Τένις: Τζόκοβιτς-Ρουντ και Τσίτσιπας-Ζβέρεφ θα είναι στους ημιτελικούς της Ρώμης

Ο δεύτερος Γερμανός Alexander Zverev και ο τέταρτος Έλληνας Stefan Cicipas θα παίξουν στους ημιτελικούς του Roman Dairy Tennis Tournament στο κάτω πόδι, ενώ ο Novak Djokovic και ο Casper Ruud θα αναμετρηθούν στον δεύτερο.

Ο Alexander Zverev νίκησε τον Χιλιανό Cristian Garín την Παρασκευή (Φωτογραφία: AFP)

Στους προημιτελικούς της Παρασκευής, και οι δύο παίκτες κέρδισαν σε ίσια σετ, με ένα σφιχτό άνοιγμα που ακολούθησε ένα πολύ πιο εύκολο ματς. Ο Zverev κέρδισε τον Χιλιανό Cristian Garín σε 1 ώρα και 52 λεπτά, ενώ ο Cicipas ξεπέρασε τον Ιταλό Jannik Sinner στην δέκατη θέση σε 2 ώρες 28 λεπτά.

Τσιπασζ και Ζβέρεφ θα συναντηθούν για 12η φορά προηγώντας με 7-4. Φέτος, μπόρεσαν να παίξουν στους ημιτελικούς δύο διάσημων τουρνουά σκωρίας, με τον Cicipasz στο Μόντε Κάρλο και τον Zverev στη Μαδρίτη.

Τελικά, αποδείχθηκε ότι ο Νόβακ Τζόκοβιτς θα ήταν ο αντίπαλος του Κάσπερ Ρουντ αφού ο Σέρβος κέρδισε τον Καναδό Φέλιξ Άουγκερ-Αλιασίμε στα ίσια σετ. Ο Τζόκοβιτς, ο οποίος συγκέντρωσε την 999η νίκη της καριέρας του, διαβεβαίωσε ότι θα παραμείνει στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης από τη Δευτέρα.

Από την πλευρά των γυναικών, η παγκόσμια πρώτη Iga Swiatek προκρίθηκε στα ημιτελικά ως αντίπαλος των προημιτελικών, νικήτρια του US Open το 2019, αλλά μόνο η 90η Καναδή Bianca Andreescu στην τρέχουσα παγκόσμια κατάταξη αποδείχθηκε άξια εταίρο εναντίον της. μόνο στο πρώτο σετ.

Η έναρξη της σύγκρουσης οδήγησε σε μεγάλο καυγά και αρκετές χωρίσεις – και οι δύο παίκτες κέρδισαν τρεις φορές το σερβίς των αντιπάλων τους – ενώ το δεύτερο σετ των 35 λεπτών ήταν ήδη μονόπλευρος αγώνας. Η συνάντηση διήρκεσε 1:45.

Ήταν η 26η αδιάκοπη νίκη του Swiatek, κερδίζοντας τα τέσσερα τελευταία τουρνουά που είχε ξεκινήσει.

Η Πολωνή παίκτρια θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά την τρίτη Λευκορωσίδα Arina Szabalenka.

Ο Τυνήσιος Ons Jabur, που τερμάτισε ένατος, προκρίθηκε από τα προημιτελικά προηγούμενος της αντιπάλου του, της Ελληνίδας Μαρίας Σάκκαρη, με 6:1, 3-0, αλλά στους 16 αγώνες που ακολούθησαν, οι 13 από αυτούς έγιναν Αφρικανοί τενίστες.

ΤΟΥΡΝΟΥΑ ATP 1000, ΡΩΜΗ (6.008.725 €, σκωρία)