Υδατοσφαίριση ανδρών BL – Ferencváros κέρδισε σε μια μεγάλη μάχη, παίζοντας για την πέμπτη θέση

• Champions League ανδρών, Φάση των 16, Βελιγράδι:

FTC-Telekom Waterpolo – AN Brescia (Ιταλική) 9-8 (3-1, 1-3, 2-2, 3-2)

Σκόρερ: Varga Dé. 3, Argiropoulosz, Merkulov 2-2, Vigvári Ve., Damonte 1-1 και Harkov, Di Somma 2-2, Vapenski, Luongo, Alesiani, Tommasso 1-1.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα με πολλά λάθη, το πρώτο γκολ έπρεπε να περιμένει μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου, όταν ο Στυλάνος Αργυρόπουλος κολύμπησε μόνος του προς την εστία μετά από κατοχή. Ο Ιταλός ασημένιος Ολυμπιονίκης ισοφάρισε από το σημείο μέσω του Boris Vapenski, ο οποίος έπαιζε προηγουμένως στο Eger, αλλά στο υπόλοιπο λεπτό ο Ferencváros σκόραρε δύο φορές στη δράση μέσω του Dénes Varga και στη συνέχεια του Vigvári Vendel, ο τελευταίος σκόραρε από δραματική πτώση (3-1).

Στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, η Μπρέσια εξαργύρωσε την τύχη της, το σουτ του Konstantin Harkov που αναπήδησε από το ανασταλτικό χέρι του Viktor Vadovics και στα δίχτυα. Λίγο αργότερα, ο Dénes Varga αποκατέστησε τη διαφορά με ένα όμορφο γκολ στο power play, η απάντηση ήρθε αμέσως από την άλλη πλευρά, η αλλαγή του Szilárd Jansik μετατράπηκε σε γκολ από τον Harkov. Η Μπρέσια ισοφάρισε μισό λεπτό πριν την ανάπαυλα, ο Εντοάρντο Ντι Σόμα πέτυχε ένα τεράστιο εκρηκτικό γκολ (4-4).

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με ωραία πτώση από τον Λούκα Νταμόντε, στη συνέχεια ο Ντανιίλ Μερκούλοφ σκόραρε από το σημείο του πέναλτι – του οποίου προηγήθηκε τάιμ άουτ από τον Ζολτ Βάργκα (6-4). Οι Ιταλοί ήταν επίσης κοντόχειρες και με την αλλαγή του Gergő Fekete ισοφάρισαν (6-6) με άλλο ένα τυχερό γκολ – αυτή τη φορά η μπάλα αναπήδησε από το μπλοκ και επέστρεψε τέλεια στην κόντρα. Μετά από αυτό, οι παίκτες κολύμπησαν πάνω-κάτω για λεπτά χωρίς διάλειμμα, ο καθένας με ένα μέτρια καλό σουτ, το οποίο και οι δύο τερματοφύλακες έσωσαν με σιγουριά.

Νωρίς στο τελευταίο οκτάλεπτο η FTC ανέκτησε το προβάδισμα με πέναλτι πέντε γιάρδων του Αργυρόπουλου, οι πρασινόλευκοι αμύνθηκαν άριστα αλλά έδειχναν ήδη κάπως κουρασμένοι στην επίθεση μέχρι τότε. Οι Ιταλοί ισοφάρισαν με γκολ από το κέντρο και στη συνέχεια ο Ντι Σόμα πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδι με εύστοχο και πολύ δυνατό σουτ. Ο Βάργκα απομακρύνθηκε από το μικρό αδιέξοδο, ο οποίος στη συνέχεια πήρε ένα power play με 48 δευτερόλεπτα να απομένουν. Ο Ζολτ Βάργκα ζήτησε χρόνο και το οχυρό πούλησε ο Μερκούλοφ.

Πριν από την τελική της επίθεση, η Μπρέσια επίσης άφησε τον χρόνο της και της καταλογίστηκε πέναλτι, αλλά ο Βόγκελ απέκρουσε την τελευταία στιγμή, τελειώνοντας ουσιαστικά το παιχνίδι.

προηγουμένως:
Ολυμπιακός (Ελλάδα)-Νότια Αδριατική Ντουμπρόβνικ (Κροατία) 14-5 (4-0, 3-1, 4-0, 3-4)

ημιτελικός: VK Novi Beograd (Σερβία) – Zodiac Barceloneta (Ισπανία) 12-10 (1-1, 2-4, 4-1, 1-2, 4-2) – με πέντε μέτρα

αργότερα: Pro Recco (Ιταλικά) – NC Vuliagmeni (Ελληνική) 20.00