Τα επεισόδια μεταξύ της γκαλερί της Ελλάδας και αυτής του κράτους του Κοσσυφοπεδίου θα μπορούσαν να τελειώσουν άσχημα. Το παιχνίδι πήρε παράταση κατά 9 λεπτά

• Super League: ΚίναHermannstadtΔευτέρα, 6:30 μ.μ., Digi Sport 1

• Super League: UTA AradλάδιΔευτέρα, 21:30, Digi Sport 1

Τα γκολ της νικήτριας ομάδας πέτυχαν οι Γιακουμάκης (λεπτ. 71) και Μάνταλος (λεπτ. 90+9).

Ο αγώνας διεξήχθη στο League C, Group 2, και η νίκη δίνει στους Έλληνες τον ανεπίσημο τίτλο της πρώτης ομάδας που πήρε άνοδο μετά τους τέσσερις πρώτους αγώνες του Nations League.

Οπαδοί της εθνικής Ελλάδας και Κοσόβου πέταξαν δάδες ο ένας στον άλλο

Αμέσως μετά το γκολ που πέτυχε ο Γιακουμάκης σημειώθηκαν επεισόδια ανάμεσα στις εξέδρες.

Οι Έλληνες οπαδοί άναψαν δάδες και πέταξαν αρκετούς από αυτούς στο κέντρο των οπαδών της φιλοξενούμενης ομάδας. Και οι οπαδοί του Κοσόβου τα πήραν και τα έστειλαν πίσω στους Έλληνες.

Για έξι λεπτά, το παιχνίδι διεκόπη λόγω αυτών των επεισοδίων και αυτό αντιπροσώπευε την αιτία για παράταση του αγώνα κατά 10 λεπτά. Η ψυχραιμία άναψε από την έναρξη του αγώνα, όταν στις εξέδρες του γηπέδου κυμάτισαν αρκετές σημαίες της Σερβίας και οι Κοσοβάροι σφύριξαν τον ελληνικό ύμνο.

Η Ελλάδα που κέρδισε πρόσφατα τη Ρουμανία σκορ 1-0 στο Βουκουρέστι, κέρδισε και τα τέσσερα παιχνίδια που παίχτηκαν στον όμιλο που περιλαμβάνει επίσης το Κόσοβο, τη Βόρεια Ιρλανδία και την Κύπρο. Ο μέσος όρος των τερμάτων των Ελλήνων είναι 7-0.

Βίντεο του αγώνα Ελλάδα-Κόσοβο 2-0