τεχνικό τιμ βρίσκεται στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, με 19 βαθμούς, δέκα βαθμούς πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Με τη νίκη στο ντέρμπι, ο Άρης Θεσσαλονίκης ανέβηκε στην έβδομη θέση, πρώτος κάτω από τη γραμμή των πλέι οφ, με 14 βαθμούς.