Το ματς της χρονιάς πλησιάζει στο Groupama: η κόλαση περιμένει τους Έλληνες

Πριν από μια εβδομάδα, στις 15 Φεβρουαρίου, ο Φράντι έχασε με 1-0 στον Πειραιά με ένα γκολ αργά, και όπως ήταν κατανοητό όλοι ήταν λίγο πικραμένοι μετά το σφύριγμα: όλοι νόμιζαν σωστά ότι ακόμα κι αν οι Έλληνες είχαν περισσότερες ευκαιρίες στα πρώτα 60-70 λεπτά του Παίξτε, η Ferencváros θα άξιζε την ισοπαλία. Την ίδια στιγμή, ακόμη και στο δρόμο για το αεροδρόμιο, η γενική άποψη ήταν η ίδια: το έλλειμμα ενός γκολ δεν είναι το τέλος του κόσμου, αυτή η μονομαχία απέχει πολύ από το τέλος!

Ο Mohammad Abu Fani (δεξιά) και ο Santiago Hezze τσακώνονται για την μπάλα κατά τη διάρκεια του αγώνα στον Πειραιά
Φωτογραφία: MTI/Tibor Illyes

Ο Dejan Sztankovic, προπονητής του Fradi, δήλωσε στη συνέντευξη Τύπου αμέσως μετά τον αγώνα: ο Ούγγρος πρωταθλητής δεν έχει εγκαταλείψει την πρόοδο και θα παίξει το δεύτερο παιχνίδι με την απαραίτητη νοοτροπία για να ανατρέψει την κατάσταση. Ο Σέρβος ειδικός ζήτησε να μετατραπεί η Groupama Arena σε κόλαση για δύο ώρες στον αγωνιστικό χώρο και στις εξέδρες: δηλαδή όλοι να δίνουν στους πατεράδες και τις μητέρες τους την ευκαιρία να προχωρήσουν.

Αυτό έγινε στην Αθήνα

Οι Έλληνες οπαδοί επέτρεψαν να επιστρέψουν στο Στάδιο Καραϊσκάκη για πρώτη φορά μετά από δύο μήνες, και ήταν πολύ δυνατοί, αλλά ταυτόχρονα ήταν εκπληκτικά συγκρατημένοι:

δεν έσκασαν ήχο και καπνογοβομβίδες, δεν ακούστηκαν ελληνικά πυρά, δεν προσβλήθηκαν οι παίκτες του Φράντι, το τετράδιο του επιθεωρητή της UEFA μάλλον έμεινε άδειο.

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν εξαιρετικός ούτε στον αγωνιστικό χώρο, στα πρώτα 60 λεπτά του αγώνα το παιχνίδι κύλησε ξεκάθαρα όπως αναμενόταν στο Φράντι. Ο Ούγγρος πρωταθλητής δεν παρέσυρε την ελληνική ομάδα, προσπάθησε να κρατήσει την μπάλα και να φτάσει όσο πιο συχνά γινόταν στην αντίπαλη περιοχή του πέναλτι με ένα απλό και γρήγορο παιχνίδι. Και ποιος ξέρει τι θα γινόταν αν ο διαιτητής βίντεο δεν παρατάξει το ματς με τόση ακρίβεια που αποδείχτηκε ότι ο Μπαρνάμπας Βάργκα έστειλε με κεφαλιά την εστία του Ολυμπιακού μετά από οφσάιντ από το δεύτερο λεπτό. Δεν ξέρουμε πια την απάντηση, αλλά το πιο σημαντικό, κατά τη διάρκεια της συνέντευξης Τύπου πριν από τον δεύτερο αγώνα, ο επιθετικός της εθνικής Ουγγαρίας είπε: νιώθει όλο και καλύτερα, σιγά σιγά θα επιστρέψει στο 100%.

Ferencváros, FTC, ποδόσφαιρο, European Conference League, EKL, European Conference League, προπόνηση, 21.02.2024.
Ο Dejan Sztankovic ξέρει καλά πόση μάχη περιμένει τους παίκτες του και πόσο σημαντικό ρόλο μπορεί να παίξει ο Barnabás Varga.
Φωτογραφία: Balázs Ladóczki / Φωτογραφία: Balázs Ladóczki – Origo

Αν και μετά τον αγώνα στην Αθήνα, Έλληνες δημοσιογράφοι προσπάθησαν να βάλουν σε κόρνερ τον Στάνκοβιτς υποστηρίζοντας ότι ο κανονικός συνάδελφός του, Χοσέ Λουίς Μενντιλιμπάρ, είχε κερδίσει το Europa League με τη Σεβίλλη στο τέλος της προηγούμενης σεζόν, αυτό δεν αναφέρθηκε: μόνο ο Ισπανός προπονητής με αντικαταστάσεις. μπόρεσαν να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο τον ρυθμό του αγώνα, ενώ από τον πάγκο του Φράντι αυτή τη φορά έλειπε η ίδια ποιότητα.