Το Pool κέρδισε ακόμη και χωρίς τον Szoboszlai. Οι Μπόλλας συνεργάστηκαν

Η Λίβερπουλ κέρδισε εντός έδρας τη ΛΑΣΚ με 4-0 στον 5ο γύρο της φάσης των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ στον όμιλο Ε. Η ομάδα του Μπόλα Μπεντεγκούζ, Σερβέτ, τερμάτισε 1-1 με τη Ρόμα. Η Μαρσέιγ κέρδισε τον Άγιαξ με 4-3 σε ένα τρελό ματς και η Μπάγερ Λεβερκούζεν κέρδισε 2-0 ως φιλοξενούμενος της Χάκεν.

Ο Γκάκπο σκόραρε δύο φορές εναντίον της ΛΑΣΚ (Φωτογραφία: Getty Images)

Η Λίβερπουλ έχει ήδη πάρει πλεονέκτημα δύο τερμάτων απέναντι στη ΛΑΣΚ στο πρώτο τέταρτο της ώρας Λουίς Ντίαζ Και Κόντι Γκάκπο με το χτύπημα του. Οι Άγγλοι δεν έδωσαν καμία ευκαιρία στους Αυστριακούς στο δεύτερο ημίχρονο Μοχάμεντ Σαλάχ ήταν αποτελεσματικός από το σημείο του πέναλτι, ο Γκάκπο σημείωσε και το δεύτερο γκολ του στην παράταση, Η Λίβερπουλ κέρδισε με 4-0. Ο Γιούργκεν Κλοπ ξεκουράστηκε Στον Dominik Szoboszlai, ο αρχηγός της εθνικής Ουγγαρίας παρακολούθησε τον αγώνα από τον πάγκο.

Στον άλλο αγώνα του ομίλου, Τουλούζη έπαιξε ισοπαλία χωρίς γκολ Union Saint-Gilloise με την ομάδα του, οπότε αποφασίστηκε επίσης ότι η Λίβερπουλ θα τερματίσει στην κορυφή του ομίλου.

Είχαν μια τρελή μάχη μεταξύ τους Μασσαλία και αυτό Αϊάς: Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε επίσης δύο γρήγορες αλλαγές τερμάτων, Πιερ-Εμερίκ Ομπαμεγιάνγκ για την ποινή του και Τσάνσελ Μπεμπά Κτύπημα Μπράιαν Μπρόμπι απάντησε δύο φορές.

Μετά το γύρισμα, μπορέσαμε να θαυμάσουμε ένα από τα πιο όμορφα γκολ της διοργάνωσης: μετά από πάσα από τα δεξιά, ο Aubameyang πέτυχε το γκολ των Ολλανδών με σουτ ψαλιδιού. Ο Στίβεν Μπέργκουις αποβλήθηκε για τον Άγιαξ στο 63ο λεπτό, αλλά η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε να ισοφαρίσει παρά το αριθμητικό μειονέκτημα. Παρόλο που ο Άγιαξ πάλεψε σκληρά, η τραγωδία σημειώθηκε στο 93ο λεπτό: ο Ομπαμεγιάνγκ σκόραρε από το σημείο του πέναλτι. τελικό αποτέλεσμα 4–3 και έδιωξε τη Μασσαλία από τον όμιλο.

Κάπως εκπληκτικά, το Από τη Ρώμη έτρεξε μόνο στην ισοπαλία Σερβέτ ενάντια μακριά – αυτό Η Bolla Bendegúz σε αγώνα 1-1 Μπαίνοντας βασικός στον αγωνιστικό χώρο, αντικαταστάθηκε στο 68ο λεπτό. Σε άλλη συνεδρίαση της Ομάδας Ζ, οι Σλάβια Πράγας με γκολ που σημειώθηκε στην παράταση Νίκησε με 3-2 τον Σερίφ.

Ο Μπάγερ Λεβερκούζεν 2-0 νικημένος έξω Χάκεντ, ενώ το Βιγιαρεάλ συντετριμμένος στο σπίτι 3-2 επί του Παναθηναϊκού – Ο Ισπανός γκαρντ κέρδισε επίσης προαγωγή.