Το γήπεδο ποδοσφαίρου μετατράπηκε σε πεδίο μάχης μετά την όρμηση πλήθους κόσμου κατά τη διάρκεια του ελληνικού ράλι

Ο ιδιοκτήτης των γηπεδούχων κάλεσε και τον διαιτητή να λογοδοτήσει και μετά το σφύριγμα μπήκαν και οι οπαδοί.

Αστυνομικοί και οπαδοί συγκρούστηκαν την Κυριακή στο συλλαλητήριο Ολυμπιακού-ΑΕΚ Αθηνών στο πλαίσιο του ελληνικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου.

Η ΑΕΚ κέρδισε το παιχνίδι με 3-1, με το τελευταίο γκολ να μπαίνει μόλις στο 91ο λεπτό, πριν οι γηπεδούχοι νιώσουν ότι έγινε φάουλ. Αφού ο διαιτητής επέτρεψε γκολ, ο ιδιοκτήτης του Ολυμπιακού, Ευάγγελος Μαρινάκης βγήκε στον αγωνιστικό χώρο για να ζητήσει από τον διαιτητή να αναφέρει το γκολ.

Ωστόσο, το πραγματικό σκάνδαλο ήρθε μετά το σφύριγμα, όταν ακούστηκε το τριπλό σφύριγμα, εξαγριωμένοι οπαδοί όρμησαν στον αγωνιστικό χώρο και συγκρούστηκαν με τα ΜΑΤ. Έπρεπε να χρησιμοποιηθούν δακρυγόνα και χειροβομβίδες κρότου-λάμψης, το γήπεδο ποδοσφαίρου μετατράπηκε σε πραγματικό πεδίο μάχης. Για όσα έγιναν, ο Ολυμπιακός κινδυνεύει με βαρύ πρόστιμο, αφαίρεση βαθμών και κλειστό παιχνίδι.

Παρεμπιπτόντως, καμία ομάδα δεν συμβιβάστηκε με τον διαιτητή του αγώνα, στο τέλος της μετάδοσης επανέλαβαν δύο περιπτώσεις στις οποίες θα μπορούσε να δοθεί πέναλτι, αλλά χάθηκε και κόκκινη κάρτα.

Η ομάδα του Πειραιά, που βρίσκεται στην τρίτη θέση με 63 βαθμούς, δεν έχει καμία πιθανότητα να κατακτήσει το πρωτάθλημα με τέσσερις γύρους για τη λήξη. Για την ΑΕΚ Αθηνών και Λάζλο Κλάινχαϊσλερ Η ομάδα του, ο Παναθηναϊκός, έχει τους ίδιους 72 βαθμούς. Την Κυριακή ο Ούγγρος εθνικής ομάδας πέρασε ως αλλαγή στο 2-1 εκτός έδρας με τον ΠΑΟΚ στο 81ο λεπτό, με το 0-1.