Το Champions League Water Polo Ανδρών – Novi Beograd τερματίζει πρώτο μετά από έναν θεαματικό τελικό

Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί στο παρελθόν στους αγώνες των ομίλων, μια ισοπαλία 11-11 γεννήθηκε στο Βελιγράδι, με τον πρώην παίκτη των Έγκερ Μπόρις Βαπένσκι από τη Γεωργία να σώζει τους φιλοξενούμενους πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ενώ η Μπρέσια πήρε τη νίκη με 16-13.

Σε μια σύγκρουση την Παρασκευή, το Novi Beograd, που ιδρύθηκε το 2015 και ενισχύθηκε από μια σειρά Σέρβων ολυμπιονικών για αυτή τη σεζόν, πήρε το προβάδισμα με τρία λεπτά να απομένουν και με μισό λεπτό να απομένουν οι Ιταλοί θα μπορούσαν να επιτεθούν για νομιμοποίηση. Αφού ο τερματοφύλακας του τάιμ άουτ Πέταρ Τεσάνοβιτς κολύμπησε επίσης στους συμπαίκτες του, οι γηπεδούχοι δεν πήραν στα σοβαρά τον τερματοφύλακα, ο οποίος έκλεισε βομβαρδίζοντας ανελέητα το δοκάρι.

Ωστόσο, δεν είχε τελειώσει μέχρι τότε, ο Μαυροβούνιος τερματοφύλακας μετατράπηκε από ήρωας σε αποδιοπομπαίο τράγο σε λίγες στιγμές αφού υπερασπίστηκε το μακρινό σουτ του Άγγελου Βλαχόπουλου πέντε δευτερόλεπτα πριν την τελική γκάιντα. Ο Έλληνας κλασικός από το Novi Beograd σημείωσε πέντε γκολ από πέντε βολές στη σύγκρουση.

Η Novi Beograd μπορεί έτσι να προετοιμαστεί για τον πρώτο τελικό του Champions League στην ιστορία της, καθώς η σερβική ομάδα μπήκε στον τελικό για τελευταία φορά το 2014 μέσω της Radnicki Kragujevac.

Ο Ούγγρος πρωταθλητής, νικητής του BL Ferencváros το 2019, θα πηδήξει στην πισίνα στις 8:30 μ.μ. απέναντι στον υπερασπιστή της πρωταθλήτριας Pro Recco, πέρυσι αυτές οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στον τελικό, τότε οι Ιταλοί θριάμβευσαν με 9-6.

Ημιτελικοί Champions League ανδρών:
Novi Beograd (Σερβικά) -Μπρέσια (Ιταλικά) 14-13 (3-4, 4-3, 2-3, 5-3)

αργότερα:
Pro Recco (Ιταλικά) – FTC-Telekom Waterpolo 8:30 μ.μ.

προηγουμένως:

5-8. για τον τόπο:
Waspo Hannover (Γερμανία) – CN Marseille (Γαλλική) 11-9 (1-3, 2-1, 4-4, 4-1)
Μπαρτσελονέτα (Ισπανία) -Γιουγκ Ντουμπρόβνικ (Κροατική) 12-9 (4-2, 2-0, 3-4, 3-3)