Υδατοσφαίριση ανδρών: Το OSC ξεκίνησε με νίκη τα προκριματικά του BL

Η Genesys OSC ξεκίνησε με νίκη τεσσάρων τερμάτων επί της ελληνικής Βουλιαγμένης στον προκριματικό όμιλο του Champions League υδατοσφαίρισης ανδρών στο Κότορ την Παρασκευή. Στον δεύτερο αγώνα της A-Híd VasasPlaket την Παρασκευή, η γηπεδούχος ομάδα έχασε με 13-11 από την Jadran στον όμιλο Split.

Ο Krisztián Manhercz σημείωσε τέσσερα γκολ εναντίον της ελληνικής Βουλιαγμένης (Φωτογραφία: László Balogh)

Ήταν ασημένιος μετάλλιος στην προηγούμενη έκδοση του ob I ΟΚΠ – που μόλις μπήκαν στην πρόκριση – πήραν ήδη προβάδισμα δύο τερμάτων στο πρώτο δεκάλεπτο και καθώς κέρδισαν το δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο, θριάμβευσαν προηγώντας μέχρι το τέλος.

OSC και ο πιο επιτυχημένος παίκτης του αγώνα είναι ο σκόρερ τεσσάρων τερμάτων Κρίστιαν Μάνχερτς βόλτ. Ντάνιελ Βάργκα Η ομάδα του το βράδυ του Σαββάτου είναι οι Γάλλοι Tourcoing συνεχίσει την απόδοσή του κατά

Ο Χάλκινος Ολυμπιονίκης Βάσας στην προηγούμενη έκδοση του ob I -που ολοκλήρωσε το πρώτο προκριματικό στάδιο με 100% επίδοση- την Πέμπτη, ο Σέρβος sabac ξεκίνησε την εμφάνισή του στο Σπλιτ με νίκη με 13-4 Στεάουα Βουκουρεστίου εναντίον.

Ο αγώνας με τους γηπεδούχους Jadran το βράδυ ήταν από καιρό το φαβορί των κόκκινων-μπλε, αλλά το ματς κέρδισαν οι γηπεδούχοι χάρη στην επιτυχία των τριών τερμάτων στην τελική πράξη.

Ο Βάσας ξεκουράζεται το Σάββατο και ακολουθεί ο Ιταλός την Κυριακή Σαβόνα τελειώνει το τουρνουά κατά

Οι δύο πρώτοι της διοργάνωσης προκρίνονται, ο τρίτος και ο τέταρτος βαθμολογημένος συνεχίζουν τη συμμετοχή τους στο Eurocup.

Ο Ούγγρος πρωταθλητής FTC-Telekom Water Polo δεξιός κύριος πίνακας θέματος. Τρεις γύροι θα διεξαχθούν στα προκριματικά, από τους οποίους οι 12 ομάδες της κύριας κλήρωσης θα ενωθούν με τις υπόλοιπες τέσσερις παίκτες από τη φάση των ομίλων.