τρέλα οκτώ γκολ στο Αϊντχόφεν. Λέστερ και Μασσαλία

Η PSV σημείωσε ισοπαλία οκτώ τερμάτων στο Αϊντχόφεν στους μεταμεσονύχτιους αγώνες της φάσης των 16 του European Conference League, ενώ εντός έδρας κέρδισαν επίσης η Ολιμπίκ Μασσαλίας, η Λέστερ Σίτι και η Μποντό/Γκλιμτ.

Όλα είναι κάτω στη Δανία παρά τα οκτώ γκολ (Φωτογραφία: Getty Images)

ΣΤΟ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ
ΟΓΔΟΤΕΛΙΚΟΣ ΠΡΩΤΟΣ ΑΓΩΝΑΣ
Ολιμπίκ Μασσαλίας (Γαλλική) – Βασιλεία (Ελβετία) 2–1
(Milik 19, 68 – ο πρώτος από τους 11 και Esposito 79)
Λέστερ Σίτι (Αγγλικά)–Ρεν (Γαλλικά) 2–0 (Albrighton 30., Iheanacho 90+3.)
PSV Eindhoven (Ολλανδία) – FC Köbenhavn (Δανία) 4–4 (Gakpo 21, 70, Doan 50, Zahavi 85 και Johannesson 6, Biel 23, 78, Lerager 43)
Bodö / Glimt (Νορβηγικά) – AZ Alkmaar (Ολλανδία) 2-1 (Πελεγκρίνο 39, Σολμπάκεν 90+1-11 και Αμπουχλάλ 73)

ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΡΩΤΗΣ ΑΓΩΝΙΚΗΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΔΩ!

ΑΦΗΡΗΜΕΝΗ

ΟΛΥΜΠΙΚΗ ΜΑΡΣΑΛΙΑΣ – ΒΑΣΙΛΕΙΑ 2–1

Adam Szalai δεν μπόρεσε να βοηθήσει τη Βασιλεία, γιατί δεν μπορούσε πλέον να εγγραφεί στη φάση του απευθείας υποβιβασμού του Εκλ. Η ομάδα του αντιμετώπιζε έναν πολύ δύσκολο αγώνα στη Γαλλία και βγήκε αποτέλεσμα στα χαρτιά. Ο Arkadiusz Milik σκόραρε επίσης στο πρώτο και στο δεύτερο ημίχρονο – πούλησε πέναλτι. Μετά την ανάπαυλα οι Ελβετοί τους κοσμούσαν κάνοντας τη μονομαχία ανοιχτή.

ΛΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ – ΡΕΝ 2–0

Μετά την Τότεναμ, η Ρεν αντιμετώπισε ξανά αγγλική ομάδα, αλλά αυτή τη φορά οι Γάλλοι σούταραν το πιο σύντομο. Οι αλεπούδες προηγήθηκαν με το γκολ του Μαρκ Ολμπράιτον και σκόραρε και ο Κελέτσι Ιχεανάτσο στο 93′ αφήνοντας τη Ρεν σε δύσκολη θέση.

PSV EINDHOVEN – FC KÖBENHAVN 4–4

PSV και Köbenhavn είχαν ένα τρελό παιχνίδι με οκτώ γκολ. Οι Δανοί προηγήθηκαν στο 6ο λεπτό, αλλά οι Ολλανδοί ισοφάρισαν στο ημίχρονο. Η Köbenhavn ανέκτησε το προβάδισμα και μπόρεσε να αποσυρθεί με πλεονέκτημα δύο τερμάτων για την ανάπαυλα. Μετά το κόρνερ, η PSV έγινε καλύτερη μετά από ένα κόρνερ, και αμέσως μετά θα μπορούσε να συμβεί η ισοφάριση, αλλά ο Cody Gakpo, ο οποίος τα κατάφερε νωρίτερα στο παιχνίδι, καταδικάστηκε σε πέναλτι. Στα 70s όμως δεν έκανε άλλα λάθη και άλλαξε το αποτέλεσμα σε 3-3.Στα μαλλιά και οι δύο ομάδες σκόραραν για άλλη μια φορά με αποτέλεσμα το τελικό σκορ να είναι 4-4.

BODÖ / GLIMT – ALKMAAR 2–1

Ίσως δεν αποτελεί πλέον έκπληξη το γεγονός ότι ο νορβηγικός όμιλος πήρε το προβάδισμα. Στο 39′ ο Αμαχλ Πελεγκρίνο πέτυχε με κεφαλιά. Η Άλκμααρ ισοφάρισε μετά το γύρισμα, αλλά ο Μπόντο κατάφερε να κερδίσει χάρη σε πέναλτι του Όλα Σόλμπακεν στο 91ο λεπτό. Kerkez Milos ήταν μικρός πάγκος στην ΑΖ και δεν έμπαινε στον αγωνιστικό χώρο.

ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΩΣ
ΠΑΟΚ (Ελλάδα) – Γάνδη (Βέλγιο) 1–0 (Kurtic 58.)
Speed ​​(Ολλανδικά) – Roma (Ιταλική) 0–1 (Σ. Ολιβέιρα 45 + 2.)
Σλάβια Πράχα (Τσεχία) – ΛΑΣΚ Λιντς (Αυστρία) 4–1 (Σειρά 3, 29, Olayinka 83, Ibrahim Traoré 85 και Balic 67)
Παρτιζάν Βελιγράδι (Σερβία) – Φέγενορντ (Ολλανδία) 2–5 (Natho 13, N. Jovics 46 και Toornstra 20, 77 Dessers 52, Geertruida 64, Sinisterra 71)